Strona Główna OgródTrawnik Jak zlikwidować mech na trawniku?

Jak zlikwidować mech na trawniku?

Autor: Maciej
Jak zlikwidować mech na trawniku?

Walka o piękny trawnik będący wizytówką całej posesji nie należy do najłatwiejszych. Chwasty, susza, wilgoć, grzyby, choroby, mech… Pozbywamy się jednego problemu, pojawia się kolejny. Oczywiście nie można się tym zrażać, ponieważ gra warta jest świeczki, a znając podstawowe zasady pielęgnacji, a także walki z najczęściej pojawiającym się „wrogami” trawnika, możemy szybko i skutecznie sobie z nimi radzić, a nawet nauczyć się im zapobiegać. Mech na trawniku to jedna z ogrodniczych zmor, z którą walczy wielu właścicieli zielonych dywanów. Jak sobie z nim poradzić? Czy można zapobiec pojawieniu się mchu? Czy są skutecznie sposoby likwidacji mchu na trawniku? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Dlaczego na trawniku pojawia się mech?

Mchy zaliczane są do tak grupy tak zwanych roślin pionierskich. Oznacza to, że są one w stanie bytować i zasiedlać niemal każde środowisko. Ich wymagania co do podłoża są bardzo niewielkie, dlatego, kiedy już się pojawią, bardzo trudno się ich pozbyć. Wokół domu często możemy zauważyć ekspansję mchu na kamiennych ścieżkach, chodnikach, murkach czy podjazdach, jednak najgorszą opcją jest pojawienie się mchu na trawniku.

Warunki sprzyjające pojawieniu się mchu na trawniku:

  • zbyt mocne zacienienie trawy;
  • zbita, ciężka gleba;
  • kwaśny odczyn pH gleby – poniżej 5;
  • zbyt duża wilgotność trawnika;
  • zbyt rzadka murawa;
  • zbyt intensywne nawożenie;
  • całkowity brak nawożenia;
  • obecność filcu w darni;
  • zbyt mocne zbicie darni;
  • osłabiony trawnik (przemrożony, po przebytych chorobach).
Koniecznie przeczytaj  Naturalistyczny ogród pełen kwiatów. Jak założyć łąkę kwietną w Twoim ogrodzie?

Jak zlikwidować mech na trawniku?

Walka z mchem na trawniku jest trudna, pracochłonna i czasochłonna. Często nie kończy się na jednej metodzie zwalczania mchu i konieczne jest działanie wielopoziomowe. Istnieją różne metody zwalczania mchu na trawniku naturalne, chemiczne i mechaniczne.

Mech na trawniku
Mech na trawniku bywa niezwykle uciążliwy.

Sposób na mech na trawniku – oprysk

Jednym ze sposobów walki z mchem na trawniku jest zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Opryski na mech są dość skuteczne, jednak uzyskany z ich pomocą efekt nie jest długotrwały. Aby utrzymać trawnik bez mchu, konieczne jest regularne odpyskiwanie co kilka tygodni. Spowodowane jest to tym, że mchy bardzo szybko odrastają. Aby uzyskać trwalszy efekt, musimy więc połączyć oprysk z innymi metodami zwalczania mchu. Planując stosowanie odprysku na mech, musimy do tego odpowiednio przygotować trawnik. Konieczne jest krótkie jego przycięcie, umożliwi to opryskowi dotarcie do mchu. Oprysk wykonujemy zwykłym opryskiwaczem, zgodnie z dawkami i terminami stosowania zawartymi na etykiecie zakupionego oprysku. Mech najszybciej rośnie wczesną wiosną, dlatego już wtedy powinniśmy rozpocząć opryskiwanie.

Nawożenie trawnika a mech

Na zdrowej, żywo zielonej, dobrze odżywionej murawie mech pojawia się niezwykle rzadko. Z tego powodu, jednym z podstawowych sposobów walki, a raczej zapobiegania pojawiania się mchu, jest regularne nawożenie trawnika. Aby dobrze dobierać nawozy do murawy, powinniśmy wykonać analizę składu gleby, a zwłaszcza jej kwasowości. Zastosowanie zbyt dużej ilości lub źle dopasowanych nawozów może skutkować przenawożeniem czy też wyjałowieniem gleby. Oprócz tradycyjnych nawozów mineralnych wspierających wzrost trawnika i zapewniających podaż odpowiednich pierwiastków, na rynku dostępne są tak zwane nawozy „anty mech”, które w składzie zawierają siarczan żelaza. Jego zadaniem jest ograniczenie wzrostu mchu. Tego rodzaju nawozy najlepiej stosować wiosną lub jesienią.

Mech na trawniku — wapnowanie

Jednym ze sposobów na to, aby zlikwidować mech na trawniku, jest wapnowanie. Mech preferuje glebę o kwaśnym odczynie. Kiedy więc zaobserwujemy na trawniku ekspansję tego chwastu, warto zbadać kwasowość gleby. Zbyt niskie pH poniżej 5,5 będzie bowiem niekorzystne dla wzrostu trawy, dla której optymalny odczyn pH mieści się między 5,5 a 6,5. Niskie pH, a co za tym idzie, kwaśny odczyn gleby jest jednak idealnym środowiskiem dla mchu. Aby dokwasić glebę, wskazane jest wykonanie wapnowania trawnika, specjalnym nawozem zawierającym tlenek wapnia. Do trawników z mchem dostępne są na rynku nawozy wapniowo-magnezowe mające za zadanie nie tylko odkwaszenie gleby, ale również hamowanie wzrostu mchu.

Koniecznie przeczytaj  Co zrobić ze skoszoną trawą?

Mech a jakość gleby

Mimo iż mech ma bardzo małe wymagania w stosunku do jakości gleby, to jednak jej struktura nie jest bez znaczenia. Na podłożach suchych, piaszczystych, przepuszczalnych, bardzo rzadko możemy spotkać mech, który preferuje raczej glebę ciężką, zbitą, wilgotną, w której nie ma dobrego drenażu. Dzieje się tak, ponieważ mech przytwierdza się do podłoża za pomocą specjalnych chwytników, tak zwanych ryzoidów, dlatego ciężka, zbita gleba jest do tego idealna. Jeżeli więc ziemia w naszym ogrodzie wykazuje cechy preferowane przez mech, warto spróbować ja nieco rozluźnić przez zabieg areacji, a także piaskowania.

Mechaniczne usuwanie mchu

Opryski i nawozy to metody, które działają na mech „wewnętrznie”, ograniczając jego wzrost, lub prowadząc do obumierania części naziemnej. Aby jednak skutecznie pozbyć się mchu z trawnika, konieczne jest połączenie tej metody z mechanicznym usuwaniem mchu. Aby usunąć mech z murawy potrzebny nam będzie weltykulator lub zwykłe grabie.

Mech a wilgoć

Mech lubi środowisko zacienione i wilgotne, w takich warunkach rozwija się szybko i intensywnie porasta pobliskie tereny, pustosząc przy tym trawnik. Aby nie dopuścić do pojawiania się oraz rozrostu mchu na trawniku musimy dbać o to, aby nie tworzyć ku temu odpowiednich warunków. Regularne podlewanie trawnika jest bardzo ważne dla wzrostu trawy, jednak aby było ono bezpieczne i nie niosło ryzyka pojawienia się mchu, należy robić je raczej rzadziej i bardziej obficie, niż często w niewielkich ilościach.

Mech a nasłonecznie

Jak już wspomniano, idealne warunki dla mchu to cień i wilgoć. O ile na poziom nawodnienia gleby pośrednio mamy wpływ, regulując sposób i intensywność podlewania, o tyle poziom nasłonecznienia jest w znaczniej mierze uwarunkowany lokalizacją trawnika. Jeżeli więc zakładamy trawnik, wiedząc, że znaczna jego część będzie rozwijać się w miejscu zacienionym, powinniśmy wybrać mieszankę traw, które są odporne na cień. Silny i dobrze ukorzeniony trawnik, nawet w ocienionym miejscu nie stworzy przyjaznych warunków dla mchu.

Koniecznie przeczytaj  Łąka kwietna w ogrodzie - piękna alternatywa dla trawnika. Wysiew i pielęgnacja

Pielęgnacja trawnika a mech

Po raz kolejny należy podkreślić to, że mech najlepiej rozwija się na trawniku słabym, zaniedbanym o nierównej strukturze, nieodpowiednio nawożonym. Jednym z warunków sprzyjających pojawieniu się mchu jest obecność dużej ilości filcu, czyli obumarłych źdźbeł trawy, które tworzą na powierzchni darni zbitą strukturę, utrudniającą docieranie do gleby wody, nawozów oraz powietrza. Filc prowadzi do osłabienia trawy, a tym samym zwiesza jej podatność na ataki mchów. Regularna pielęgnacja trawy i pozbywanie się filu jest koniecznością. Najlepiej zrobić to przez wertykulację trawy, a także przycinanie jej na krótko. Nie należy pozostawiać skoszonej trawy na trawniku, gdyż to właśnie prowadzić do jej filcowania a co za tym idzie osłabiania darni.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies