Strona Główna Ogród Jak zasadzić czosnek i cieszyć się owocnymi plonami?

Jak zasadzić czosnek i cieszyć się owocnymi plonami?

Autor: Maciej
Jak zasadzić czosnek

Czosnek zaliczany jest do zacnego grona tak zwanych superfoods. Jego niezliczone właściwości prozdrowotne znane są od pokoleń. Nasze babcie stosowały czosnek jako naturalny antybiotyk do walki z objawami przeziębienia, ale też poważniejszych chorób. Czosnek ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, dlatego często stosowany jest też łagodząco podczas bólu zębów. Oprócz walorów prozdrowotnych czosnek to również niezastąpiony składnik potraw mięsnych, zup, sałatek, sosów dodający im charakterystycznego aromatu i zaostrzający smak. Owiany złą sławą czosnek chiński, jaki powszechnie możemy spotkać w sklepach i marketach, często zawodzi nasze oczekiwania. Jego smak i aromat nie jest tak intensywny i wyraźny, a to czy posiada jakiekolwiek walory prozdrowotne, to kwestia sporna. Aby móc więc w pełni korzystać z tej niezwykłej rośliny, mamy dwa wyjścia. Poszukiwanie dobrej jakości czosnku w sklepach ze zdrową żywnością, pochodzącego z certyfikowanych, najlepiej polskich upraw. Lub samemu zacząć uprawiać czosnek i mieć do na wyciągniecie ręki w każdej chwili. Podpowiadamy, co trzeba zrobić, żeby zacząć samemu hodować czosnek, jak go sadzić, gdzie i jak pielęgnować?

Jak sadzić czosnek?

Czosnek do dość łatwa w uprawie roślina, niewykazująca zbyt dużych wymagań klimatycznych, jednak aby rosła zdrowo i obficie dobrze zapewnić jej żyzną glebę bogatą w próchnicę. W przypadku warzywnika z ziemią nieco gorszej jakości koniecznie trzeba będzie wykonać jesienne nawożenie, najlepiej nawozem naturalnym. Kiedy stosujemy nawóz naturalny, jakim jest obornik, z posadzeniem czosnku musimy poczekać do drugiego roku po nawożeniu. Czosnek sadzimy jesienią (bez problemu znosi niskie temperatury i zimuje w gruncie) lub wiosną, końcem marca lub początkiem kwietnia. Czosnek sadzimy z pojedynczych ząbków oderwanych od główki, jednak najczęściej ten sklepowy, który kupujemy w markecie, nie nadaje się do sadzenia, z tego względu, że może być zbyt wysuszony. Jeżeli więc planujemy posadzić czosnek, najlepiej kupić go w sklepie ogrodniczym. Bezpośrednio przed sadzeniem dzielimy główkę na pojedyncze ząbki. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, aby każdy ząbek posiadał fragment piętki, ponieważ bez tego ziarno nie rozwinie się. Do sadzenia wybieramy duże ząbki i umieszczamy je w równych rzędach w odległości do 6-10 centymetrów. Czosnek należy sadzić na głębokości około 8 centymetrów w pozycji pionowej. Piętka musi być skierowana do dołu. Ważne, aby dobrać optymalną głębokość, aby listki nie miały problemu z przebiciem się przez powierzchnię ziemi, ale też, aby zbyt płytkie posadzenie nie naraziło listków na przemarznięcie.

Koniecznie przeczytaj  Begonia bulwiasta – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Czy można posadzić czosnek w donicy?

Czosnek podobnie jak cebula może być hodowany w domu w donicy. Jego uprawa w domu nie różni się od tej w gruncie. Czosnek do posadzenia kupujemy w sklepie ogrodniczym, poza tym musimy zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości donicę – głębokość minimum 20 centymetrów, a także dobrą ziemię. Czosnek w donicy sadzimy w takich samych okresach jak czosnek w gruncie, jesienią lub wiosną – najlepszy okres do sadzenia jest też zależny od gatunku czosnku – są odmiany jesienne i wiosenne. Głębokość oraz umieszczenie ząbków jest analogiczna do sadzenia czosnku w gruncie. Donicę z posadzonym czosnkiem umieszczamy w miejscu z dobrym dostępem do promieni słonecznych, bardzo ważne, aby pamiętać o jego regularnym podlewaniu – czosnek nie lubi przesuszenia.

Czosnek wiosenny czy zimowy?

Planując uprawę czosnku mamy do wyboru czosnek wiosenny lub zimowy. Wiosenny sadzimy na przełomie marca i kwietnia, najpóźniej do 10 kwietnia – zbyt późne zasadzenie może spowodować, że roślina nie wypuści korzeni i nie wykształci prawidłowych główek. Do wyboru mamy dwie odmiany Jankiel i Jarus. Kupując czosnek do sadzenia, musimy dokładnie sprawdzić, czy główka i ząbki nie są uszkodzone, nie noszą śladów chorób czy zgnilizny – może to przekreślić powodzenie naszej uprawy. Sadzonka czosnku wiosennego w odróżnieniu od czosnku zimowego nie wytwarza pędów kwiatostanowych. Zanim posadzimy czosnek wiosenny, dobrze jest go wcześniej zaprawić, pomoże to uniknąć zjedzenia przez szkodniki. Zbiory czosnku wiosennego zależne są od terminu, kiedy został posadzony. Należy dokładnie obserwować rozwój rośliny, kiedy dostrzeżemy, że w ziemi są już dorodne główki, wówczas kilka tygodni wcześniej zaprzestajemy podlewania, a następnie delikatnie podważamy główki np. widłami i wyciągamy z ziemi.

Uprawa czosnku zimowego

Czosnek zimowy jest znacznie bardziej preferowany przez ogrodników, gdyż jego uprawa zwykle jest bardziej efektywna. Plony są wcześniej, a do tego są mniej narażone na szkodniki i choroby. Istnieje kilka odmian czosnku zimowego, są to: Arkus, Ornak, Harnaś, Huzar, Olik, Ceves oraz Mega. Sadzenie czosnku zimowego różni się jedynie terminem, reszta czynności jest dokładnie taka sama jak w przypadku wiosennych odmian. Najlepszym terminem sadzenia czosnku jesiennego/zimowego jest wrzesień oraz początek października.

Koniecznie przeczytaj  Pergole ogrodowe – stylowe i trwałe podpory do roślin pnących. Czym kierować się przy wyborze i z jakimi kosztami należy się liczyć?

Jak pielęgnować czosnek?

Jeżeli chodzi zabiegi pielęgnacyjne czosnku, to tak jak już wspomniano, nie jest on rośliną wymagającą, a najważniejszym zabiegiem jest nawadnianie. Czosnek nie znosi dobrze braku wody, zwłaszcza w okresie zawiązywania główek. Kiedy planujemy zbiór czosnku około 2-3 tygodnie wcześniej należy zakończyć podlewanie. Oprócz nawadniania, w uprawie czosnku warto zwrócić uwagę na odchwaszczanie. W domowych uprawach wystarczy regularnie wyrywać chwasty z gleby.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies