Strona Główna Ogród Jak skutecznie odwodnić glebę w ogrodzie?

Jak skutecznie odwodnić glebę w ogrodzie?

Autor: Maciej
Jak skutecznie odwodnić glebę w ogrodzie?

Zalegająca woda na działce nie zwiastuje niczego dobrego. Zawilgocenie fundamentów, przenikanie wody do piwnicy, słaba kondycja roślin w ogrodzie. To tylko niektóre skutki braku odwodnienia terenu, z którymi może przyjść Ci się zmierzyć. Jeżeli więc planujesz budowę lub jesteś w jej trakcie, na działce, która charakteryzuje się:

  • wysokim poziomem wód gruntowych
  • słabo przepuszczającą glebą
  • umiejscowieniem na terenie zalewowym

Koniecznie zadbaj o dobre odwodnienie. Uchroni cię to przed wieloma problemami, a dodatkowo pozwoli na przykład magazynować wodę opadową do podlewania. Podpowiadamy jak wykonać skuteczny i efektywny system odwodnienia ogrodu.

Odwodnienie w istniejącym już ogrodzie

Właściciele działek, którzy dopiero planują budowę, lub są w trakcie jej realizacji, mają trochę łatwiejsze zadanie. Mogą zaplanować i wykonać odwodnienie ogrodu, bez ingerencji w zaaranżowaną już przestrzeń. Realizacja odwodnienia w zagospodarowanym już ogrodzie jest bardziej skomplikowana, ale nie niemożliwa. Niemniej jednak w przypadku częstego zalegania wodzy w ogrodzie warto to zrobić. Najlepiej w takim przypadku zaplanować prace na późną jesień lub wczesną wiosnę. Pozwoli to po wykonaniu prac ziemnych, posiać trawę, która spokojne wzejdzie i na sezon letni będzie gotowa do użytku.

Drenaż podziemny – na czym polega?

Jedną z metod odwodnienia terenu jest wykonanie drenażu podziemnego. To bardziej pracochłonna i wymagająca większej ingerencji w teren metoda, jednak bardzo efektywna. Drenaż podziemny możesz zlecić profesjonalnej firmie, która zrobi to szybko i skuteczne, jednak będzie Cię to więcej kosztować. Jeśli chcesz zaoszczędzić – wykonaj drenaż samodzielnie. Drenaż podziemny sprawdzi się na działkach, gdzie regularnie duża ilość wody utrzymuje się na powierzchni. Do wykonania drenażu będziesz potrzebował odpowiednich rur i elementów łączących. Zainwestuj w dobrej jakości rury drenarskie, a także niezbędne kształtki. Kupisz je w niemal każdej hurtowni z materiałami instalacyjnymi lub dobrym sklepie ogrodniczym.

Koniecznie przeczytaj  Ogródek warzywny – kilka pomysłów na warzywnik w ogrodzie

Jak wykonać drenaż podziemny?

Pierwszym krokiem do samodzielnego wykonania drenażu podziemnego jest wykonanie planu. Musisz dokładnie określić, gdzie powinien zostać ułożony system. Potrzebne Ci będą rury drenarskie, czyli tak zwane sączki. Będą one zbierać nadmiar wody i transportować je rurami większej średnicy do zbiorników retencyjnych lub zbiorników magazynujących. W przypadku dużej instalacji konieczny będzie jeszcze montaż studzienek rewizyjnych. Pomogą one w przypadku wystąpienia niedrożności instalacji. Rewizje warto umieścić w miejscach łączenia rur pod dużym kontem. To właśnie tam, często dochodzi od zapychania.

Drenaż powierzchniowy – na czym polega?

Inną metodą, znacznie mniej inwazyjną jest wykonanie drenażu powierzchniowego. Sprawdzi się on w ogrodach, gdzie woda nie gromadzi się w tak dużych ilościach. Sposób ten zalecany jest do działek płaskich, nie zaleca się go na tereny, gdzie występują nierówności. Wykonanie drenażu powierzchniowego jest dość łatwe. Będziesz potrzebował do tego piasku, żwiru lub innego materiału o dużej przepuszczalności wody. Na powierzchnie trawnika musisz wysypać odpowiednią warstwę przygotowanego materiału i to wszystko. Dla poprawy efektu wizualnego możesz przysypać warstwę drenażową, warstwą ziemi ogrodniczej, na której zasiejesz trawę.

Odwodnienie ogrodu – o czym musisz pamiętać?

Planując wykonanie instalacji odwaniającej działkę, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze sprawdź, jaki typ ziemi przeważa na Twojej działce. Ponadto dowiedz się, na jakiej głębokości występują bardziej lub mniej przepuszczalne gleby. Wiedza ta pozwoli Ci dostosować drenaż do dostępnych odpływów wody. Musisz też zaplanować odpływ wody z drenażu. Jeżeli masz taką możliwość, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż skrzyni retencyjnej lub zbiornika na deszczówkę. Pozwoli Ci to nie tylko na osuszenie działki, ale też na zebranie wody, którą możesz wykorzystać do podlewania roślin w okresach suszy. Jeśli nie masz możliwości montażu zbiornika na wodę, dowiedz się, gdzie możesz ją odprowadzać zgodnie z przepisami prawa.

Koniecznie przeczytaj  Kocimiętka - przepiękna ozdoba każdej rabatki. Jakie ma wymagania co do uprawy?

Drenaż i odwodnienie ogrodu

Wykonanie odwodnienia działki to bardzo ważna kwestia, o którą powinieneś zadbać już na etapie planowania domu i aranżacji ogrodu. Im wcześniej to zrobisz, tym łatwiejszy będzie montaż. Nie będziesz też musiał martwić się zniszczeniami w ogrodzie, przesadzaniem roślin czy wysiewem nowej trawy. Jeżeli z jakiegoś powodu odwodnienie nie zostało wykonane wcześniej, a w Twoim ogrodzie często zalega woda, drenaż jest koniecznością. Zbyt duża wilgotność gleby może bowiem prowadzić do pojawienia się chorób grzybowych, gnicia korzeni i tym samym pogorszenia kondycji ogrodu. Co więcej, zalegająca w ogrodzie woda może też uszkodzić fundamenty domu, przejąkać do piwnicy, a to już stanowi poważne zagrożenie. Sprawdź więc dokładnie jaki rodzaj gleby jest w Twoim ogrodzie, wybierz rodzaj odwodnienia dopasowany do możliwości działki i działaj.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies