Projektując ogród, skupiamy się głównie na roślinach ozdobnych. Jednak nawet najładniejsze kwiaty nie będą wyglądać dobrze przy zaniedbanym trawniku. Jaka trawa do ogrodu sprawdzi się najlepiej w twoim ogródku? Jak dostosować pod nią glebę? Jaką mieszankę wybrać, by odratować zaniedbany trawnik? Wyjaśniamy!
Spis treści
Odpowiednia gleba – sekret pięknego trawnika
Zanim wybierzemy odpowiednią mieszankę traw, która upiększy nasz ogródek, powinniśmy zadbać o dostosowanie do niej gleby. Najprostszym sposobem na określenie jej rodzaju jest uformowanie z ziemi kulki:
- jeśli skleja się z łatwością, znaczy to, że zawiera dużo gliny – taka gleba ma nieco zbyt zwięzłą strukturę, w której roślinom ciężko rozbudować system korzeniowy. Nic straconego: wystarczy ją rozluźnić, mieszając ziemię z piaskiem;
- jeśli się rozpada, zawiera dużo piasku – taki stan sprzyja szybkiemu wymywaniu składników pokarmowych. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju trawy i innych roślin. Rozwiązaniem jest wymieszanie gleby z torfem, pełnym odżywczych substancji.
Kolejnym krokiem, jest sprawdzenie pH gleby – najlepiej wykonać prosty test przy pomocy kwasomierza. Prawidłowy odczyn powinien oscylować w granicy 5,5 – 6,5 pH. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, należy nawieźć ją nawozem siarkowym. Jeżeli zaś jest wyraźnie po stronie zasadowej, kwasowe pH przywróci jej nawóz wapniowy.
Jeśli zamierzasz zasadzić trawę na bardzo dużej powierzchni czy na rzadko odwiedzanej działce, powinieneś przemyśleć wkopanie w glebę gęstej siatki, chroniącej trawnik przed kretami. Usuwanie ich kopców jest zwykle dość czasochłonne. Warto zastanowić się także nad montażem systemu nawadniającego.
Po wyrównaniu pH gleby należy przygotować trawnik na wysianie mieszanki. Najlepiej nawieźć go nawozem wieloskładnikowym, aby zapewnić trawie odpowiedni rozwój. Na kilka dni przed założeniem trawnika, warto wyrównać glebę i dokładnie ją udeptać. Ziemia będzie gotowa wtedy, gdy but będzie pozostawiał na jej powierzchni niewielki ślad, a nie wgłębienie.
Gleba przygotowana? Czas zająć się wybraniem odpowiedniej mieszanki. Jaka trawa na trawnik sprawdzi się u ciebie najlepiej? Dowiesz się tego w następnym punkcie!
Dobra trawa – czyli jaka?
W polskich warunkach atmosferycznych zasiewa się głównie mieszanki różnych gatunków traw. Dlaczego stanowią lepszy wybór od traw jednolitych? Przede wszystkim – różne gatunki traw, charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Niektóre z nich rosną lepiej w miejscach zacienionych, inne w nasłonecznionych. Jeśli więc posadzisz tylko jeden gatunek trawy, jej wygląd i gęstość będą różnić się w zależności od stopnia zacienienia danego obszaru. Gatunki różnią się również cyklem wzrostu i wytrzymałością – niektóre z traw mogą wyglądać w danych okresach znacznie gorzej, niż wcześniej. W przypadku mieszanek, jeśli dana trawa nie rozwija się w danym momencie dostatecznie dobrze, reszta gatunków skutecznie ją przysłoni.
Można powiedzieć, że w mieszankach traw różne gatunki uzupełniają się nawzajem, tworząc atrakcyjny i wytrzymały trawnik. Producenci oferują mieszanki przeznaczone do konkretnych rodzajów ogrodów czy stref, ułatwiając nam wybór. Gotowe kompozycje przeznaczone są do trawników różnego rodzaju – sportowych, łąkowych, nasłonecznionych, zacienionych czy też ozdobnych.
Wybierając odpowiednią mieszankę, pamiętaj, że najlepsza trawa… składa się tylko z traw. Jeśli w skład mieszanki wchodzi piasek – zapychacz podwyższający wagę opakowania, odłóż produkt na półkę i rozglądnij się za mieszanką o czystym składzie. Wybierając paczkę nasion, zwróć uwagę także na datę produkcji: nie zalecamy wybierać mieszanek starszych niż 12 miesięcy.
Wyjaśniliśmy już kwestię tego, czym charakteryzuje się dobra trawa do ogrodu. Jednak jak wybrać odpowiednią mieszankę? Czytaj dalej!
Mieszanka traw – jaka sprawdzi się najlepiej na twoim trawniku?
Najlepsza trawa to taka dopasowana do twojego terenu i aktywności. U miłośników sportu sprawdzą się wszak zupełnie inne mieszanki, niż u wielbicieli dzikich, bujnych traw, a na przestrzeni typowo nasłonecznionej, rozwijać będą się lepiej inne gatunki, niż w miejscach wyjątkowo zacienionych. Jakie rodzaje mieszanek wyróżniamy?
Mieszanki uniwersalne
Jeśli nie wiesz, jaką trawę posiać w całym ogródku, przeznaczonym do wypoczynku i aktywności, postaw na mieszankę uniwersalną. Trawnik, który z niej wyrośnie, będzie miękki, ale i żywotny. Bez problemu wytrzyma grę w piłkę nożną raz na jakiś czas – o ile nie będzie służył wyłącznie celom rekreacyjnym. To dobra trawa na początek!
Mieszanki sportowe
Zwane inaczej rekreacyjnymi czy użytkowymi. Sprawdzą się świetnie w ogrodach rodzin z dziećmi, miłośników sportu czy właścicieli zwierząt. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i szybkim wzrostem – dzięki temu niegroźne im intensywne zadeptywanie. Tego typu mieszanki śmiało można wysiać jedynie w części ogrodu przeznaczonej na boisko czy plac zabaw wśród zieleni – a resztę gleby podsiać mieszanką uniwersalną.
Mieszanki ozdobne
Zwane także dywanowymi. To najlepsza trawa do ogrodu w stylu angielskim. Jest bardzo równa, jednolita i ciemnozielona – wygląda świetnie w towarzystwie żywopłotów, fontann czy rzeźb ogrodowych. Warto posadzić ją właśnie w tych częściach ogrodu, które służą głównie celom dekoracyjnym, a nie użytkowym: tego typu trawnik nie jest zbyt odporny na deptanie.
Mieszanki łąkowe
Idealne do zasiania przy ścieżkach, rabatkach, na obrzeżach działek czy przy płotach. Jako jedyne mieszanki, zawierają nie tylko nasiona traw – w skład wchodzą także nasiona kwiatów kolorowych. Tego typu mieszanki, pokochają miłośnicy dzikiej natury i kwiatowych łąk. Co ważne: ze względu na zawartość nasion roślin innych, niż trawy, trzeba wysiewać je co roku.
Mieszanki renowacyjne
Wykorzystywane do uzupełniania braków w rosnących już trawnikach. Warto zasiać je wszędzie tam, gdzie spośród źdźbeł prześwituje gleba, a sama trawa nie jest w najlepszej kondycji. Kiedy z pomocą mieszanki renowacyjnej zagęścimy trawnik i przywrócimy mu dawną świetność, warto zacząć stopniowo zasiewać nasiona traw, o których marzymy docelowo.
Mieszanki do terenów nasłonecznionych
Sprawdzą się na wiecznie nagrzanych trawnikach, pozbawionych drzew i zabudowy rzucającej cień (rzeźby ogrodowe, parasole, altany). Z nasion wchodzących w skład mieszanki wyrastają odporne i długowieczne trawy, rozwijające się świetnie nawet w zbyt piaskowych glebach. Są jednak mniej dekoracyjne od innych rodzajów traw. Tego typu mieszanek nie ma sensu zasiewać w ogrodach, w których cień i słońce występują na równi.
Mieszanki do terenów zacienionych
Kompozycje idealne do zasiania w sadach czy ogrodach porośniętych dużą ilością drzew. Doświadczeni ogrodnicy często wysiewają tego typu mieszanki także bezpośrednio pod żywopłotami, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Warto wiedzieć, że trawa odporna na stałe zacienienie, wymaga odpowiedniego pielęgnowania: przede wszystkim, należy podlewać jej połową normalnej dawki wody, z racji, że rośliny pozbawione dostępu promieni słonecznych nie tracą nawilżenia tak szybko. Zaleca się również kosić trawnik nieco rzadziej, niż w terenach nasłonecznionych, ścinając trawę na długość co najmniej 6-8 mm.
Zasiewanie różnych mieszanek w jednym ogrodzie – kiedy ma sens?
Jeśli nie możesz zdecydować się na to, jaką trawę zasiać w ogrodzie pełnym stref o różnym przeznaczeniu – masz dwa rozwiązania.
Pierwszym z nich jest wybranie mieszanki uniwersalnej – która sprawdzi się na całej powierzchni. Wysiany z niej trawnik będzie jednak mniej dekoracyjny niż typowo dywanowy i mniej wytrzymały od tego przeznaczonego dla sportowców. Tego typu mieszanka stanowi więc opcję bezpieczną, ale pozbawioną cech charakterystycznych dla poszczególnych trawników.
Druga opcja to zasianie różnych mieszanek w poszczególnych obszarach w ogrodzie. Jaką trawę wybrać i jak zestawić ją z inną? Najpopularniejsze połączenia to:
- Mieszanka uniwersalna + sportowa – to połączenie sprawdzi się najlepiej w ogrodach, w których strefa wypoczynkowa jest wyraźnie oddzielona od tej rekreacyjnej. Wystarczy wysiać w tej pierwszej mieszankę uniwersalną, a w drugiej – sportową.
- Mieszanka uniwersalna + dekoracyjna – jeśli masz fantazyjnie wycięty żywopłot czy starannie wypielęgnowane rządki ozdobnych kwiatów, najlepiej wysiać wokół nich mieszankę dekoracyjną, a w strefie w pełni użytkowej – mieszankę uniwersalną.
- Mieszanka łąkowa + dekoracyjna – jeśli nie wiesz, która trawa do ogrodu ozdobnego będzie najlepsza do pokrycia przestrzeni wokół płotów czy ogrodzeń, wybierz mieszankę łąkową. Dzięki temu krawędzie ogrodu pokryją dzikie, łąkowe kwiaty, łączące się pięknie z roślinami typowo ozdobnymi. W strefie przeznaczonej pod ich uprawę zasiej mieszankę łąkową.
- Dowolna mieszanka + mieszanka do terenów zacienionych – jeśli masz niewielki sad lub strefę z rozłożystymi koronami drzew, zasiej w niej mieszankę przeznaczoną do terenów typowo zacienionych, a w bardziej nasłonecznioną część ogrodu wykorzystaj inną, odpowiadającą twoim potrzebom kompozycję.