Strona Główna Ogród Jak się pozbyć chwastów i mchu z kostki brukowej?

Jak się pozbyć chwastów i mchu z kostki brukowej?

Autor: Maciej
Jak się pozbyć chwastów i mchu z kostki brukowej?

Kostka brukowa to jeden z najczęściej stosowanych materiałów do wykonywania różnego rodzaju ścieżek, chodników schodów, tarasów czy podjazdów w ogrodzie. Kostka ma wiele zalet. Jest stosunkowo niedroga. Duży wybór kształtów i kolorów gwarantuje, że każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Kostka brukowa jest trwała, łatwo i szybko się układa i pozwala na rozmaitą aranżację. Ma ona jednak jedną dość dużą wadę. Pomiędzy kostkami, jak również na nich lubią się pojawiać chwasty oraz mech. Kiedy już się pojawią, walka z nimi jest długa i żmudna. Podpowiadamy, co robić, aby wygrać tę nierówną bitwę. Jakie są skuteczne sposoby na walkę z chwastami oraz mchem na kostce. A także jak zapobiegać pojawianiu się tych nieproszonych gości w ogrodzie?

Co najczęściej zanieczyszcza Twoją kostkę brukową?

Elementy architektury ogrodowej wykonane z kostki brukowej mają za zadanie zdobić, a także umożliwiać komfortową komunikację. W żadnym razie nie mają one być ciepłym i miłym schronieniem dla chwastów. Niestety, tak się dzieje bardzo często. Mech oraz inne tego typu rośliny zasiedlają kostkę brukową, oraz szczeliny pomiędzy kostkami. Spowodowane jest to odpowiednimi warunkami takimi jak wilgoć i zacienienie. Najczęściej więc kostki ze śladami mchu spotkasz w miejscach, gdzie częściej jest cień, a także blisko zbiorników wodnych. Jeżeli nie zaczniesz działać szybko, mech może porosnąć nawet całą kostkę brukową. Jeżeli więc zauważysz nawet niewielką jego ilość na kostce, musisz interweniować natychmiast.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli co robić, aby mech i chwasty nie zaatakowały Twojej kostki?

W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć już na etapie planowania kostki brukowej możesz wdrożyć działania prewencyjne. Odwodnienie działki to jedno z tych działań, kolejne to układanie kostki w miejscach, gdzie gleba jest zawilgocona najmniej. Zadbaj również o odpowiednie przygotowanie podłoża pod kostkę. Specjalny żwir lub piasek to najlepszy podkład pod kostkę, który dodatkowo będzie chronił przed zbytnią wilgocią.

Koniecznie przeczytaj  Mrówki w ogrodzie - jak je zwalczyć? Domowe i sprawdzone sposoby

Skuteczne sposoby walki z mchem i chwastami na kostce brukowej

Jeżeli mimo działań prewencyjnych mech ora chwasty i tak pojawiły się na Twojej kostce, skorzystać ze sprawdzonych sposobów walki z nimi. Pierwsza najbardziej skuteczne, ale też najbardziej pracochłonna to mechaniczne usuwanie mchu i chwastów. Możesz to robić za pomocą małych grabi. Duże osobniki musisz wyrwać ręcznie – pamiętaj jednak aby robić to dokładnie i wyrywać roślin korzeniami. W przeciwnym razie chwasty dość szybko odrosną. W sklepie ogrodniczym możesz kupić specjalne narzędzie do usuwania roślin z kostki brukowej. Wybierając odpowiednie, weź pod uwagę wygodę uchwytu, a także gabaryty i kształt. Narzędzie powinno mieć małe, zagięte ząbki, które bez problemu zmieszczą się w szczeliny między kostkami. Mechaniczne usuwanie chwastów sprawdzi się najlepiej, gdy chwasty pojawiają się pojedynczo w niewielkich ilościach. W przeciwnym razie lepiej poszukać innej metody.

Ręczne wyrywanie chwastów nie sprawdzi się również podczas walki z mchem. Do usuwania mchu lepiej wykorzystać palnik gazowy. Szybko i skutecznie wypala mech, nie uszkadzając kostki brukowej. Wysuszony mech sam odpada z powierzchni kostki. Wystarczy, że po odpadnięciu zamieciesz go z jej powierzchni. Innym sposobem na pozbycie się mchu z kostki jest użycie myjki ciśnieniowej, Woda pod dużym ciśnieniem powinna bez problemu pozbyć się mchu z bruku. Myjka ciśnieniowa pozwoli pozbyć się nie tylko mchu, ale również odbarwień, które on spowodował.

Chemiczne środki na chwasty i mech

Jeśli mechaniczne sposoby usuwani mchu i chwastów z kostki zawiodły, możesz jeszcze skorzystać z oprysków. Do wyboru masz opryski naturalne oraz chemiczne Oczywiście te naturalne są bardziej wskazane, ponieważ nie stanowią zagrożenia dla roślin sąsiadujących z kostką. W przypadku wykonywania oprysków chemicznych musisz być ostrożny. Jeżeli musisz wykonać oprysk chemiczny, dokładnie zabezpiecz oczy oraz dłonie zakładając rękawice. Pamiętaj, aby wykonywać oprysk w bezwietrzny dzień. Zapobiegnie to niechcianemu dostaniu się oprysku na rośliny znajdujące się w pobliżu. Stosowanie oprysków naturalnych jest jednak zdecydowanie bezpieczniejsze i zdrowsze. Mogą być one wykonane na przykład z oleju z pelargonii, który jest skuteczny zarówno na chwasty, jak i na mech. Możesz też samodzielnie przygotować skuteczny oprysk na chwasty. Potrzebna będzie Ci do tego jedynie woda oraz ocet w proporcjach 2:1. Oprysk takim preparatem można powtórzyć dla uzyskania szybszego efektu. Trzeba tylko pamiętać, aby nie opryskiwać chwastów octem podczas deszczu.

Koniecznie przeczytaj  Odprowadzanie wody deszczowej – jak to robić zgodnie z prawem?

O czym musisz pamiętać podczas czyszczenia kostki brukowej z chwastów?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek chemicznego czy naturalnego środka na chwasty, warto do przetestować na małym elemencie kostki. Sprawdzimy w taki sposób nie tylko skuteczność preparatu, ale przede wszystkim, jaki ma on wpływ na kostkę. Niektóre środki chwastobójcze mogą odbarwiać kostkę lub pozostawiać smugi. Lepiej przed opryskaniem całej posesji, zrobić test na jednej szczelnie z chwastem. Pamiętaj również, że podczas usuwania mchu myjką ciśnieniową istnieje ryzyko wypłukania piasku spod kostki. Piasek jest niezbędny, aby kostka była spójna i stabilna. Podczas mycia trzeba więc zachować szczególną ostrożność i nie stosować zbyt wysokiego ciśnienia, które mogłoby wypłukać piasek.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies