Strona Główna Roboty koszące Jaką kosiarkę spalinową kupić? Na te kwestie musisz zwrócić uwagę!

Jaką kosiarkę spalinową kupić? Na te kwestie musisz zwrócić uwagę!

Autor: Maciej
Zdjęcie przedstawia kosiarkę spalinową koszącą trawę w ogrodzie

Kosiarka to urządzenie niezbędne do pielęgnacji trawnika. Regularne strzyżenie trawy sprawia, że nie tylko wygląda ona lepiej, ale jest również zdrowsza. Wybór kosiarek jest ogromny – od najmniejszych podkaszarek, przez kosiarki elektryczne i spalinowe, po samobieżne traktorki. Sporą popularnością cieszą się kosiarki spalinowe. Są wydajne, działają niezależnie od zasilania energią elektryczną, przyjemnie się je również prowadzi. Jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza dla Ciebie? Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem. 

Kosiarka spalinowa – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Kosiarki spalinowe to mocny konkurent dla elektrycznych. Zasada działania jednych i drugich jest podobna – urządzenie, trzymając za uchwyt, prowadzi się po trawniku, a noże znajdujące się na jej spodzie ścinają trawę. 

Podstawową różnicą między kosiarką elektryczną a spalinową jest sposób zasilania, a co za tym idzie – wygoda i koszy użytkowania. 

Kosiarka elektryczna, aby pracować, potrzebuje zasilania z gniazdka. Wiąże się to z koniecznością pracy w zasięgu źródła energii. Ciągnący się za nią kabel zasilający może przeszkadzać w pracy i ograniczać jej zasięg. 

Kosiarka spalinowa działa bezprzewodowo. Jest zasilana paliwem, dzięki czemu można pracować nią nawet z dala od zabudowań. Uruchamia się ją najczęściej jednym przyciskiem.

Dlaczego jeszcze ogrodnicy (zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści) tak chętnie wybierają kosiarki spalinowe? Opinie są dość zbieżne, a najczęściej wymieniana jest właśnie wygoda pracy, wydajność i działanie niezależne od źródeł zasilania. Koszenie trawy jest o wiele mniej męczące!

Kosiarka spalinowa – do jakiego ogródka przyda się najbardziej?

Kosiarki spalinowe najlepiej sprawdzają się przy koszeniu trawników małych i średniej wielkości (modele bez napędu), a także przy większych lub nierównych powierzchniach (z napędem). 

Koniecznie przeczytaj  Jaką kosiarkę automatyczną wybrać? 3 propozycje robotów Wiper - opinie

Urządzenia te różnią się od siebie wielkością, mocą i szerokością koszenia. Im większa kosiarka, tym szybsza i bardziej wydajna jej praca. Warto wspomnieć również, że kosiarki spalinowe lepiej radzą sobie z bardzo długą trawą, niż modele elektryczne. Będą więc niezastąpione na zarośniętych, zaniedbanych trawnikach. 

Czy oznacza to, że aby być zadowolonym z efektów koszenia, trzeba zdecydować się na zaawansowany technologicznie i drogi model? Nie! Najlepsza kosiarka spalinowa to ta dobrana adekwatnie do powierzchni i rodzaju trawnika.

Wybierając dużą kosiarkę o sporej mocy do małego trawnika, z pewnością nie wykorzystasz w pełni jej możliwości. Co więcej – może okazać się, że takim wyborem więcej sobie skomplikujesz, niż ułatwisz. Jeśli powierzchnia trawnika jest niewielka i znajduje się na nim dużo drzew, krzewów czy rabatek, precyzyjne wykoszenie trawy w tych okolicach może być znacznie utrudnione, jeśli kosiarka będzie bardzo duża i szeroka. 

Zalety i wady kosiarek spalinowych

Kosiarki spalinowe są chętnie wybierane zarówno przez właścicieli małych, przydomowych ogródków, jak i większych ogrodów przy posesjach. 

Wśród najważniejszych zalet tych urządzeń bez wątpienia można wymienić:

 • wydajną pracę – dzięki lepszym osiągom silnika spalinowego w stosunku do elektrycznego;
 • niskie zużycie paliwa – średnio do 1 litra na godzinę;
 • możliwość użytkowania na nierównym terenie – silniki spalinowe są mocniejsze, dzięki czemu podjazdy kosiarką na wzniesienia będą łatwiejsze, a noże nie będą się blokować;
 • możliwość pracy z dala od zabudowań – kosiarka spalinowa ma własne źródło zasilania w postaci silnika benzynowego, dzięki czemu można używać jej nawet na terenach bardzo odległych od domu;
 • spora szerokość koszenia – przeciętne kosiarki spalinowe ścinają jednorazowo nawet 50 cm trawy, dzięki czemu nie trzeba robić wielu najazdów.

Może wydawać się więc, że kosiarki spalinowe to rozwiązanie idealne. Mają większą moc niż elektryczne, dzięki czemu o wiele lepiej radzą sobie na nierównym lub pochyłym terenie. Dobra kosiarka spalinowa to gwarancja nie tylko wydajnej, ale również przyjemnej pracy.

Koniecznie przeczytaj  Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną? Podpowiadamy!

Jednak nawet najlepsza kosiarka spalinowa nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Do potencjalnych niedogodności można zaliczyć:

 • wysoką cenę – urządzenia z silnikiem spalinowym są o wiele droższe, niż te z elektrycznym;
 • spore gabaryty i waga – inna konstrukcja takich kosiarek sprawia, że są również cięższe;
 • głośniejsza praca – na dłuższą metę może to być uciążliwe – szczególnie, jeśli sąsiednie domostwa znajdują się bardzo blisko Twojego ogrodu;
 • bardziej wymagająca konserwacja – w porównaniu do kosiarek elektrycznych, te z silnikiem spalinowym wymagają staranniejszej konserwacji (wymiana oleju, kontrola cylindra);
 • droższe naprawy – budowa silnika spalinowego jest bardziej skomplikowana niż elektrycznego. Im więcej elementów, tym większe koszty naprawy.

Podsumowując: praca przy użyciu kosiarki spalinowej jest szybsza i bardziej wydajna, ale konserwacja i naprawy są bardziej skomplikowane, niż w przypadku kosiarki elektrycznej. 

Urządzenie z silnikiem spalinowym sprawdzi się lepiej na dużych, nierównych terenach, w których mniejsza i słabsza kosiarka elektryczna może sobie nie poradzić. Jeśli jednak masz niewielki trawnik o stosunkowo równej powierzchni, duża moc kosiarki spalinowej nie będzie Ci potrzebna. 

Kosiarka spalinowa – jaką kupić? Z napędem, czy bez?

Jeszcze jedną ważną kwestią, o jakiej należy wspomnieć, jest napęd kosiarki. Jaka jest różnica między kosiarkami z napędem i bez? 

Urządzenie bez napędu musisz przepychać po trawniku, używając własnej siły. Kosiarka wyposażona w napęd (na przednie lub tylne koła) jest samobieżna, a rolą osoby koszącej jej jedynie jej naprowadzanie we właściwych kierunkach. 

Kosiarka spalinowa z napędem, czy bez – zastanawiasz się, jaka kupić? Przed dokonaniem wyboru ustal, czy:

 • powierzchnia trawnika jest nierówna (spadzista, pagórkowata);
 • często będziesz zmieniać kierunek jazdy;
 • konieczne będzie częste przenoszenie kosiarki (np. przez krawężniki czy ścieżki)?

Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmią twierdząco, to kosiarka z napędem będzie wygodniejszym rozwiązaniem. Kosiarka z napędem na przednie lub tylne kółka zdecydowanie łatwiej pokona wszelkie przeszkody, a Ty nie będziesz się męczyć, pchając ją pod górę czy przesuwając po nierównościach. 

Koniecznie przeczytaj  Robot koszący - czym jest i jak wybrać właściwy?

Kosiarka z napędem będzie również lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy do koszenia mają rozległy teren. Wówczas chodzenie z kosiarką po murawie o dużej powierzchni nie będzie tak męczące – nie będziesz bowiem zużywać siły na pchanie jej. 

Kosiarki spalinowe – zakres cen 

Jaką kosiarkę spalinową kupić: tańszą i mniejszą czy droższą, ale większą i z mocniejszym silnikiem? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna: wszystko zależy od wymiarów i usytuowania trawnika.

Niewielką kosiarkę bez napędu, z regulacją wysokości koszenia i pojemnikiem na pokos kupisz za mniej niż 1000 zł. 

Im większa kosiarka i mocniejszy silnik, a także im więcej dodatkowych funkcji, jak napęd czy opcja mulczowania trawy, tym kosiarka będzie droższa. Za najbardziej zaawansowane modele przyjdzie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies