Strona Główna Nawadnianie Jaki hydrofor do podlewania ogrodu?

Jaki hydrofor do podlewania ogrodu?

Autor: Maciej
Jaki hydrofor do podlewania ogrodu?

Efektywne podlewanie ogrodu jest niezwykle ważne do zachowania roślinności w dobrej kondycji. W zależności do metody podlewania oraz źródła wody mogą nam być potrzebne różnego rodzaju urządzenia, które wesprą odpowiednią podaż wody. Jednym z takich urządzeń jest hydrofor, najczęściej stosowanych w przypadku wody ze studni kopanych, wierconych/głębinowych. Zadaniem hydrofora jest utrzymywanie stałego ciśnienia wody. Jest ono niezbędne na przykład do poprawnego funkcjonowania automatycznego systemu podlewania ogrodu. Jak zatem dobrać hydrofor do ogrodu, czym kierować się przy wyborze i na jakie czynniki zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z zakupem hydrofora szukajcie w poniższym artykule.

Dlaczego warto skorzystać z hydrofora ogrodowego?

Zestawy hydroforowe do podlewania ogrodu są to urządzenia w pełni zautomatyzowane, ułatwiające codzienne nawadnianie ogrodu. Gwarantują stały dostęp do wody o stałym ciśnieniu. W skład zestawu hydroforowego wchodzi pompa hydroforowa do podlewania ogrodu, zbiornik hydroforowy do gromadzenia wody, włącznik ciśnieniowy sterujący pracą pompy, a także niezbędny osprzęt do zbiorników. Zestaw hydroforowy do podlewania przyda się w ogrodzie bez względu na to, czy planujemy automatyczne podlewanie, czy też polewanie ręczne wężem ogrodowym. Stałe ciśnienie wody ułatwi i przyspieszy nasza prace.

Pompa hydroforowa do podlewania ogrodu

Panując zakup hydrofora lub wymianę starego na nowy, musimy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze sposób podlewania. Jeżeli nasza pompa hydroforowa ma służyć jako wsparcie podlewani ogrodu z węża, nie będzie konieczna bardzo mocna pompa hydroforowa. Na potrzeby tego rodzaju podlewania w zupełności wystarczy hydrofor o średniej wydajności na poziomie około 60 l/min. Zwróćmy też uwagę na zasilanie pompy. Najlepszą opcją będzie zasilanie 230 V, ponieważ do uruchomienia pompy wystarczy podłączenie kabla zasilającego do gniazda elektrycznego. Jeżeli natomiast chodzi o kwestię zbiornika hydroforowego do podlewania ogrodu wężem, tutaj wystarczający będzie zbiornik około 20-30 litrowy.

Koniecznie przeczytaj  Podlewanie trawnika - jak i kiedy podlewać murawę?

Jaki hydrofor do automatycznego podlewania?

Nieco bardzo wymagającą sytuację mamy, kiedy chcemy, aby zestaw hydroforowy zaopatrywał w wodę system automatycznego podlewania. W tym przypadku konieczny jest wydajny, sprawny, niezawodny zestaw hydroforowy o dużej pojemności zbiornika. Do systemów automatycznego podlewania najlepiej jest wybrać pompę hydroforową o minimalnej wydajności na poziomie 100 l.min. Zbiornik z kolei powinien mieć od 50 nawet do 100 litrów. Takie parametry zestawu hydroforowego zapewnią sprawne i efektywne działanie systemu automatycznego podlewania. Zagwarantują one ciśnienie wody na stałym poziomie, co jest niezbędne do wydajnej pracy tego rodzaju podlewania ogrodowego.

Jaki hydrofor do podlewania ogrodu?

Jeżeli mamy wątpliwości, jaki hydrofor do podlewania ogrodu będzie najlepszy, warto skorzystać z fachowej pomocy. W sklepach z osprzętem do studni, z pewnością znajdziemy fachowca, który pomoże nam dobrać odpowiedni zestaw hydroforowy, który sprawdzi się w naszym ogrodzie. Jest kilka kluczowy kwestii, które będą decydować o tym, jaki model hydrofora, czy pompy hydroforowej będzie dla nas odpowiedni. Wydajność ujęcia wody, długość linii nawadniającej, odległość ujęcia wody od pompy, a także ilość zraszaczy to elementy bezpośrednio wpływające na wymagania w stosunku do rodzaju oraz mocy i wydajności zestawu hydroforowego.

Jaki hydrofor na działkę?

Wielu właścicieli ogródków działkowych zastanawia się jaki hydrofor na działkę wybrać, a także czy w ogóle hydrofor będzie tam konieczny. Nie da się udzielić jednoznaczniej odpowiedzi, ponieważ wpływ na odpowiedź będzie mieć wiele czynników. Przede wszystkim najważniejszym pytaniem jest, co zaopatruje działkę czy też ogródek działkowy w wodę? Jeżeli na działce posiadamy przyłącz wody z sieci wodociągowej, z reguły nie ma konieczności zakupu dodatkowego hydroforu, ponieważ ciśnienie w sieci najczęściej jest wystarczające do zaopatrzenia działki w wodę.

Nieco odmienna sytuacja jest w przypadku, kiedy woda na działce pochodzi z własnej studni. Tutaj istotne będzie, jaką wydajność ma studnia. Jeżeli studnia wykazuje dość niską wydajność, zakup hydrofora może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na odpowiednim ciśnieniu wody na działce. Ważny jest również sam rodzaj studni. W przypadku studni kopanej lub wierconej z filtrem w rurze płaszczowej zwykły hydrofor spełni swoje zadanie. Natomiast w przypadku studni głębinowej, lepszą opcją będzie, jeśli znajdującą się w niej pompę głębinową, połączymy bezpośrednio ze zbiornikiem hydroforowym.

Koniecznie przeczytaj  Wydatek wody – jak zmierzyć ciśnienie do automatycznego nawadniania?

Jaki hydrofor do studni głębinowej?

Jak już wyżej wspominano, w przypadku studni głębinowych zdecydowanie lepiej sprawdzają się zestawy głębinowe, czyli połączenie pompy głębinowej ze zbiornikiem hydroforowym. Pompa głębinowa pracuje w studni pod powierzchnią wody, natomiast zbiornik hydroforowy montujemy we wnętrzu domu. Pompa głębinowa tłoczy wodę rurami do zbiornika, który z kolei zapewnia odpowiednie ciśnienie wody w instalacji. Wykorzystując zestaw głębinowy, zyskujemy nie tylko stałe ciśnienie wody, ale też spokojną i stosunkowo cichą pracę całego zestawu. Jest to możliwe dzięki temu, że pompa głębinowa pracuje w studni i w domu jej nie słyszmy. Sam hydrofor nie emituje tak dużego hałasu, jest słyszalny jedynie w momencie dopompowywania wody, po jej zużyciu.

Wybierając odpowiedni hydrofor do podlewania ogrodu, musimy więc wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • metoda podlewania;
  • rodzaj źródła wody;
  • wydajność studni;
  • pożądane ciśnienie wody;
  • wielkość działki.

Ostateczna decyzja o wyborze hydroforu, czy też zestawu hydroforowego do podlewania ogrodu powinna zależeć przede wszystkim od tego, z jakiego źródła wody korzystamy. Istotne jest również to, w jaki sposób planujemy nawadniać, a także jak duża jest powierzchnia ogrodu. Dobrze dobrany hydrofor, to gwarancja skutecznego, wygodnego i efektywnego nawadniania. Warto więc poświęcić czas na wybór osprzętu odpowiedniego do potrzeb i możliwości swojego ogrodu.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies