Strona Główna Dom Jakie doniczki na zioła wybrać? Radzimy!

Jakie doniczki na zioła wybrać? Radzimy!

Autor: Maciej
Jakie doniczki na zioła wybrać?

Zioła nie tylko pięknie wyglądają, ale i wybornie smakują. Można je ustawić na blacie kuchennym, czy na parapecie okna, poza tym da się je hodować na balkonie lub w ogrodzie. Możliwości mamy tak naprawdę nieograniczone. Jakie doniczki na zioła wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Rodzaje ziół i ich wymagania – jak dobrać do nich doniczkę?

Zioła pięknie pachną, bo są niebywale aromatyczne, co więcej niekiedy ich kwiaty stanowią poważną konkurencję dla klasycznych ogródkowych roślin. Mini zielnik jest popularnym rozwiązaniem, dzięki temu w jednym miejscu mamy wszystkie gatunki dosłownie na wyciągnięcie ręki. Ziołowy ogródek wbrew pozorom dość łatwo stworzyć, ale wymaga on pielęgnacji oraz troski, a przede wszystkim wiedzy. Należy jednak pamiętać, że różne odmiany mają zupełnie inne wymagania, na przykład:

  • melisa wymaga wyższych doniczek około 20 centymetrowych, a to z racji sporego systemu korzeniowego
  • bazylia ma kilka gatunków jednak w przypadku tej rośliny średnica doniczki powinna wynosić więcej niż 10 centymetrów
  • tymianek ma krótkie korzenie, dlatego spokojnie poradzi sobie nawet w niskich doniczkach
  • tymianek oraz cząber wyróżniają się tym, że w obu przypadkach te gatunki mają pokładające się pędy, dlatego świetnie prezentują się w wiszących doniczkach.

Również wybór gleby ma w pewien sposób wpływ na to, na jaką doniczkę się zdecydujemy. Dużej wilgotności potrzebuje, między innymi mięta, melisa oraz estragon, dlatego tu najlepsza będzie plastikowa osłonka.

Zupełnie inne warunki niezbędne są do wzrostu tymianku, a także majeranku, czyli będzie to suche podłoże. W ich wypadku ceramiczne doniczki są najlepsze. Dlaczego? Znajdziemy w nich, tak zwane naturalne pory, dlatego nadmiar wody bez problemu z nich „ucieka”, do tego dobrze utrzymują ciepło.

Koniecznie przeczytaj  Ile kosztuje założenie ogrodu — projekt i cena

Czym kierować się przy wyborze doniczek na zioła?

Doniczki na zioła są naprawdę rozmaite. Przy wyborze kieruj się przede wszystkim gatunkiem oraz potrzebami roślin, ponadto w zależności od lokalizacji osłonki będą nieco inne. To pokazuje, że sam design nie powinien przesądzać o wyborze. Na szczęście producenci łączą piękny wygląd z funkcjonalnością, w ten sposób możemy cieszyć się zachwycającym ziołownikiem z doniczkami, które pasują do wnętrza tudzież do ogrodu. Stylów jest kilkanaście!

Zawsze, jak kupujesz zioła w sklepie to od razu wymień im doniczkę. Powinna ona być wielkością zbliżona do poprzedniej, choć może być odrobinę większa, gdy myślimy bardziej przyszłościowo. Doniczka do ziół powinna na dnie mieć drenaż stworzony z keramzytu. Dopiero na to wkładamy ziemię próchniczną, świeżą i żyzną, kluczowej jest aby była przepuszczalna. Uniwersalny wariant wbrew pozorom świetnie się sprawdza przy takich uprawach.

Gdzie umieścić doniczki z ziołami?

Duża donica na zioła, czy kilka małych? Marki oferują nam liczne pojemniki do sadzenia, albo do przechowywania roślin. Tak zwane ziołowniki pozwalają tworzyć ogród wertykalny w domu, na balkonie oraz w ogrodzie. Zdecydowana większość jednak decyduje się na tradycyjne doniczki na zioła.

Doniczka na zioła na balkon może być stojąca, jak i wisząca. Dzięki temu będą w pewien sposób zdobić przestrzeń. Jeśli mamy niewielki metraż warto zdecydować się na typ warstwowy – podwójny bądź potrójny, albo na jedną dużą misę. W jednym pojemniku mogą znaleźć się tylko i wyłącznie gatunki, które mają takie same potrzeby!

Pamiętaj, że ceramiczne modele łatwo się kruszą, poza tym wymagają częstszego podlewania. Lepiej na zewnątrz nadają się tworzywa sztuczne, które są szczelne, a także odporne na mróz. Spokojnie można postawić również na doniczki na zioła z drewnianą dodatkową osłonką.

Koniecznie przeczytaj  Jak wyczyścić betonowe nawierzchnie po zimie?

Doniczki na zioła do ogrodu będą podobne do tych, które znajdziemy na balkonach i na tarasach. Zdecydowanym jednak liderem są skrzynki w rustykalnym klimacie. Mogą one mieć nóżki, składać się z kilku poziomów, a nawet posiadać drabinki i inne podobne elementy dekoracyjne.

Drewniany planer lub zielnik będzie idealnie komponował się z zieloną roślinnością wokół. Ceramiczne misy też nie są złym pomysłem, ale umieść w nich jednoroczne sadzonki, które nie muszą zimować. Donica na zioła w plenerze ma niekiedy postać skrzynek do wieszania, wobec tego mogą udekorować werandę, czy altankę. Za to wariant z lampką naładowany promieniami słońca zachwyci po zmroku.

Najczęściej jednak zioła pojawiają się w mieszkaniu, przede wszystkim w kuchni. Dzięki temu są na wyciągnięcie ręki i można je dorzucić do dowolnego dania. Tu zdecydowanie królują zestawy, gdzie mamy kilka osłonek, niekiedy w komplecie z podstawką. Doniczka na zioła do kuchni z metalowego tworzywa pasuje do minimalistycznych wnętrz, a ta z kolorowego plastiku doda pazur każdemu pomieszczeniu.

W mieszaniu wyśmienicie sprawdzą się modele, które można ze sobą dowolnie łączyć, jak i te z tabliczkami, gdzie umieszcza się nazwę. Doniczka na zioła do kuchni bywa także piętrowa, albo pojawia się kilka na stelażu, na przykład z nóżkami. W sklepach jest sporo propozycji, od klasyki, po nietypowe formy.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies