Bukiety z suszonych kwiatów to piękna ozdoba wnętrz, tarasów i balkonów. Idealni nadają się na jesienne aranżacje przestrzeni. Możemy je kupić w formie bukietów, wianków, czy innych stroików. Jednak ich ceny w sklepach mogą nas trochę zbić z tropu. Na szczęście mamy alternatywne rozwiązanie, jakim jest samodzielne wykonanie takiej jesiennej dekoracji, która przez cały okres jesienno-zimowy będzie wnosiła do naszego wnętrza ciepłe, optymistyczne barwy. Aby jednak móc cieszyć się walorami suszonych bukietów, najpierw musimy zasadzić w ogrodzie odpowiednie rośliny.
Spis treści
Rośliny w ogrodzie, czym kierujemy się przy wyborze?
Ogrodowe aranżacje tworzymy po to, aby przestrzeń prezentowała się pięknie i schludnie. Wybieramy rośliny, które będą zdobić, ale też takie, które zapewnią zbawienny cień w lecie, które ozdobią ogród zimą, a także takie, które wczesną wiosną, pozwolą nam poczuć, że przyroda budzi się do życia. Mamy ogromny wachlarz możliwości, który pozwala dobierać takie gatunki, które w naszych warunkach sprawdzą się najlepiej. Na nasze wybory wpływ mają takie aspekty jak powierzchnia ogrodu, rodzaj gleby, stopień nasłonecznienia, a także indywidualne preferencje mieszkańców. Jeżeli ogród już jest porośnięty roślinami, uzupełniamy je w taki sposób, aby nawzajem się uzupełniały i wspólnie tworzyły piękne kompozycje.
Kwiaty, krzewy czy trawy – jakie rośliny sprawdzą się na jesienne bukiety?
Większość z nas prawdopodobnie potrafiłaby wskazać co najmniej kilka gatunków roślin, które nadają się do stworzenia bukietu z kwiatów ciętych. Tulipany, róże, lilie, gerbery, bez, czy forsycje to tylko niektóre z nich. Niestety, raczej nie sprawdzą się one do suszonych kompozycji. Jakie więc gatunki roślin powinniśmy zasadzić w ogrodzie, aby móc samodzielnie wykonać kolorowe, suche bukiety? Zacznijmy od tego, że gatunki roślin nadających się na suche bukiety z powodzeniem odnajdują się w różnorodnym towarzystwie. Większość z nich pięknie prezentuje się zarówno w suchym bukiecie, jak i w ogrodowej rabacie, dlatego nie musimy wydzielać specjalnego miejsca na ich zasadzenie.
Jednoroczne i dwuletnie rośliny nadające się na suche kompozycje.
Jeżeli chodzi o konkretne gatunki roślin, jakie warto zasadzić pod kątem suchych bukietów, to na szczególną uwagę zasługuję między innymi:
• Miesiącznica roczna – ta roślina jest dalekim krewnym kapusty, w suchych bukietach pięknie prezentują się jej okrągłe, srebrzyste owocostany-łuszczyny. Dorasta nawet do 1 m wysokości, kwitnie od maja do lipca na fioletowo. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub w półcieniu, w żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie.
• Kocanki ogrodowe – należą do najchętniej stosowanych w suchych bukietach roślin. Mogą mieć od 40 nawet do 100 cm wysokości. Ich charakterystyczne kwiaty mają formę suchych, szeleszczących koszyczków o różnorodnej kolorystyce. Kocanki kwitną od połowy lipca, aż do pierwszych przymrozków. Najlepiej czują się w umiarkowanie żyznej glebie na słonecznych stanowiskach.
• Suchołuska różowa – wyglądem przypomina astry, z tą różnicą, że jej płatki są suche, o różowej lub białej barwie. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do czerwca. Dorasta do 50 cm wysokości, najlepiej czuje się w dobrze oświetlonych miejscach, potrzebuje przepuszczalnego podłoża.
• Czarnuszka damasceńska – dorasta do 50 cm wysokości, jej gwiazdkowate kwiaty o różowej, niebieskie bądź białej barwie pojawiają się w okresie od czerwca do września. Do suchych bukietów używa się nie tylko kwiatów czarnuszki, ale również liście, oraz owoce. Czarnuszka najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach, najlepiej wysiewać ją wiosną lub jesienią bezpośrednio do gruntu.
Wieloletnie rośliny na suche bukiety
Do suchych bukietów możemy też stosować rośliny wieloletnie takie jak:
• Miechówka rozdęta – ta kłączowa roślina dorasta do 1 metra wysokości, kwitnie od maja do czerwca. Najwięcej walorów ozdobnych w jej przypadku nie mają kwiaty, lecz owoce – pomarańczowe jagody, z charakterystycznym, rozdętym lampionowym kielichem. Miechówka jest łatwa w uprawie i dobrze radzi sobie niemal w każdych warunkach.
• Gipsówka wiechowata – to popularna roślina bukietowa, wykorzystywana nie tylko w suchych, ale też w żywych bukietach. Osiąga od 60 do 100 cm wysokości, jej drobne, igiełkowate liście i drobne promieniste kwiaty o jasnoróżowej, lub białej barwie sprawiają, że dodaje bukietom lekkości. Kwitnie od czerwca do września, najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach, w suchym, niezbyt żyznym, wapiennym podłożu.
• Mikołajek alpejski – dorasta do 80 cm wysokości i charakteryzuje go zielono, niebiesko srebrzyste ubarwienie. Kwitnie latem, niebiesko białymi, kolczastymi kwiatami. Najlepiej czuje się w piaszczysto-gliniastych glebach na słonecznych stanowiskach. Nie przepada za nadmiarem wilgoci.
Oprócz kwiatów suche bukiety warto uzupełniać różnymi gatunkami traw ozdobnych i zbóż. Dodają one bukietom rustykalnego charakteru. W tym celu warto posadzić takie trawy jak miskanty, dmuszek jajowaty, trzcinniki, seslerie czy rozlepieńce.