Strona Główna Ogród Jak wyczyścić betonowe nawierzchnie po zimie?

Jak wyczyścić betonowe nawierzchnie po zimie?

Autor: Maciej
Jak wyczyścić betonowe nawierzchnie po zimie?

Beton to jeden z ulubionych materiałów stosowanych na podłoża, używany najczęściej na podjazdach i tarasach. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne, dlatego przez wiele lat zachowuje swoje właściwości i estetyczny wygląd. Aby jednak betonowa nawierzchnia wyglądała dobrze, nie obejdzie się bez czyszczenia jej: przede wszystkim po zimie. Plamy, zacieki, przebarwienia, zbutwiałe liście i inne zanieczyszczenia, które gromadziły się na nim przez zimowe tygodnie, na szczęście łatwo usuniesz. Jak i czym czyścić betonowe nawierzchnie? 

Po pierwsze: klasyczne zamiatanie

Niezależnie od tego, czy będziesz czyścić podjazd czy podłogę na tarasie, pierwszą czynnością, jaką musisz wykonać, jest dokładne oczyszczenie powierzchni z zalegających śmieci: gałązek, kamyków, liści, a także kurzu. Dokładnie pozamiataj więc nawierzchnię, usuwając z niej wszelkie suche zanieczyszczenia. 

Jeśli porządki robisz na tarasie lub na podjeździe, których nawierzchnia składa się z kostek, pomiędzy którymi są wolne przestrzenie, pamiętaj o tym, by dokładnie oczyścić również te szczeliny. W tym przypadku pomocna będzie szczoteczka (nawet zużyta szczoteczka do zębów), dzięki której pozbędziesz się zalegających śmieci, do których nie dosięgło włosie zwykłej miotły. 

Zdarza się, że pomiędzy betonowymi kostkami czy płytami pojawił się mech lub chwasty. Musisz usunąć je mechanicznie, a następnie zastosować środek chwastobójczy. Dzięki temu problem odrastających chwastów zostanie rozwiązany nie tylko na cały sezon, ale na zawsze. 

Po drugie: myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy

Rzadko zdarza się sytuacja, w której użycie wody do oczyszczenia betonowej nawierzchni nie będzie potrzebne. Po zimie prawie na pewno powstaną plamy i zacieki. Gnijące, rozkładające się liście i owoce to najczęstsza przyczyna powstawania wielu różnych plam na tarasie czy podjeździe. 

Koniecznie przeczytaj  Czereśnia – soczysty i pyszny symbol lata. Jak uprawiać czereśnie w ogrodzie?

Ponieważ beton ma dość gładką i jednolitą powierzchnię, zanieczyszczenia nie wsiąkają głęboko w jego strukturę. W związku z tym z wyczyszczeniem plam powinna poradzić sobie czysta woda pod ciśnieniem. 

Do tego celu wystarczy użyć myjki ciśnieniowej. Woda pod ciśnieniem dosłownie “odklei” brud i rozbije cząsteczki zanieczyszczeń, dzięki czemu przeważnie używanie detergentów nie jest już konieczne. Jeśli plamy są jednak z tych bardziej opornych, zamiast myjki ciśnieniowej (lub dodatkowo obok niej) możesz użyć węża ogrodowego i lać skoncentrowany strumień wody. 

Pamiętaj jednak o tym, by strumień wody nie był zbyt silny: możesz w ten sposób podmyć ziemię pomiędzy kostkami lub kaflami, uszkadzając w ten sposób spoiny. 

Mycie wodą lepiej powtórzyć częściej, ale z mniejszą mocą strumienia niż użyć za silnego ciśnienia. 

Może jednak zdarzyć się, że na betonowej nawierzchni będą wyjątkowo uporczywe plamy i zamiatanie oraz mycie wodą pod ciśnieniem okażą się niewystarczające. W tym przypadku pomocne będzie użycie detergentu. Może to być zwykły płyn, jakiego używasz do domowych porządków, lub specjalny środek do czyszczenia kamienia. Niektóre preparaty tego typu mają dodatkowe działanie dezynfekujące, co dla wielu osób może być istotne. Jeśli posiadasz zwierzęta, bądź podjazd czy taras ucierpiały wskutek ptasich odchodów, użycie takiego preparatu może okazać się niezbędne. Dodatkowo zapewnisz sobie spokój, dezynfekując jednocześnie powierzchnię. 

Mokra kostka brukowa

Po trzecie: impregnacja

Choć beton jest twardy i odporny na uszkodzenia, a także działanie wilgoci czy wnikanie plam, nie można zapominać o jego pielęgnacji. Po doczyszczeniu betonowej nawierzchni po zimie beton warto zaimpregnować – szczególnie na tarasie. 

Najważniejszą korzyścią jest powstanie warstwy hydrofobowej. Dzięki temu woda deszczowa czy topniejący śnieg spłyną po powierzchni betonu. Tym samym szybciej wyschnie, a także nie będą się na nim tworzyć plamy. 

Koniecznie przeczytaj  Kiedy i gdzie wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Impregnowanie betonowej nawierzchni sprawi więc, że wszelkie zabrudzenia będą powierzchniowe i będzie je o wiele łatwiej usunąć. 

O czym jeszcze warto pamiętać przy czyszczeniu betonowych nawierzchni?

Trzy kroki: zamiatanie, mycie wodą i impregnacja powinny wystarczyć do tego, by betonowe nawierzchnie szybko odzyskały estetyczny wygląd i pełną funkcjonalność. 

Może jednak zdarzyć się, że pojawią się dodatkowe czynniki, które będą wymagały zastosowania dodatkowych środków. Jedną z takich sytuacji może być pojawienie się białego nalotu. To tak zwane wykwity wapienne. W takim przypadku konieczne będzie użycie odpowiedniego środka chemicznego, który pomoże rozwiązać problem. Wapienne wykwity pojawiają się jednak przede wszystkim na nieimpregnowanych powierzchniach. Dlatego zabezpieczenie tarasu środkiem impregnującym jest istotnym czynnikiem. 

W warunkach dużej wilgotności powietrza może zdarzyć się, że betonową nawierzchnię porosną grzyby i pleśń. W takim przypadku, prócz ich mechanicznego usunięcia i oczyszczenia podłogi wodą pod ciśnieniem, warto zastosować dodatkowo odpowiedni preparat dezynfekujący. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies