Strona Główna Kwiaty Kiedy i jak sadzić tulipany – poradnik

Kiedy i jak sadzić tulipany – poradnik

Autor: Maciej
Kiedy i jak sadzić tulipany – poradnik

Tulipany to jedne z pierwszych wiosennych kwiatów, których kolorowe główki budzą nasze ogrody z zimowego snu. Pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, jednak z ziemi zaczynają przebijać się już końcem marca lub początkiem kwietnia. Tulipany to rośliny jednoroczne, które sadzone jesienią, zimują w glebie po to, by wraz z nadejściem ciepłych dni, przywitać nas feerią barw. Kolorów może być naprawdę sporo, ponieważ w sklepach ogrodniczych znajdziemy ogromny wybór cebulek tulipanów, różnych gatunków, pokroju oraz koloru. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić cebulki tulipanów, aby na wiosnę cieszyć się ich wyjątkowym urokiem w ogrodzie.

Cebulki tulipanów do sadzenia

Tulipany to rośliny cebulkowe, więc, żeby je posadzić, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie cebulki. Możemy kupić je w sklepach ogrodniczych na sztuki lub w torebkach, opisanych nazwą, odmianą, porą kwitnienia i innymi wskazówkami do uprawy. Bardzo ważne, aby cebulki tulipanów, a także innych roślin cebulowych kupować w sprawdzonych miejscach – ich jakość zaważy bowiem na powodzeniu uprawy. Cebulki zawierają zawiązki kwiatów oraz materiały zapasowe, jeżeli będą uszkodzone lub zarażone chorobami, mogą wcale nie zakwitnąć, a nawet się nie rozwinąć. Wybierając cebulki tulipanów, zwróćmy wiec uwagę na to, aby były one jędrne i zdrowe. Jeśli zauważymy na nich ślady pleśni, czy też jakiekolwiek uszkodzenia, pod żadnym pozorem nie należy ich kupować. Cebulki tulipanów przed zasadzeniem dobrze jest zaprawić, co oznacza wymoczenie w specjalnym roztworze ze środkiem grzybobójczym.

Kiedy sadzić cebulki tulipanów?

Tulipany najczęściej sadzimy jesienią, po to, aby już na wiosnę cieszyły nasze oczy i zdobiły ogrody pięknymi kolorowymi kielichami. Najlepiej sadzić tulipany na słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych stanowiskach. Możemy spokojnie posadzić je pod drzewami liściastymi, ponieważ tulipany kwitną wiosną, więc z pewnością zdążą przekwitnąć, zanim drzewa się zazielenią. Najlepsza gleba do sadzenia tulipanów to gleba piaszczysto-gliniasta, dobrze spulchniona, ważne, aby była dobrze przepuszczalna. Jesienią miejsca, w których wsadziliśmy cebulki, okrywamy 10-centymetrową warstwą kory lub liści. Po okresie wegetacji – zwykle początkiem lipca, kiedy liście tulipanów całkowicie zżółkną, cebulki wykopujemy i umieszczamy w suchym miejscu osłoniętym od deszczu, aby mogły przejść okres spoczynku.

Koniecznie przeczytaj  Trawy ozdobne – rodzaje, charakterystyka i sposób uprawy

Jak sadzić tulipany?

Zastanawiając się, kiedy sadzić tulipany w ogrodzie, warto też dowiedzieć się jak to robić? Tulipany możemy sadzić od końca września aż do końca listopada, gdy ziemia zacznie zamarzać. Cebulki tulipanów umieszczamy w ziemi na głębokości trzykrotnie większej od wysokości cebulki. Ziemia powinna być dość luźna, nie powinna być ciężka i gliniasta. Jeśli zimą cebulki będą stały w wodzie, zniszczą się i wiosną nie wyrosną. Tulipany, podobnie jak inne rośliny cebulowe są atrakcyjnym przysmakiem dla gryzoni. Aby nie stały się zimowym pokarmem myszy czy nornic, możemy posadzić tulipany w specjalnych koszyczkach. Do ażurowych pojemniczków z warstwą podłoża na dnie wkładamy cebulki tulipanów piętkami do dołu, w odległości 5 do 15 cm od siebie. Koszyczki umieszczamy w ziemi na głębokości około 10 cm i zasypujemy.

Pielęgnacja posadzonych cebulek tulipanów

Cebulki tulipanów są bardzo wytrzymałe i charakteryzują się dobrymi zdolnościami adaptacyjnymi. Postępując zgodnie z zaleceniami co do wyboru oraz sadzenia, wiosną powinniśmy zauważyć zieloną łodygę przebijającą się przez ziemie, aby po kilkunastu dniach zachwycać kolorowych kielichem. Jeżeli chodzi o pielęgnację posadzonych cebulek tulipanów, to nie jest ona zbyt skomplikowana. Cebulki po zasadzeniu w glebie podlewamy tylko raz. Jesienią gleba i tak jest dość dobrze nawodniona, dlatego nie ma potrzeby dodatkowego podlewania. Cebulki tulipanów nie lubią zbyt dużej wilgotności gleby, dlatego nadmiar wody w podłożu może tylko im zaszkodzić, prowadząc do gnicia. Jednorazowo możemy sadzonki tulipanów wzmocnić nawozem odżywczym. Jeżeli na zewnątrz utrzymują się silne mrozy, ziemię, gdzie posadziliśmy tulipany, warto okryć warstwą ściółki lub kory.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies