Strona Główna Ogród Jak siać trawę w ogrodzie? Sprawdź nasz poradnik

Jak siać trawę w ogrodzie? Sprawdź nasz poradnik

Autor: Maciej
Jak siać trawę w ogrodzie? Sprawdź nasz poradnik

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Gęsta, żywo zielona murawa jest doskonałym tłem dla pozostałych ogrodowych aranżacji. Warto więc zadbać o to, aby podczas zakładania trawnika zadbać o odpowiednie przygotowanie nawierzchni, a następnie o wybór odpowiednich nasion traw, a także ich prawidłowy wysiew, a następnie pielęgnację. Trawy wybieramy tak, aby były one dostosowane do gleby, a także stanowiska, na którym będzie rosnąć. W sklepach ogrodniczych znajdziemy duży wybór traw, spośród których z pewnością wybierzemy mieszankę odpowiednią do naszego ogrodu. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik na temat wysiewu trawy w ogrodzie. Dowiedz się jak zrobić to dobrze i cieszyć się efektowną murawą na swojej działce.

Wybór nasion na trawnik

Bardzo ważnym elementem decydującym o powiedzeniu, a także ostatecznym efekcie wysiewu trawy jest rodzaj nasion. Nasiona traw, które zamierzamy wysiać w swoim ogrodzie, powinny być dostosowane do rodzaju oraz charakterystycznych cech gleby występującej na działce, a także miejsca, w którym trawnik zostanie założony. Nasłonecznienie, dostęp do wód gruntowych oraz ekspozycja na wiatr jest bardzo istotna pod względem wzrostu, oraz pielęgnacji trawy. W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo różnych gatunków traw, które różnią się nie tylko tempem wzrostu czy też pokrojem źdźbeł, ale również odpornością na suszę, deptanie czy tolerancja na zacienienie.

Najlepiej więc wybierając odpowiednie nasiona na trawnik koło domu postawić na mieszankę co najmniej 2-3 gatunków traw. Powoli to założyć trawnik, który poradzi sobie w różnych warunkach. Oczywiście wśród mieszanek traw również znajdziemy różne opcje, dlatego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy po naszej murawie. Czy ma to być trawnik reprezentacyjny pełniący funkcję ozdobną w ogrodzie, czy może zależy nam na trawniku odpornym na intensywne użytkowanie przez domowników. W przypadku trawników ozdobnych, które mają przede wszystkim cieszyć oczy, najlepszym wyborem będzie mieszanka traw ozdobnych. Trawnik z tej mieszanki będzie charakteryzował się żywo zieloną barwą, powolnym wzrostem, a także wyjątkową delikatnością. W skład traw ozdobnych powinny wchodzić nasiona kostrzewy owczej, mietlic pospolitej oraz kostrzewy czerwonej. Z koeli szukając mieszanki traw odpornej na intensywne użytkowanie, stawiajmy na mieszanki trawy użytkowej, która będzie szybko się regenerować. Najlepszymi gatunkami traw użytkowych są więchlicha łąkowa oraz rajgras angielski.

Koniecznie przeczytaj  Jakie warzywa sadzić obok siebie? Kompleksowy poradnik

Kiedy siać trawę?

Najlepszym terminem na zakładanie trawnika w ogrodzie jest wiosna – przełom kwietnia i maja. Najlepiej byłoby, aby wysiewać trawę wtedy, kiedy nie występują już przymrozki, jednak nie zawsze jest to możliwe, więc dla bezpieczeństwa najlepiej wysiane nasiona przykryć agrowłókniną. Aby w ogóle myśleć o wysiewie trawy, musimy poczekać, aż temperatura w ciągu dnia będzie sięgać powyżej 10 stopni. Zagwarantuje to, że ziemia będzie już całkowicie odmarznięta, a wysoka wilgotność powietrza będzie sprzyjać kiełkowaniu trawy. Wiosna to czas, kiedy podłoże ma jeszcze dużo wilgoci po zimie, a gleba bogata jest w mikro i makroskładniki, pochodzące z wiosennych nawozów. Zasiana wiosną trawa powinna spokojnie zdążyć przed zimą zbudować mocny i wytrzymały system korzeniowy, który pozwoli jej przetrwać zimowe mrozy.

Jak przygotować się do wysiewu trawy?

Planując zakładanie trawnika, dobrze jest wybrać odpowiedni dzień i porę. Najlepiej celować w ciepły, słoneczny i bezwietrzny dzień, idealnie byłoby, aby był on tuż przed prognozowanymi opadami. Podczas silnego wiatru, ziarenka trawy zostają rozwiane, co może skutkować nierównym ich wzrostem i pustymi plamami bez trawy. Deszcz z kolei wypłukuje ziarna z ziemi i skleja je ze sobą, przez co sprawia, że stają się one bezużyteczne. Trawę możemy wysiewać ręcznie lub z pomocą siewnika.

Praktyczny instruktaż

Planując wysiew nasion trawy, musimy odpowiednio przygotować teren, a także narzędzia oraz oczywiście nasiona. Teren, gdzie będziemy wysiewać trawę, należy dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, kamieni czy gruzu. Następnie należy przekopać podłoże w celu spulchnienia gleby, a także pozbycia się chwastów oraz ich korzeni pozostających w glebie. W niewielkim ogródku możemy tę czynność wykonać z pomocą szpadla, jednak, jeżeli mamy do przygotowania dużą działkę, zdecydowanie lepiej użyć glebogryzarki, a nawet pokusić się o wynajem traktora ze specjalną broną rotacyjną.

Koniecznie przeczytaj  Kompost z trawy - jak zrobić dobry kompost?

Ziemia powinna być zruszona na głębokość co najmniej 15 cm. Kolejnym krokiem jest utwardzenie podłoża. Najlepiej użyć do tego walca ogrodowego. Ziemię dobrze jest zwilżyć kilka godzin przed planowanym wałowaniem, dzięki temu będzie ona bardzo podatna na utwardzanie. Jakiś tydzień przed planowanym wysiewem nasion warto zasilić glebę specjalnym nawozem do trawników, który rozprowadzamy dokładnie na całej powierzchni ogrodu, a następnie obficie podlewamy. Na tak przygotowanej nawierzchni możemy przystąpić do wysiewu nasion. Zakłada się, że na 100 m2 ogrodu potrzeba około 3 do 5 kg nasion. W zależności od tego, czy siejemy trawę ręcznie, czy za pomocą siewnika technika będzie nieco inna.

Ręczny wysiew trawy

W małych ogrodach wysiew trawy możemy spokojnie przeprowadzić ręcznie. Najlepiej zrobić to tak zwaną metodą krzyżową. Zaczynamy od podzielenia ogrodu na kilka równych kwater. Nasiona dzielimy po równo między wszystkie kwatery, następnie nasiona przeznaczone do każdej pojedynczej kwatery dzielimy na dwie części. Bierzemy pierwszą część nasion przeznaczonych na pierwszą kwaterę i rozsypujemy je w miarę równomiernie w jednym kierunku. Następnie, drugą część nasion rozsypujemy prostopadle w przeciwnym kierunku. W przypadku dużego ogrodu najlepiej zastosować siewnik, który ułatwi, a także usprawni wysiew, gwarantując równomierne rozmieszczenie nasion.

Jak pielęgnować zasianą trawę?

Po wysiewie nasion powinniśmy przykryć je około 1 cm warstwą ziemi, co zabezpieczy ziarna przed działanie ostrego słońca, a także atakiem ptaków, które chętnie podjadają nasiona. Trawę przysypaną ziemią ponownie należy wywałować, co ustabilizuje nasiona w glebie. Wysiane nasiona musimy regularnie podlewać, pamiętając, aby używać do tego rozproszonego strumienia, który nie wypłucze ziaren z gleby. Trawnik najlepiej podlewać wczesnym rankiem ewentualnie późnym wieczorem. Na pierwsze źdźbła trawy poczekamy od do 4 tygodni – w zależności od rodzaju zasianych nasion.

Koniecznie przeczytaj  Zimowa pielęgnacja ogrodu - o tym musisz pamiętać!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies