Strona Główna Ogród Jak zwalczyć pędraki w ogrodzie? Sprawdzone sposoby na ich zwalczanie

Jak zwalczyć pędraki w ogrodzie? Sprawdzone sposoby na ich zwalczanie

Autor: Maciej
Jak zwalczyć pędraki w ogrodzie? Sprawdzone sposoby na ich zwalczanie

Pędraki to postać larwalna chrząszczy, które są typowymi rezydentami naszych ogrodów. O ile dorosłe osobniki nie wyrabiają aż takich szkód, o tyle ich larwalne postacie są swego rodzaju zmorą ogrodów. Dlaczego? Otóż najbardziej upodobały sobie strefę korzeniową roślin uprawianych w naszym ogrodzie.

Pędraki – skąd się wzięły?

Gdy napotkamy w naszym ogrodzie pędraka, to najczęściej jest to larwa chrząszcza majowego. Ten owad składa jaja w ziemi, a z jaj wylęgają się małe larwy, które na początku odżywiają się martwą materią organiczną zawartą w ziemi próchnicznej. Niemniej jednak, gdy dorastają to ich apetyt rośnie i sięgają po korzenie młodych roślin i trawy. W tym okresie właśnie wyrządzają najwięcej szkód.

Pędrak ma charakterystyczny wygląd, którego nie sposób pomylić z innymi szkodnikami. Dorosły osobnik osiąga długość ok. 3-4 cm, ma brązową głowę i odnóża oraz ciemny odwłok. Na ogół jest zwinięty w podkowę.

Jak rozpoznać pędraki?

Wielu początkujących ogrodników może mieć problem z rozpoznaniem działalności pędraków w swoim ogrodzie. Dlatego warto zwrócić uwagę na pewne zjawiska zachodzące na naszej działce i świadczące o ich obecności.

To, co powinno nas zaniepokoić to żółknięcie trawnika, szczególnie w pewnych obszarach trawnik tworzy żółte placki. Jeżeli darń jest na tyle luźna, że łatwo można nią oddzielić od gleby, a z czasem zasycha i brązowieje, to świadczy o pasożytowaniu w danym miejscu tych owadów.

Pędraki w ogrodzie niestety nie ograniczają się do samej trawy, ale również skutecznie podjadają i osłabiają korzenie drzew i krzewów, a także innych roślin uprawianych w ogrodzie. Często objawy wskazują na niedobory pokarmowe, np. stopniowe żółknięcie liści i pędów, następnie ich brązowienie i zamieranie.

Koniecznie przeczytaj  Wałowanie trawnika - kiedy i czym wałować trawę?

Wtedy na ogół bierzemy to na karb błędów pielęgnacyjnych. Natomiast, gdy rośliny są odpowiednio nawożone i nie widać na ich powierzchni zmian chorobowych, czy zewnętrznych szkodników, to przyczyny usychania roślin należy szukać właśnie pod ziemią.

Podobne objawy wywołują również nicienie. Jeżeli nasze rośliny z nieznanych przyczyn zamierają, a pod ziemią nie widać pędraków, to mogą to być szkodliwe nicienie.

Pędraki jak się pozbyć? Zwalczanie problemu

Metod na zwalczanie pędraków jest wiele. W zależności od obszaru ich przebywania, a dokładnie miejsca żerowania, możemy zastosować inne metody.

Pędraki na trawniku – co robić?

To, co w dużej mierze pomaga w zwalczaniu tych pasożytów to odpowiednia i regularna pielęgnacja naszego trawnika. Do tych zabiegów należy przeprowadzanie okresowej wertykulacji i aeracji trawnika, które w znacznym stopniu zapobiegają rozwojowi pędraków. Po koszeniu trawnika należy dokładnie go wygrabić i usunąć skoszone źdźbła trawy, aby nie obeschły i nie stworzyły tzw. filcu. W ten sposób eliminujemy potencjalny pokarm dla pędraków.

Sposobem na wykurzenie pędraków spod ziemi jest za dnia założenie ciemnej folii, aby oszukać te robaki. Pędraki żerują nocą. Wtedy właśnie wychodzą na powierzchnię. Ciemna folia daje im wrażenie nocy, więc zaczną wychodzić spod ziemi. W ten sposób możemy je zebrać lub pozostawić inicjatywę ptakom.

Na rynku mamy również preparaty zwalczające pędraki. Jeżeli powyższe zabiegi nie pomagają, można zastosować ekologiczne środki lub mocną chemię, jako ostateczny sposób na pędraki.

Pędraki w ogrodzie – co w takiej sytuacji?

Do walki z pędrakami mamy zarówno metody chemiczne, jak i naturalnych wrogów tychże robaków, które równie skutecznie mogą je wyeliminować. Dlatego, zanim sięgniemy po chemię, sięgnijmy po sposoby naszych przodków.

Czego nie lubią pędraki?

Te robaki mają wielu naturalnych wrogów. Wśród nich są ptaki owadożerne, ale i też mrówki, ryjówki, nornice i krety. Niektórzy gospodarze wykorzystują do eliminacji tego robactwa kury, które wprost lubią grzebać w ziemi i wyjadać te owady.

Koniecznie przeczytaj  Jaka ziemia do hortensji – wszystko o glebie i podłożu

Pędraki nie lubią również niektórych roślin. Zatem w naszym ogrodzie możemy posadzić gatunki roślin, które odstraszają je, a tym samym ograniczą szkody spowodowane przez te owady. Do tych roślin należą: cebula, gorczyca oraz gryka.

Zielony nawóz z gryki skutecznie odstrasza te robale i bezpośrednio im szkodzi. Gryka zawiera w swoim składzie taniny trujące dla pędraków.

Niemniej jednak, gdy pędraków jest dość sporo na działce, to obsadzenia jej cebulą i gryką może nie wystarczyć. Wtedy można zastosować technikę, polegającą na wysianiu tych roślin, które je zwabią i po prostu je wyłapać.

Co bardzo lubią pędraki?

Pędraki są smakoszami sałaty. Często to warzywo jest wykorzystywane, jako wabik tych robaków. Kolejnym warzywem, które uwielbiają te robale to ziemniaki. Chętnie podgryzają bulwy ziemniaków. Z tego też względu te warzywa najczęściej stosowane są, jako naturalne pułapki na pędraki.

Ekologiczne sposoby na pędraki

Pułapki na pędraki

Jednym z domowych sposobów jest posianie sałaty, którą te larwy wręcz uwielbiają. Gdy zwabione przysmakiem, zaczną podżerać korzenie sałaty, warzywo zacznie więdnąć. Wtedy wyciągamy sałatę z korzeniami i wyłapujemy je.

Podobnie można zrobić z ziemniakami. Umieszczamy bulwy ziemniaka na niewielkiej głębokości, a następnie wyciągamy wraz z robakami na powierzchnię.

Ptactwo na pędraki

Pędrakami można nakarmić drób hodowlany. Przy tym nie musimy sami podawać ich naszym kurom czy indykom. Same będą wygrzebywać je z ziemi.

Ograniczanie populacji pędraków

Chrabąszcze lubią chować się w drzewach owocowych. Dlatego latem warto strząsać je z drzew. W tym celu rozkładamy płachtę, na którą one spadną. Drzewami trząsamy wcześnie rano, kiedy te owady jeszcze śpią.

Usuwanie pędraków spod trawnika

Gdy pędraki niszczą nasz trawnik, to warto regularnie wzruszać ziemię i wydobywać je na powierzchnie w pełnym słońcu. Wtedy stanął się one przysmakiem dla dzikich ptaków, a pozostałe osobniki zginą na słońcu.

Koniecznie przeczytaj  Ogród przyjazny pszczołom – dowiedz się jak go założyć?

Kret na pędraki

Kret jest naturalnym wrogiem tych robali, ponieważ się nimi żywi. Zatem zaproszenie kreta do ogrodu pozwoli nam pozbyć się pędraków. Niemniej jednak jak znikną pędraki, to kret stanie się również problemem dla naszego ogrodu.

Domowe sposoby na pędraki

Nasi pradziadowie mieli swoje sposoby na eliminację tych stworzeń z ogrodu. Domowa mikstura na te stworzenia to gnojówka z wrotyczu. Wrotycz to zioło rosnące dziko na naszych łąkach. Doskonale też czuje się w naszych ogrodach i nie ma zbytnich wymagań. Wrotycz jest stosowany w medycynie ludowej na wiele schorzeń, a zapewne mało kto wie, że może być też antidotum na pędraki.

Gnojówka z wrotyczu

1 kg liści wrotyczu należy pociąć i zalać 10 litrami wody i odstawić na 2-3 tygodni. W trakcie tego procesu liście zaczną fermentować w wodzie. Codziennie należy roztwór mieszać, na powierzchni będzie wytwarzała się piana. Proces fermentacji zostanie zakończony, gdy piana przestanie się pojawiać na powierzchni roztworu. Gnojówka już jest gotowa.

Do podlewania grządek używamy roztworu gnojówki rozcieńczonego z wodą w stosunku 1:20 części wody.

Środki na pędraki

Gdy domowe i ekologiczne sposoby nie są skuteczne na te robaki, to pozostaje użyć środków eliminujących i zapobiegających rozmnażaniu się tych robaków. Niektóre z nich stosuje się na opryski, inne zaś wymagają profilaktycznego stosowania. Przykładem są tutaj:

Substral Naturen Pokrzywa- zapobiega występowaniu chorób u roślin i utrudnia żerowanie szkodnikom, takim jak pędraki. Wzmacnia rośliny od środka, działa podobnie jak nawóz, a przy tym wzmacnia naturalną odporność naszych upraw. Środek stosuje się w celach profilaktycznych, a nie w momencie występowania szkodników.

Substral karate Zeon lub Substral Polysec Ochojnik- to preparaty owadobójcze działające na wiele szkodników ogrodowych. Zwalczają one pędraki, gąsienice i mszyce. Opryski można wykonywać ręcznie w ogrodzie. Zwalczanie robaków i insektów tymi preparatami jest bezpieczne również dla roślin uprawnych, czyli owoców i warzyw. Działanie jest niemal natychmiastowe.

Wiele innych preparatów na pędraki znajdziesz w sklepach i marketach ogrodniczych.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies