Strona Główna Ogród Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Kup grzybnię!

Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Kup grzybnię!

Autor: Maciej
Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Kup grzybnię!

Jesteś miłośnikiem grzybów, jednak nie masz czasu lub możliwości, by często wyruszać do lasu na poszukiwanie różnych okazów? Dobra wiadomość jest taka, że smakiem grzybów możesz cieszyć się bez wychodzenia do lasu, a nawet do sklepu. Dzięki własnej grzybni plony możesz zbierać… z własnego ogródka, a nawet domu. Jak zrobić własną grzybnię? Jakie gatunki grzybów najłatwiej uprawiać samodzielnie? Podpowiadamy!

Co to jest grzybnia?

Jeśli interesujesz się grzybami, wiesz zapewne, że poszczególne gatunki rosną w pobliżu określonych gatunków roślin. Grzyby żyją bowiem w symbiozie z innymi roślinami – taka współzależność jest nazywana mikoryzą. To właśnie dlatego najwięcej grzybów znajduje się właśnie w lasach, gdzie ekosystem jest rozbudowany o wiele bardziej niż w wypielęgnowanych ogródkach. Najbardziej sprzyjające porostowi grzybów warunki to te jak najbardziej naturalne i dzikie. 

Grzyb w postaci takiej, jaką zna większość z nas, a więc nóżki i kapelusza, to ostatnie, piąte stadium jego postaci. Wcześniejsze to komórki, strzępki, grzybnia i owocniki. Grzyb w postaci nóżki i kapelusza to przetrwalnik, czyli końcowa forma. 

Grzybnia jest ciałem grzybów zbudowanym ze strzępek. Te naturalnie rozprzestrzeniają się dookoła, pozostając niezauważalne gołym okiem. Jeśli Twój ogródek jest uprawiany w naturalny sposób i jego ekosystem przypomina las, to bardzo prawdopodobne jest, że grzybnia jest w nim dobrze rozwinięta i grzyby będą samoistnie rosnąć w Twoim ogrodzie. Jednak jeśli to ogród młody lub uprawiany dotąd w inny sposób, na samoistne pojawienie się większej ilości grzybów nie masz co liczyć. Jeśli chcesz się cieszyć własnymi grzybami, nie wszystko jednak stracone. Wystarczy, że kupisz gotową grzybnię i zaszczepisz ją w glebie. 

Jak zastosować grzybnię?

Pamiętaj, że każdy gatunek grzyba potrzebuje sąsiedztwa określonych drzew i innych roślin do tego, by mógł się rozwijać. Dlatego przed wyborem rodzaju grzybni zorientuj się dokładnie co do wymagań konkretnego grzyba. 

Koniecznie przeczytaj  Zawilce ogrodowe - pielęgnacja i uprawa

Do wyboru są grzybnie określonych gatunków lub mieszanki, dzięki którym w ogrodzie wokół drzew może pojawić się prawdziwy grzybowy mix. Istotną kwestią jest jednak to, że grzyby są dość wymagające w uprawie i wrażliwe na czynniki, na które nie zawsze mamy wpływ, np. na pogodę. Może okazać się, że po zastosowaniu grzybni plony pojawią się bardzo szybko już w pierwszym roku uprawy, a może zdarzyć się również tak, że całe przedsięwzięcie zakończy się fiaskiem i nie wyrośnie nic. 

Gotową grzybnię należy podzielić na kilka porcji: optymalnie to trzy/cztery. Wokół wybranego drzewa należy następnie wykopać dołki o głębokości kilkunastu centymetrów i średnicy nawet kilkudziesięciu centymetrów. Następnie należy zakopać w nich poszczególne porcje grzybni. Dno dołków warto wyłożyć mieszanką ziemii ogrodowej i torfu oraz kory drzew iglastych. Po umieszczeniu grzybni w dołkach i zasypaniu ich należy je mocno udeptać i obficie podlać. Grzybnię należy następnie solidne i regularnie podlewać. 

Dla pobudzenia jej warto również zakopane dołki obłożyć korą drzew, gałązkami, liśćmi i innymi darami natury, pozyskanymi najlepiej z lasu, co ma imitować leśne, naturalne warunki. Teraz pozostaje już tylko czekać na zbiory!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies