Strona Główna Ogród Jak zrobić oczko wodne? Projekt i budowa oczka na działce

Jak zrobić oczko wodne? Projekt i budowa oczka na działce

Autor: Maciej
Jak zrobić oczko wodne? Projekt i budowa oczka na działce

Oczko wodne to marzenie wielu amatorów ogrodnictwa. Mały zbiornik wodny we własnym ogrodzie może stać się jego wspaniałą ozdobą i dodawać mu niepowtarzalnego uroku. Trzeba jednak mieć świadomość, że aby tą ozdobą był rzeczywiście, trzeba włożyć sporo pracy, najpierw w jego założenie a później pielęgnację, zapewniającą mu odpowiedni wygląd. Czy każdy może założyć sobie oczko wodne w ogródku? Jeśli tak, to, jak to zrobić, jeśli nie, to jakie warunki trzeba spełniać, aby było to możliwe? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o zakładaniu, ale i pielęgnacji oczka wodnego w ogrodzie.

Ogrodowe oczko wodne – jak zrobić?

Budowa oczka wodne w ogrodzie to duże przedsięwzięcie, wymagające dokładnego planu, przygotowania i wiedzy. Zanim więc zaczniemy cieszyć się stylową ozdobą i korzystać z relaksujących właściwości bliskiej obecności zbiornika wodnego, musimy dobrze przygotować się do jego budowy. Do stworzenia małego oczka wodnego na działce możemy użyć kilku sposobów, form i technik wykonania. Najpopularniejsze jest wykonanie wykopu, który następnie wykłada się folią, istnieją jednak mniej konwencjonalne sposoby takie jak wykonanie oczka wodnego ze starej wanny, z opony, czy też z betonu. W zależności od tego, jaką powierzchnią dysponujemy, a także jaki nakład finansowy chcemy przeznaczyć na budowę oczka, możemy użyć różnych materiałów, a także zbudować mniej lub bardziej skomplikowany zbiornik wodny. W dużym ozdobnym ogrodzie o zróżnicowanym zagospodarowaniu wspaniale będzie prezentował się duży zbiornik wodny, z wodną kaskadą i drewnianym mostkiem. Jest to jednak ogromna inwestycja wymagająca dużych nakładów środków finansowych, czasu, pracy, a także odpowiednio dużej powierzchni. W małych ogrodach również można zbudować efektowne oczko wodne, jednak jego wymiar będzie znacznie mniejszy. Możemy skorzystać z gotowych plastikowych form lub samodzielnie zrobić wykop i ułożyć pożądany kształt wykładając dno specjalną folią.

Koniecznie przeczytaj  Świeża bazylia na wyciągnięcie ręki? Uprawa bazylii w Twoim ogrodzie jest naprawdę prosta!

Z czego zrobić oczko wodne?

Podstawą do wykonania tradycyjnego oczka wodnego jest folia. Najczęściej stosuje się folię PCV, która łatwo dostosowuje się do kształtu gruntu. Ponadto, tego typu folie są łatwo dostępne w przystępnych cenach. Folia PCV jest odporna na mróz, a także nie wydziela szkodliwych substancji chemicznych. Do budowy oczka wodnego potrzeby będzie jeszcze filtr oraz pompa, które pomogą w utrzymaniu czystości i odpowiedniej jakości wody, o parametrach odpowiednich dla życia ryb i roślin. Oczywiście istnieją inne sposoby i materiały, z których można wykonać oczko wodne w ogrodzie.

Niekonwencjonalne pomysły na oczko wodne

Rozmiar, kształt oraz forma oczka wodnego możne być różna i zależy przede wszystkim od naszych preferencji, ale też możliwości finansowych i metrażu działki. Jak już wspomniano najczęściej stosowanym materiałem do budowy oczka wodnego w ogrodzie jest folia, która zabezpiecza dno zbiornika przed wsiąkaniem wody w grunt. Jednak to nie jedyne dostępne rozwiązanie. W sklepach ogrodniczych, czy marketach budowlanych możemy kupić gotowe plastikowe formy do oczek wodnych. Są one wykonane z żywic polimerowych, mają różne kształty i różne wielkości. Formy te są w pełni szczelne, a ich montaż w ziemi jest łatwy i dość szybki. Takie formy są jednak stosunkowo drogie, co wpłynie na ostateczny koszt wykonania oczka. Do znacznie mniej konwencjonalnych, za to dużo tańszych materiałów, które można użyć do budowy oczka wodnego należy stara wanna, czy też stara opona np. od traktora.

Jak zrobić oczko wodne bez folii?

Zdecydowana większość oczek wodnych budowana jest na bazie folii, która ma za zadanie izolowanie wody od gruntu. Jednak, jeżeli chcemy stworzyć maksymalnie naturalny zbiornik bez użycia folii również jest to możliwe. Wymaga to jednak poświecenia więcej pracy na przygotowanie gruntu. Sprawa jest dużo łatwiejsza, jeśli mamy możliwość stworzenia oczka wodnego na terenie podmokłym, gdzie gleba jest gliniasta. Po zalaniu oczka, glina powinna zabezpieczyć dno przed wsiąknięciem wody. Innym rozwiązaniem jest też wykopanie głębszego zbiornika, co pozwoli na dokopanie się do wód gruntowych. Zapewni to stały dopływ i utrzymanie wody w zbiorniku. Zamiast folii można też wykonać betonowe dno, jednak to rozwiązanie jest dużo większą ingerencją w naturę niż samo rozłożenie folii.

Koniecznie przeczytaj  Różanecznik - pielęgnacja, charakterystyka i uprawa

Jak zrobić oczko wodne bez pompy?

Pompa w oczku wodnym razem z filtrem gwarantuje regularne oczyszczanie wody z różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do jej gnicia. W dużych zbiornikach wodnych pompa i filtr to niezbędne elementy wyposażenia oczka wodnego. Czy zatem nie ma możliwości zrobienia oczka wodnego bez pompy? Możliwość jest zawsze, jednak trzeba mieć świadomość, że będzie to kosztowało znacznie więcej czasu i pracy. Przede wszystkim musi to być zbiornik bardzo niewielkich rozmiarów. Do oczyszczania można bowiem zastosować różnego rodzaju domowe sposoby oczyszczania. Na przykład specjalnego sita na wysięgniku, grabi lub kija. Z pomocą tych narzędzi, trzeba regularnie oczyszczać dno oraz brzegi zbiornika ze znajdujących się tam śmieci. Przed mechanicznym odmulaniem dna, konieczne jest spuszczenie co najmniej 2/3 wody, a także wyłowienie ryb. Aby nieco ułatwić sobie pracę, możemy zaopatrzyć się w specjalną siatkę na oczko wodne, która ochroni zbiornik przed spadającymi jesienią liśćmi i innymi zabrudzeniami.

Jak zrobić oczko wodne z betonu?

Oczko wodne można również budować z betonu. Używa się do tego wylewanego betonu, a także siatkobetonu. Budując z betonu wylewanego, ściany zbiornika najczęściej są lekko skośne lub pionowe, są to zwykle płytkie zbiorniki o jednolitej głębokości dna. Wykop pod tego typu oczko powinien być szerszy niż planowany zbiornik, po to, aby można było swobodnie wyciągnąć szalunki. Ważne, aby przygotować też odprowadzenie wody z oczka, na przykład za pomocą rury, która będzie prowadziła od najniższego miejsca dna, aż do specjalnie przygotowanego dołu, wypełnionego tłuczniem. Jeśli oczko będzie opróżniane za pomocą pompy, rura odprowadzająca nie jest konieczna. Siatkobeton umożliwia wykonanie oczka wodnego o bardziej skomplikowanym kształcie i zróżnicowanej głębokości. Budowa oczka wodnego z betonu jest coraz mniej popularna, przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie dość drogie i wymagające specjalistycznego sprzętu, a ponadto beton nie do końca dobrze komponuje się z naturalistycznymi elementami ogrodu.

Koniecznie przeczytaj  Mrówki w ogrodzie - jak je zwalczyć? Domowe i sprawdzone sposoby

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies