Strona Główna Kwiaty Kalanchoe – uprawa i pielęgnacja. Co warto wiedzieć o kalanchoe?

Kalanchoe – uprawa i pielęgnacja. Co warto wiedzieć o kalanchoe?

Autor: Maciej
Kalanchoe

Kalanchoe to jedna z najpopularniejszych roślin domowych i ogrodowych. Ten kwiat nie ma dużych i skomplikowanych wymagań pielęgnacyjnych, dlatego nadaje się także dla osób początkujących. Kalanchoe zachwyca pięknymi, kolorowymi kwiatami, w dodatku łatwo się go rozmnaża, a szczepki dość szybko się ukorzeniają. Co jeszcze trzeba wiedzieć o kalanchoe?

Kalanchoe: co to za roślina?

Kalanchoe to roślina z rodziny gruboszowatych, w którą wchodzi aż 200 gatunków. Najbardziej znanym jest Kalanchoe blossfeldiana i to właśnie ten kwiat najczęściej gości na naszych parapetach, balkonach i na rabatkach. Mięsiste, zielone liście o głębokim, nasyconym kolorze stanowią piękne tło dla kolorowych kwiatów w równie żywych kolorach. Najpopularniejsze są kwiaty czerwone i białe, ale spotkać można również kalanchoe pomarańczowe, różowe i fioletowe. To roślina dość prosta w uprawie, co w połączeniu z efektownym wyglądem czyni ją jedną z najpopularniejszych. Doskonale radzi sobie zarówno w domu, jak i w szklarni oraz na rabatkach. 

Uprawa kalanchoe

Kalanchoe kwitnie dość długo: nawet 2-3 miesiące. Jednak nawet po przekwitnięciu kwiat wygląda nadal pięknie, dzięki soczystym zielonym liściom. Kalanchoe lubi jasne i słoneczne stanowiska – w takich warunkach kwitnie najszybciej i najładniej. Pamiętaj jednak, że zbyt ostre słońce i zbyt wysokie temperatury mu nie służą. Dlatego, jeśli kalanchoe znajduje się np. na balkonie czy parapecie od południowej strony, zapewnij mu osłonę – przede wszystkim w upalne, słoneczne dni. 

Kalanchoe lubi umiarkowane podlewanie – nie służy mu ani przesuszenie, ani przelanie. Latem wystarczy niewielka ilość wody raz na tydzień, zimą – nawet raz na dwa tygodnie. 

Najlepsza jest dla niego temperatura pokojowa. Kalanchoe jest wrażliwe na niskie temperatury – już nawet kilka minut w temperaturze poniżej 5 stopni może spowodować zmarznięcie i obumieranie rośliny.  

Koniecznie przeczytaj  Jaka ziemia do hortensji – wszystko o glebie i podłożu

Kalanchoe lubi również dobrze napowietrzoną, lekką ziemię. Najlepsze warunki to gleba próchnicza z domieszką piasku. Jeśli roślinę chcesz mieć w doniczce, dobrym pomysłem jest wyłożenie jej dna kamykami, co zapewni dodatkowy drenaż. 

W okresie rozkwitu kwiat warto wesprzeć nawozem do kaktusów – kalanchoe jest bowiem sukulentem. Przekwitłe kwiaty i liście należy usuwać – wówczas szybciej wypuści nowe pędy oraz rozkwitnie na nowo. 

Rozmnażanie kalanchoe

Kalanchoe jest wdzięcznym kwiatem pod wieloma względami. Szybko kwitnie, cieszy pięknym wyglądem i małymi wymaganiami. Do tego roślinę bardzo łatwo rozmnożyć. Wystarczy ucięcie pędu, najlepiej o długości kilku centymetrów, z co najmniej kilkoma liśćmi (ale bez kwiatów). 

Szczepkę możesz wsadzić do wody, by się ukorzeniła, lub wsadzić do torfu bądź piasku. Pędy szybko zaczną wypuszczać korzenie: nawet już po kilku dniach. Proces ukorzeniania powinien zakończyć się do 2 tygodni i po tym czasie roślina jest gotowa do wsadzenia do docelowej doniczki z ziemią lub na rabatkę. 

Wilgotność powietrza dla kalanchoe

Kalanchoe dobrze radzi sobie przy suchym powietrzu, dlatego bez problemu może stać w pobliżu kaloryferów, a latem na balkonie i rabatkach. Nie potrzebuje spryskiwania – wręcz nie powinno się tego robić. Roślinę nawadnia się wyłącznie poprzez system korzeni, a więc nalewając wodę do doniczki lub na spodek. 

Optymalna temperatura dla kalanchoe

Kalanchoe dobrze czuje się w temperaturze pokojowej: między 15 a 23 stopnie Celsjusza. Jeśli kalanchoe uprawiasz na zewnątrz, weź pod uwagę to, że maksymalna temperatura, którą znosi dobrze, to mniej niż 30 stopni Celsjusza. Zimą preferuje niższą temperaturę: między 10 a 15 stopni Celsjusza. Choć dobrze radzi sobie z suchym powietrzem, zimą nie powinna znajdować się w bezpośredniej bliskości gorących kaloryferów czy pieca. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie kalanchoe?

Wybieraj rośliny o zielonych, soczystych liściach bez plam. Plamy mogą oznaczać, że kalanchoe zostało zaatakowane przez mączniaki lub jest przelane i powoli gnije. Zwracaj również uwagę na stopień rozwinięcia kwiatów. Najlepiej rokuje roślina, której maksymalnie połowa kwiatów jest w pełni rozwinięta. Im więcej kwiatów jest w pełni wybarwionych, tym dłużej przyjdzie poczekać na ponowny, pełny rozkwit. Jeśli kwiaty dopiero się rozwijają – roślina już wkrótce w pełni rozkwitnie, zachwycając kolorami. 

Koniecznie przeczytaj  Rozmnażanie storczyków – wszystko o rozsadzie

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies