Strona Główna Ogród Jak uprawiać i kiedy siać słonecznik?

Jak uprawiać i kiedy siać słonecznik?

Autor: Maciej
Jak uprawiać i kiedy siać słonecznik?

Słoneczniki są symbolem polskiej wsi. I fakt często spotykamy je w wiejskich ogrodach. Właściwie taki ogród nie może obyć się bez tych pięknych słonecznych kwiatów. Ze względu na swój wygląd są źródłem inspiracji nie tylko dla samych ogrodników, ale też dla poetów, pisarzy i malarzy.

Słoneczniki Vincenta van Gogha to najpopularniejszy bukiet kwiatów w wazonie na całym świecie. Dlatego każdy chce je mieć w swoim ogrodzie.  Zatem jak wyhodować piękne i zdrowe słoneczniki, dowiesz się w tym artykule.

Słonecznik jest rośliną jednoroczną o pojedynczej, prostej i szorstko owłosione łodydze. Dorasta do 3 metrów wysokości. Słoneczniki są roślinami miododajnymi, kwitną od lipca do nawet końca października. Koszyczki kwiatowe słonecznika mogą być pojedyncze z pięknym dużym kwiatem, rosnące w rzędach lub grupach np. pod płotem. Mamy odmiany od karłowatych po wysokie osobniki.  Ponadto oprócz żółtych, możemy hodować czerwone, pomarańczowe, a nawet białe. Słonecznik również może być kwiatem ciętym do dekoracji bukietowych.

Wymagania słonecznik – co trzeba mu zapewnić?

Słoneczniki są dostosowane do warunków panujących w naszym kraju, z tego też względu są dość łatwe w uprawie.  Te kwiaty najlepiej lubią miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. W takich warunkach dobrze kwitną i nie są narażone na złamanie. Lubią podłoże żyzne, bogate w składniki pokarmowe. Gleba najlepiej jakby była przepuszczalna. Wysokie słoneczniki są prowadzone przy użyciu palików.

Kiedy siać słoneczniki?

Wysiew słonecznika ma miejsce w połowie kwietnia wprost do gleby. Karłowate odmiany można uprawiać w pojemnikach lub skrzynkach ogrodowych. Nasiona umieszcza się na głębokości 2 lub 3 cm. Na ogół w jednym miejscu sieje się po 2 do 3 nasion.

Koniecznie przeczytaj  Pomidory w ogrodzie - jak je uprawiać?

Jak zaczną wybijać sadzonki, to dokonuje się przerywki i pozostawia najsilniejszy okaz. Słoneczniki wysokie powinny rosnąć co 75 cm odległości od siebie i najlepiej zachować między nimi przestrzeń ok. pół metra. Niskie odmiany siejemy co pół metra i zachowujemy przestrzeń wokół nich minimum 25 cm.

Gdzie sadzić słoneczniki?

Odmiany wysokie można sadzić pod płotem, rzędem wzdłuż ścian budynku, ogrodzeń i murów. Przy tym należy pamiętać, że sadzenie słonecznika wymaga  zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi roślinami. Słonecznik siejemy do głębokości ok. 2 cm. W donicach możemy zasiać na głębokość 1,5 cm. Ziemia uniwersalna do warzyw i owoców.

Słoneczniki mogą być również sadzone, jako solitery na wysokich rabatach. Niską odmianę możemy posadzić wzdłuż ścieżki w kompozycji z innymi gatunkami kwiatów. Karłowate odmiany, uprawiane w donicach, pięknie przyozdobią drzwi wejściowe na balkon lub taras.

Gdy masz wystarczająco dużo miejsca, stwórz alejkę słoneczników lub wygospodaruj dla nich kawałek słonecznego poletka w swoim ogrodzie. Słonecznik w ogrodzie przydaje mu swojskiego klimatu.

Jak uprawiać słonecznik?

Słonecznik można hodować w doniczkach i trzymać w ciepłym miejscu do końca maja. Innym sposobem jest wysianie słonecznika bezpośrednio do gruntu pod koniec maja.

Słonecznik uprawa w doniczkach

Posadzone w doniczkach ziarnka przykrywamy przezroczysta plastikową torebką, bądź folią. Umieszczamy doniczki w chłodnym i jasnym miejscu, nienarażonym bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Po wykiełkowaniu roślin zdejmujemy folie lub torebki. Pamiętajmy, aby ziemia była wilgotna.

Gdy chcemy wysadzić sadzonki do gruntu, to najpierw przez pierwsze dwa tygodnie hartujemy i przyzwyczajamy do warunków zewnętrznych. W ciągu dnia umieszczamy doniczki na zewnątrz, a na noc wnosimy do środka.

Przed posadzeniem ich do gruntu, oczyszczamy ziemie z chwastów, przekopujemy i mieszamy z kompostem lub dobrze dojrzałym obornikiem. Rośliny sadzimy w odległości co pół metra (niskie słoneczniki) lub co 75 cm w przypadku wysokich okazów. Dobrze podlewamy.

Koniecznie przeczytaj  Trawy ozdobne – rodzaje, charakterystyka i sposób uprawy

Jak uprawiać słonecznik do cięcia?

Do dekoracji potrzebujemy bujnych roślin, dających dużo kwiatów. Dla uzyskania krzaczastych roślin ścinaj wierzchołki pędów, czyli kępki na szczycie rośliny. Wtedy słonecznik wypuści dużo pędów bocznych z kwiatami.

W przypadku wysokich słoneczników wierzchołki ścinamy, gdy roślina osiągnie 20 cm wysokości. Natomiast w przypadku karłowatych odmian, gdy roślina osiągnie 10-15 cm i pozostawiamy tylko dwie pary liści na łodydze. Gdy roślina urośnie o kolejne 10 cm, to powtórz cięcie.

Pielęgnacja słonecznika – jak to robić?

Słoneczniki są narażone na choroby wywołane przez grzyby, bakterie i organizmy grzybopodobne. Te piękne kwiaty mogą być dotknięte mączniakiem rzekomym, mączniakiem prawdziwym, mokrą zgnilizną, szarą i białą pleśnią oraz rdzą. Choroby mogą porazić te rośliny już nawet we wczesnym stadium rozwoju.

To, na co trzeba również uważać w uprawie słonecznika to szkodniki, takie jak ślimaki, mszyce, wcierniastki, mączliki i wiele innych żywiących się tkanką słonecznika i osłabiających całą roślinę.

Warto też usuwać wokół uprawy takie rośliny jak komosa biała, samosiewy zbóż, perz, miotła zbożowa, owies głuchy i chwastnica. Te rośliny mogą być źródłem grzybów i bakterii atakujących słoneczniki oraz zabierają cenne składniki odżywcze naszej hodowli. Właściwa pielęgnacja pozwala na eliminacje chorób i szkodników z naszej uprawy słoneczników.  

Gdy nasze rośliny pięknie rosną, to warto odpowiednio o nie zadbać i tak:

  • wysokie słoneczniki podpieramy tyczkami
  • po rozpoczęciu kwitnienia nawozimy je nawozem o wysokiej zawartości potasu np. ten do pomidorów;
  • regularnie podlewamy, szczególnie w okresach suchych odmiany wysokie;
  • zabezpieczamy je przed ślimakami.

Po przekwitnięciu słonecznika, koszyczki kwiatów możesz zostawić dla ptaków.

Najpopularniejsze rodzaje i odmiany słonecznika

Słonecznik zwyczajny- to najpopularniejsza odmiana występująca w naszych ogrodach. Roślina osiąga nawet do 2,5 metra wysokości i jest jednoroczna. Kwitnie od lipca do października i wytwarza ogromne żółto-brązowe kwiaty. Często spotykamy je w wiejskich ogrodach. Obecnie też pojawia się odmiana „Pordo-Red”, o czerwonych kwiatach.

  • Słonecznik bulwiasty- znany pod nazwą topinambur jest byliną, która uprawiana jest ze względu na swoje jadalne bulwy. Dorasta do 2 metrów wysokości, wytwarza drobne i liczne żółte kwiaty. W naszych ogrodach oprócz smacznych bulw, pełni też rolę ozdobną. Słonecznik bulwiasty ma gęsty pokrój, a jego znaczne rozmiary sprawiają, że może to być z powodzeniem roślina osłonowa przed wiatrem.
  • Słonecznik szorstki- to bylina osiągająca wysokość do 1,5 metra i kwitnie od lipca do września. Wytwarza dużą liczbę drobnych i żółtych kwiatków. Roślina uprawiana jest w celu tworzenia wysokich rabat i na kwiaty cięte. Najlepiej ją sadzić w grupach.
  • Słonecznik wierzbolistny- gatunek  głównie uprawiany dla ozdobnych liści. Liście są długie i wąski, mają 20 cm długości i 5 cm szerokości. Kwiaty są małe o średnicy 5 cm, żółte z czarnymi środkami. Ten gatunek kwitnie jesienią od drugiej połowy września. Roślina dorasta do wysokości 2,5 metra. Najlepiej ją sadzić w grupie na rabatach, wzdłuż ścieżek lub przy oczku wodnym.
  • Słonecznik dziesięciopłatkowy- to odmiana niska, która rośnie do 1,5 m wysokości. Z wyglądu przypomina topinambur, wytwarza słabo rozgałęzione łodygi.  Kwitnie późnym latem i wczesną jesienią, czyli od sierpnia do października. Kwiaty średnicy 8 cm, stanowi dobrą roślinę rabatową.
  • Słonecznik olbrzymi- osiąga do 3 metrów wysokości. Wytwarza liczne i drobne kwiatki. Kwitnie od sierpnia do listopada. Wykorzystywany jest do dekoracji ścian i ogrodzeń, wymaga podpór.
Koniecznie przeczytaj  Cebula w Twoim ogrodzie. Jak sadzić cebulę? Czy można uprawiać cebulę w doniczce?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies