Strona Główna Ogród Jałowiec płożący – imponujący krzew ozdobny do każdego ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Jałowiec płożący – imponujący krzew ozdobny do każdego ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Autor: Maciej
Jałowiec płożący – imponujący krzew ozdobny do każdego ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Jałowiec płożący to jeden z najchętniej wybieranych krzewów iglastych nie tylko do ogrodów, ale także na skalniaki, rabaty, skarpy i do tworzenia innych kompozycji. Roślina nie ma wielkich wymagań co do uprawy, a rozmaitość jej odmian sprawia, że każdy bez problemu znajdzie tę, która najlepiej będzie odpowiadać jego oczekiwaniom i możliwościom. Jak uprawiać jałowiec płożący, by był niebanalną ozdobą?

Jałowiec płożący – kilka słów wstępu

Jałowiec płożący to roślina o wielu zastosowaniach. To krzew iglasty, dostępny w wielu odmianach, dzięki czemu daje spore możliwości aranżacyjne. Najczęściej wykorzystuje się go jako element większej kompozycji, np. na rabatach. Sprawdzi się również jako roślina okrywowa. Dzięki temu, że nie ma dużych wymagań bytowych i świetnie radzi sobie w trudnych warunkach, nadaje się do sadzenia na skalniakach czy skarpach. Jałowiec płożący charakteryzuje się długimi, ale niskimi (bo kładącymi się) pędami. Roślina wydaje również niewielkie owoce – szyszkojagody. 

Jałowiec płożący – podłoże i stanowisko 

Jak większość roślin, jałowiec płożący lubi ciepłe i słoneczne stanowiska. Warto zapewnić mu miejsce poza trawnikiem: kładące się pędy mogą zostać zagłuszone przez trawnik. Wybierając więc miejsce dla tej rośliny, weź to pod uwagę. W początkowej fazie wzrostu warto również zabezpieczyć jałowiec przed chwastami. Okolice rośliny należy regularnie odchwaszczać, a także stosować środki ochrony – najlepiej naturalne, w postaci ściółkowania gleby pod jałowcem. 

Jałowiec płożący preferuje przepuszczalną, suchą glebę, najlepiej o nieco kwaśnym lub zasadowym odczynie. Roślina jest jednak odporna na trudne warunki, dlatego poradzi sobie niemal wszędzie. Stąd częsty wybór jałowca na skalniaki czy skarpy. 

Koniecznie przeczytaj  Fuksja – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja

Rozwój jałowca płożącego możesz wspomóc, zapewniając mu ściółkę z kory sosnowej. Działa ona na dwa sposoby: pomaga zachować wilgoć w glebie, a przy tym zapewnia odżywienie jałowcowi, dostarczając mu próchnicy. 

Jałowiec płożący – nawożenie

Jałowiec płożący dobrze radzi sobie w surowych warunkach, jednak warto wspomóc jego wzrost. W tym celu raz w sezonie, wiosną, możesz zasilić go nawozem wieloskładnikowym do iglaków. 

Jałowiec płożący – przycinanie

Jałowca płożącego można, a nawet warto przycinać. Wbrew temu, że panuje opinia o tym, że ta roślina niezbyt dobrze znosi przycinanie, dobrze na nie reaguje. Regularne przycinanie jałowca płożącego sprawia, że nabiera on ładnego kształtu, a oprócz tego zagęszcza się. Uważaj jednak na zbyt radykalne cięcie – ta roślina rośnie dość powoli, więc jeśli przesadzisz, to może przyjść Ci długo czekać na jego odrośnięcie. 

Późną wiosną, gdy nie grożą już przymrozki, warto wykonać również radykalne cięcie sanitarne, tj. usunąć osłabione, zniszczone mechanicznie lub porażone przez choroby gałęzie. 

Jałowiec płożący – zimowanie

Jałowiec płożący to roślina odporna na wiele trudnych warunków. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, suszę czy silne słońce. Doskonale radzi sobie także z mrozami i zimowym wiatrem, dlatego nie ma potrzeby okrywania krzewu na zimę. Możesz to jednak zrobić w przypadku młodych, w miarę świeżo posadzonych roślin.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies