Strona Główna Ogród Jodła czy świerk? Jak je rozróżnić?

Jodła czy świerk? Jak je rozróżnić?

Autor: Maciej
zbliżenie na drzewo iglaste - jodłę lub świerk

W polskich lasach iglastych możemy spotkać dwa bardzo popularne gatunki drzew, które przez laików często są ze sobą mylone. Wynika to z ich na pozór podobnego pokroju, a ten z kolei z pokrewieństwa. Mowa tu o świerku oraz jodle. Oba powszechnie używane są na choinki świąteczne. Jak je rozróżnić? Które z nich lepiej sprawdza się w roli świątecznego drzewka?

Świerk pospolity – charakterystyka

Świerk pospolity najczęściej w środowisku naturalnym występuje w górach oraz Polsce północno-wschodniej, wszystko dlatego, że roślina ta preferuje zimno. Najwyższe świerki dorastają nawet do 50 metrów wysokości. Ich charakterystyczną cechą są ciemnozielone, kłujące igły o długości od 1 do 2,5 cm. Igły wyrastają z gałązki pojedynczo, w przekroju są one czworokątne. Świerki wytwarzają długie, zwisające szyszki, które jesienią opadają. Pień świerka jest prosty, kora czerwonobrązowa, łuszcząca się płytkami. Korona świerka ma kształt regularnego stożka, przez co to drzewko tak chętnie wybierane na świąteczne choinki.

Jodła pospolita – charakterystyka

Jodła pospolita najczęściej w środowisku naturalnym spotykana jest w południowej części naszego kraju. Głównie występuje w Karpatach, Sudetach, na Roztoczu i w Górach Świętokrzyskich. Rośnie tworząc tak zwane lasy jednogatunkowe, lub mieszane występując z bukiem w reglu dolnym. Jodła charakteryzuje się stojącymi walcowatymi szyszkami, których nigdy nie znajdziemy pod drzewem. Szyszki po dojrzenia rozsypują się bowiem na gałęzi. Igły jodły pospolitej są błyszczące, ciemnozielone i płaski, posiadają dwa białe paski po stronie spodnie. Jodła pospolita jest drzewem zimozielonym, ma gruby prosty pień, ora gładką, srebrnoszarą korę, u starszych drzew może być nieregularnie popękana.

Gatunki jodeł i świerków na choinki

Spośród świerków i jodeł kupowanych na świąteczne drzewka wyróżniamy kilka najpopularniejszych gatunków są to między innymi:

  • Świerk pospolity – należy do najtańszej opcji wśród żywych choinek, pachnie bardzo intensywnie a jego igły są krótkie i ostre. Roślina jest łatwa w pielęgnacji, jednak w domu dość szybko traci igły
  • Świerk srebrny 0 jego igły są w kolorze niebiesko srebrnym co wyróżnia go na tle innych choinek, podobnie jak świerk pospolity pachnie bardzo intensywnie, igły świerka srebrnego opadają nieco wolniej niż świerka pospolitego
  • Świerk duński – ma charakterystyczny, smukły pokrój, nadaje się do małych mieszkań
  • Jodła kaukaska – najbardziej popularna spośród jodeł choinkowych. Ma ciemnozielony odcień, miękkie, niekłujące igły długo utrzymują się na drzewku. Świetnie sprawdza się w na choinkę w domu w którym mieszkają dzieci i zwierzęta.
Koniecznie przeczytaj  Orlik pospolity - nie taki pospolity! Uprawa, podlewanie, pielęgnacja

Które drzewko lepsze na choinkę?

Zarówno jodła jak i świerk są często wybierane na świąteczne choinki. Trwa jednak odwieczny spór, które z nich jest lepsze. Oprócz tego, że każdy powinien wybrać drzewo według własnych preferencji, warto wziąć też pod uwagę inne istotne czynniki. Świerk przykładowo szybciej niż jodła gubi igły, które są kłujące i ma rzadszy pokrój, jednak jego zapach jest bardziej intensywny, a cena znacznie niższa. Jeżeli zaś chodzi o jodłę, to nie jest ona pachnącym drzewkiem, nie możemy wiec liczyć na typowo leśny aromat w domu. Jodła dłużej utrzymuje igły, ma ładny gęsty pokrój, jednak jej cena zwykle jest dużo wyższa.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies