Strona Główna Kwiaty Jak uratować storczyka – najlepsze sposoby

Jak uratować storczyka – najlepsze sposoby

Autor: Maciej
Jak uratować storczyka – najlepsze sposoby

Storczyki to bardzo urokliwe rośliny doniczkowe, które przepięknie zdobią mieszkanie. Odpowiednio pielęgnowane kwitną długo, obficie, ciesząc nasze oczy wspaniałymi kwiatami w różnych kolorach. Uprawa storczyka nie należy do bardzo skomplikowanych, jednak wymaga wiedzy na temat kilku kluczowych kwestii i preferencji tychże roślin. W przeciwnym razie bezwiednie możemy bardzo szybko doprowadzić naszego storczyka do upadłości. Nawet doświadczonym hodowcom storczyków zdarzają się oczywiście problemy z uprawą, jednak bogaci w doświadczenie, wiedzą, jak reagować, aby reanimacja storczyka zakończyła się powodzeniem. W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak odratować storczyka, który z jakiegoś powodu podupadł na zdrowiu.

Reanimacja storczyka

Sposobów na reanimację storczyka jest wiele i w dużej mierze zależą one od przyczyny, która sprawiła, że kondycja rośliny uległa pogorszeniu. Odpowiednia pielęgnacja storczyka to gwarancja jego zdrowia oraz efektywnego wzrostu i kwitnienia. Aby jednak zabiegi pielęgnacyjne przynosiły pożądane efekty, muszą być wykonywane w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie, zamiast oczekiwanego wzrostu oraz bujnych kwiatów, możemy zaobserwować, że nasz storczyk zaczyna usychać. W momencie, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy pogorszenia stanu zdrowia rośliny, musimy od razu zacząć działać. Im szybciej usuniemy przyczynę i przystąpimy do jej reanimacji, tym większa szansa, że uda się przywrócić jej dawny blask.

Objawy oraz przyczyny chorowania storczyków

Przyczyny pogorszenia kondycji storczyków najczęściej są dwie i obie, wiążą się z podlewaniem. Jedna wynika z nadmiernego podlewania, druga zaś z niedostatecznego. Kluczem więcej jest zachowanie złotego środka w podlewaniu tych kwiatów. O tym, że coś jest nie tak ze storczykiem, mogą świadczyć takie objawy jak:

  • Pleśń na wierzchu podłoża, a nawet na obrzeżach doniczki
  • Gnicie korzeni
  • Podatność na choroby grzybowe, występowanie pasożytów w korzeniach
  • Całkowity zanik korzeni
  • Więdnięcie liści
Koniecznie przeczytaj  Aksamitka - skromna królowa polskich rabatek. Uprawa, pielęgnacja, wymagania

Objawy te z reguły wywołane są zbyt przesuszonym podłożem, wyjałowionym ze składników odżywczych i wody, lub wręcz przeciwnie, zbyt duża ilość wilgoci w podłożu, prowadząca do gnicia i rozwoju chorób. Kiedy korzenie storczyka całkowicie zanikną, jego uratowanie jest praktycznie niemożliwe, w sytuacji jednak, gdy korzenie jeszcze są w miarę żywe, przy odpowiedniej pielęgnacji, jest szansa na efektywną reanimację rośliny.

Przelany storczyk

Zbyt częste podlewanie storczyka prowadzi do tego, że woda zalega w doniczce, co prowadzi do gnicia korzeni rośliny. Pierwszym krokiem reanimacyjnym powinno być więc przesadzenie rośliny do nowego, suchego podłoża. Jeżeli korzenie już zaczęły gnić, są miękkie i śliskie, musimy usunąć wszystkie zniszczone elementy. Korzenie z objawami gnicia przycinamy maksymalnie krótko. Przelany storczyk powinien ostać jak najszybciej zostać wyciągnięty z doniczki i przeniesiony do miejsca ciepłego i słonecznego. Po przesadzeniu storczyka do nowej doniczki, na spodek nalewamy odrobinę wody i poczekać aż roślina wchłonie wodę.

Reanimacja storczyka bez korzeni

Jak wcześniej wspomniano, storczyk z całkowicie zniszczonym systemem korzeni podziemnych jest bardzo trudny do odratowania, jednak zawsze można spróbować to zrobić. Pierwszym krokiem, który należy wykonać ratując storczyka bez korzeni jest całkowite wysuszenie przelanej rośliny. W tym celu wyjmujemy ją z podłoża dokładnie oczyszczamy z jego resztek a następnie sprawdzamy stan korzeni. Zgniłe części korzeni usuwamy ostrym i sterylnym narzędziem. To, co pozostało z rośliny pozostawiamy do pełnego wysuszenia, a kiedy to nastąpi, możemy przejść do przesadzenia storczyka do nowego podłoża. Najlepiej wybrać w tym celu specjalną ziemię do storczyków. Na dno doniczki wsypujemy warstwę drenażową, aby ułatwić odpływ nadmiaru wody.

W przypadku storczyka bez korzeni należy też zastosować specjalne podpory, które ustabilizuję roślinę w podłożu. Jeżeli storczyk posiadał jakieś korzenie powietrzne, które są w dobrym stanie, możemy je umieścić w podłożu, pozwoli to roślinę na pobieranie wilgoci oraz składników odżywczych. Przesadzonego storczyka bez korzeni należy nawadniać regularnie, ale ostrożnie. Najlepiej robić to z podstawki lub miseczki z wodą, do której będziemy wkładać roślinę na kilka do kilkunastu minut. Reanimacja storczyka bez korzeni może trwać nawet kilka tygodni. Jeżeli jednak po około miesiącu nie zauważymy, że korzenie zaczynają odrastać, to znaczy, że najprawdopodobniej nie da się uratować rośliny i czas najwyższy pożegnać się z nią na dobre.

Koniecznie przeczytaj  Mieczyki - pielęgnacja i uprawia

Uschnięty storczyk

Opadanie liści storczyka może być objawem jego przesuszenia. W celu ratowania stanu zdrowia rośliny należy umieścić ja w pojemniku z keramzytem, który zapewni dobre nawilżenie orchidei a także pomoże w reanimacji korzeni i przyspieszeniu ich wzrostu. Zanim przesadzimy roślinę do nowej donicy, musimy pozbyć się wszystkich uszkodzonych korzeni, liści oraz kwiatów, a miejsce cięcia zabezpieczyć węglem drzewnym.

Na co chorują storczyki?

Oprócz błędów w pielęgnacji, na pogorszenie stanu storczyka mogą również wpłynąć choroby. Jedną z powszechnie występujących chorób storczyków jest pleśń. Pleśń najczęściej atakuje orchidee, które rosną w pomieszczeniu o dużej wilgotności i braku wentylacji. Szara pleśń, która w takich warunkach może zaatakować wszystkie rośliny domowe, objawia się czarnymi plamami pojawiającymi się na kwiatach storczyka oraz szary nalot na jego liściach i innych częściach rośliny. Szczególnie mocno widoczna jest szara pleśń u białych storczyków. Aby pozbyć się pleśni, musimy zastosować preparat grzybobójczy, a ponadto poprawić warunki w pomieszczeniu, w którym stoi roślina. Oprócz szarej pleśni, u storczyków może wystąpić jeszcze problem z liśćmi. Tak zwane liście harmonijkowe mogą pojawić się u storczyków o cienkich liściach, a powodem ich występowania jest zbyt mała wilgotność powietrza. Leczenie tej „dolegliwości” jest dość proste, wystarczy nieco zwiększyć intensywność podlewania i zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi storczyk.

Jak prawidłowo pielęgnować storczyki, aby nie chorowały?

Dobra kondycja storczyków to przede wszystkim zasługa odpowiedniej pielęgnacji. Nie jest ona trudna ani bardzo skomplikowana, dlatego po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami i przestrzeganiu ich, nasze storczyki powinny rosnąć zdrowo i kwitnąć bujnie.

Przede wszystkim podstawą jest odpowiednie nawadnianie. Paradoksalnie, najczęstszym powodem śmierci storczyka jest woda, a dokładnie jej nadmiar lub niedobór. Tutaj konieczny jest prawdziwy umiar. Nie możemy doprowadzać do przesuszania storczyków, ponieważ ich korzenie potrzebują wody, aby pobierać niezbędne substancje odżywcze z podłoża. Nie możemy też przelewać storczyków, ponieważ to z kolei powoduje gnicie i obumieranie korzeni, w następstwie czego roślina również nie może pobierać substancji odżywczych. Jak zatem podlewać storczyki? W tym przypadku sprawdzi się metoda dużo a rzadko.

Koniecznie przeczytaj  Petunia czy Surfinia? Jak je rozróżnić?

Bardzo bezpiecznym sposobem jest urządzanie storczykom cotygodniowej kąpieli. Wstawiamy je wtedy do wanny i podlewamy obficie odstaną, miękką wodą w pokojowej temperaturze. Po takim obfitym podlaniu pozostawimy storczyki w wannie, aby nadmiar wody wypłynął, a następnie ustawiamy doniczki z powrotem na podstawkach. W ten sposób podłoże rośliny zostaje odpowiednio nawodnione, a korzenie nie moczą się zbyt długo, dzięki czemu mają optymalne warunki do życia.

Co jeszcze lubią storczyki

Podlewanie to kluczowa czynność pielęgnacyjna, od której w dużej mierze zależy dobrostan rośliny. Jednak istnieją również inne czynniki, które wypływają na wzrost oraz kwitnienie storczyków. Bardzo ważna jest temperatura oraz wilgotność powietrza, w jakim przebywają orchidee. Latem najlepiej czują się one w temperaturze około 24 stopnie Celsjusza, natomiast zimą, 18 stopni C. Wilgotność powietrza również jest bardzo ważną i najlepiej, aby utrzymywała się ona na poziomie 60-80% – w zależności od gatunku storczyka. Storczyki potrzebują wilgoci, aby poprawnie się rozwijać. Ważne jest również nawożenie storczyków, które wzbogaca podłoże w składniki pokarmowe i stymuluje kwitnienie. Najlepiej wybierać specjalne nawozy przeznaczone do tych kwiatów. Kiedy zauważymy, że doniczka, w której rośnie storczyk robi się za mała a korzenie rośliny znacznie rozrastają się poza doniczkę, to znak, że czas ją przesadzić.

Do większej doniczki przygotowujemy przepuszczalne podłoże przeznaczone do storczyków, a następnie wykonujemy przesadzanie. Musimy pamiętać, aby po wyciągnięciu rośliny ze starej donicy, korzenie dokładnie oczyścić ze starego podłoża, powycinać chore lub zgniłe części korzenia i dopiero tak oczyszczone korzenie przełożyć do nowej donicy razem z nowym podłożem.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies