Strona Główna Ogród Jak rozmnożyć bluszcz – poradnik dla początkujących

Jak rozmnożyć bluszcz – poradnik dla początkujących

Autor: Maciej
Jak rozmnożyć bluszcz – poradnik dla początkujących

Bluszcz należy do jednych z najbardziej wytrzymałych, a także bardzo szlachetnych pnączy, które wspaniale prezentują się na różnego rodzaju podporach, altanach, pergolach czy ścianach zabudowań. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że jest rośliną zimozieloną, odporną na trudne warunki. To pnącze, które przez długie lata dostojnie zdobi miejsce, w którym rośnie. Czy bluszcz można samodzielnie rozmnożyć? Jeżeli tak to, jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym artykule.

Bluszcz pospolity – charakterystyka

Bluszcz pospolity to bardzo popularne pnącze uprawiane zarówno w ogrodach, jak i w pomieszczeniach. Dość szybkie tempo wzrostu oraz niewielkie wymagania sprawiają, że chętnie wybierany jest przez właścicieli przydomowych ogrodów. Bluszcz pospolity – hadera helix oraz bluszcz kanaryjski to dwa najczęściej wybierane rodzaje tego pnącza. Możemy spotkać też różne ich odmiany, różniące się wielkością, kształtem, a także barwą liści. Bluszcz pospolity, a także bluszcz kanaryjski bez problemu możemy samodzielnie rozmnażać za pomocą tak zwanych sadzonek pędowych.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity należy do rodziny araliowatych i jest to gatunek śródziemnomorsko-atlantycki. Ta zimozielona, długowieczna roślina znana jest już od ponad 700 lat. Jest niezwykle trwały ze względu na niskie wymagania glebowe oraz klimatyczne. Bluszcze w środowisku naturalnym w Polsce spotkamy w lasach łęgowych, grądowych i buczynach – objęty jest on ochroną. Charakterystyczną cechą bluszczu pospolitego jest zdrewniała łodyga i zielone krzewy. Pnącza są samoczepne i bez problemu pną się po drzewach, murach, kamieniach za pomocą specjalnych korzonków przybyszowych. Jeżeli bluszcz nie ma w sąsiedztwie obiektów, po których może się piąć, wówczas płoży się po ziemi. Pędy bluszczu rosną na wysokość do 30 m, natomiast pędy przycinane rozrastają się jeszcze mocniej. Bluszcz pospolity to roślina kwitnąca, pierwsze kwitnienie pojawia się dopiero po 8 latach, jednak jego kwiaty nie są zbyt atrakcyjne, występują w formie żółto-zielonych gronko baldachów. Bluszcz pospolity kwitnie od września do października.

Koniecznie przeczytaj  Czosnek ozdobny - sposób na dekoracje ogrodu!

Bluszcz pospolity – wymagania glebowe i pielęgnacja

Jak już wcześniej wspomniano, bluszcz to roślina o małych wymaganiach zarówno co do gleby, jak i stanowiska. Roślina wzrasta, gdy temperatura przekracza 13 stopni. Charakteryzuje się bardzo dobrymi zdolnościami przystosowawczymi, radzi sobie zarówno na skalnych rumowiskach w pełnym słońcu, jak i w gęstych, wilgotnych zacienionych lasach. W okresie rozrostu poszukuje półcienia. Planując sadzenie bluszczu, dobrze jest zasilić glebę kompostem lub torfem. Roślinę sadzimy wiosną lub latem. W pierwszym roku po posadzeniu nie zaleca się nawożenia bluszczu, natomiast starsze osobniki można zasilać nawozem wieloskładnikowym w maju a później w lipcu. W okresach przedłużającej się suszy zaleca się regularne podlewanie bluszczu. Bluszcz nadaje się do uprawy doniczkowej, jednak trzeba wówczas pamiętać, że wymaga regularnego przesadzania przynajmniej raz na dwa lata. Podczas przesadzania szczególnie ostrożnie trzeba postępować z korzeniami, aby ich nie naruszyć. Jeżeli chodzi o przycinanie bluszczu, to należy wykonywać je wiosną po zakończeniu mrozów. Trzeba wtedy usunąć uszkodzone lub przemarznięte pędy. Można również przyciąć pnącze w celach formujących. Zaleca się również przycinanie starych pędów bluszczu po to, aby przyspieszyć jego rozrost.

Sposoby na rozmnażanie bluszczu

Najlepszym terminem na rozmnażanie bluszczu jest przełom marca i kwietnia lub sierpnia i września. Bluszcz rozmnaża się bardzo łatwo, można to zrobić na kilka sposobów: przez sadzonki wierzchołkowe, lub przez sadzonki pędowe. Rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe polega na tym, że należy odciąć szczytowe fragmenty pędów o długości około 10 cm. Następnie usuwamy z nich dolne liście i wsadzamy po kilka sztuk do doniczek z mieszanką ziemi ogrodniczej i piasku w stosunku 3:1. Doniczki z tak pobranymi i posadzonymi sadzonkami przykrywamy folią i ustawiamy na parapecie lub w inspekcje. Po około 3-4 tygodniach, kiedy sadzonki się ukorzenią, możemy ściągnąć folię.

Koniecznie przeczytaj  Koszenie w czasie upałów – czy i jak to robić prawidłowo?

Rozmnażanie przez sadzonki pędowe

Rozmnażanie bluszczu przez pędy możemy również wykonać, ucinając pędy płożące po ziemi i sadząc je w donicy do podrośnięcia. Pędy bluszczu niezwykle łatwo się ukorzeniają, dlatego nową sadzonkę możemy stworzyć nawet, przyginając i przysypując ziemią pęd wspinający się po podporze. Po niedługim czasie zauważymy, że wypuści on korzenie, a ponad ziemią pojawi się młoda sadzonka.

Jak pobierać sadzonki bluszczu do rozmnażania?

Sadzonki bluszczu najlepiej pobierać wiosną, ponieważ zdążą się one ukorzenić i urosnąć przez lato na tyle, że jesienią będzie je można już posadzić w ogrodzie. Sadzonki jak już wspomniano, pobieramy, odcinając nożyczkami lub ostrym nożem czy sekatorem fragment pędu o długości 10 do 20 cm. Może to być zarówno fragment szczytowy/wierzchołkowy, jak i dalszy.

Rodzaje bluszczu a jego rozmnażanie

Istnieje wiele odmian bluszczu, które możemy spotkać w sklepach ogrodniczych. W większości przypadków sposób ich rozmnażania będzie taki sam. Bluszcz to roślina, która bardzo łatwo się ukorzenia, więc bez względu na to, czy zdecydujemy się na rozmnażanie z pędów, czy z sadzonek, przy zachowaniu kilku podstawowych zasad, z pewnością szybko będziemy cieszyć się powiększoną bluszczową rodziną.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies