Drzewka owocowe w przydomowym sadzie czy ogródku to nieocenione źródło smacznych, zdrowych i przede wszystkim pewnych owoców. Pewnych, ponieważ samodzielnie kontrolujemy sposób uprawy, ochrony przed szkodnikami czy nawożenia. Tak wyhodowane owoce są nieporównywalnie smaczniejsze niż te ze sklepu a do tego, mają dużo więcej wartości odżywczych. Zanim jednak będziemy cieszyć się obfitymi zbiorami soczystych jabłek, czereśni czy śliwek, musimy wybrać odpowiednie drzewka owocowe i je zasadzić. Odpowiednia pora i sposób sadzenia odgrywają bardzo ważną rolę w powodzeniu uprawy. Podpowiadamy zatem, kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe, a także jak to zrobić, aby się przyjęły i czuły się dobrze na swoim stanowisku.
Spis treści
Sadzimy drzewa owocowe – od czego zacząć?
Uprawa drzewek i krzewów owocowych może być bardzo satysfakcjonująca. Radość i duma z samodzielnie wyhodowanych owoców, a także ich niepowtarzalny smak wynagradzają cały trud i czas włożony w ich sadzenie i pielęgnację. Co zatem zrobić? Aby móc cieszyć się własnymi soczystymi jabłkami, kwaśnymi wiśniami czy słodkimi brzoskwiniami? Pierwszym krokiem jest wybór gatunków drzew, jakie planujemy posadzić na swojej działce. Na wybór powinny mieć wpływ przede wszystkim własne preferencje, ale też nie bez znaczenia jest ilość miejsca na działce, które możemy przeznaczyć na drzewka owocowe, a także stanowisko, w jakim będą rosnąć. Warto więc dobrać takie gatunki drzew i krzewów owocowych, które będą czuły się dobrze w wybranym dla nich miejscu, a także które będą miały wystarczającą ilość miejsca do zdrowego wzrostu. Musimy więc myśleć przyszłościowo, pamiętając o tym, że wiele z drzew owocowych cechuje się silnym wzrostem, dlatego musimy im zapewnić odpowiednią ilość miejsca.
Wiosna czy jesień? Kiedy sadzić drzewka owocowe?
Kiedy już przeanalizujemy dokładnie swoje możliwości, a także wybierzemy odpowiednie gatunki drzew owocowych, które chcemy posadzić, pora na zakupy. Kupując sadzonki drzew owocowych warto wybrać dobrą sprawdzoną szkółkę, która zagwarantuje najwyższej jakości sadzonki. Do sprzedaży najczęściej trafiają drzewka około 2-3-letnie z gołym korzeniem, bezpośrednio gotowe do wsadzenia w ziemię. Tego typu sadzonki najlepiej jest sadzić w okresie spoczynku rośliny, czyli wczesną wiosną – na przełomie marca i kwietnia lub późną jesienią na przełomie października i listopada.
Pamiętajmy o tym, że po zakupie sadzonek drzew owocowych z gołym systemem korzeniowym najlepiej jak najszybciej je wysadzić do gruntu. Ich korzenie są bardzo wrażliwe na przesuszenie co może skutkować tym, że roślina się nie przyjmie. Powszechnie przyjmuje się, że lepszym terminem na sadzenie drzew owocowych jest jesień. W tym okresie gleba jest bogata w wilgoć, nie ma ryzyka wystąpienia upałów, dzięki czemu drzewko nie będzie narażone na trudne warunki i będzie mogło spokojnie zadomowić się w nowym miejscu i wzmacniać system korzeniowy, aby wiosną od razu rozpocząć wegetacje. Wyjątkiem są jednak ciepłolubne gatunki drzew owocowych, takie jak morele, brzoskwinie czy nektarynki. Są one dość wrażliwe na niskie temperatury, dlatego mogą nie przetrwać srogiej zimy. Te drzewa lepiej więc sadzić wczesną wiosną. W przypadku drzewek ukorzenionych, zakupionych w donicach sytuacja jest znacznie łatwiejsza, ponieważ możemy je wysadzać do gruntu przez cały sezon.
Wybór miejsca na drzewka owocowe
Wybór miejsca do posadzenia drzewa owocowego jest niezwykle ważny. Większość tego typu roślin potrzebuje stanowiska słonecznego, które zagwarantuje dobre wybarwienie owoców, a także ich słodki smak. Należy unikać stanowisk w zagłębieniach terenu, ponieważ zima tam gromadzi się zimne powietrze, co może narazić rośliny na przemarzanie. Oprócz stanowiska drzewa owocowe potrzebują też odpowiedniego podłoża. Większość z nich dobrze czuje się w glebach gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, najlepiej z dużą zawartością próchnicy. Kiedy gleba jest zbyt wilgotna, ciężka czy gliniasta może to przyczynić się do częstszego rozwoju chorób drzew.
Jak sadzić drzewka owocowe?
Przystępując do sadzenia drzewka owocowego pierwszym krokiem jest przygotowania odpowiedniego dołka. Dołek musi być większy od bryły korzeniowej lub średnicy korzeni w przypadku drzew z gołymi korzeniami. Najczęściej będzie to otwór o średnicy kilkudziesięciu centymetrów. Korzenie muszą mieć odpowiednio dużo miejsca na regenerację, a także rozrost, dlatego nie należy „upychać” ich do zbyt małego dołka. Do posadzenia drzew owocowych będziemy potrzebować również dobrej jakości podłoża, bogatego w składniki mineralne. Może to być specjalna zakupiona w sklepie ziemia ogrodowa lub ziemia macierzysta wymieszana z kompostem czy obornikiem. Na dno wykopanego dołka wsypujemy trochę przygotowanej ziemi, na której umieszczamy bryłę korzeniową i odpowiednio ją ustawiamy. Następnie przysypujemy korzenie resztą ziemi.
Co ile sadzić drzewka owocowe?
Drzewka owocowe musimy sadzić zachowując określone odległości. W zależności od gatunku drzew może być ona nieco inna. W przypadku gatunków wysokopiennych najlepiej sadzić drzewka co 6-8 metrów. Drzewka średnie sadzimy co 3-4 metry, natomiast karłowe co 2-3 metry. Niezachowanie odpowiednich odległości między drzewami w przyszłości może skutkować tym, że wzrost, rozwój i owocowanie drzew będzie zaburzone, z powodu zbyt małego dostępu światła. Co więcej, rozrastające się korzenie drzew będą dla siebie nawzajem konkurencja w wyniku czego wszystkie mogą odczuwać niedobór wody lub składników mineralnych. Lepiej więc wcześniej zachować większe odległości podczas sadzenia niż później przesadzać dorosłe drzewa czy narażać się na pogorszenie ich stanu, co odbije się zapewne na owocowaniu.
Najważniejsze zasady sadzenia drzewek owocowych
Przystępując do sadzenia drzewek owocowych warto zapamiętać kilka kluczowych zasad, które pomogą nam uniknąć popełnienia błędów, które mogą skutkować nieprzyjęciem się drzewa. Sadząc drzewka owocowe pamiętajmy, aby:
- Podczas sadzenia nie zakopywać miejsca szczepienia drzewa. Powinno ono znajdować się co najmniej 10 cm nad glebą
- Nowo posadzone drzewa owocowe nawozić dopiero na wiosnę. Nawozów mineralnych nie należy ani wsypywać do dołka podczas sadzenia, ani też zasilać nimi świeżo posadzonych drzew. Aby korzenie mogły pobierać składniki pokarmowe z gleby muszą się dobrze zregenerować, zbyt szybkie zasilenie ich nawozem mineralnym może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – czyli doprowadzić do uszkodzenia korzeni. Zdecydowanie więc lepiej poczekać aż drzewko dobrze się przyjmie a korzenie będą na tyle silne, że spokojnie poradzą sobie z pobieraniem składników mineralnych.
- Podlać świeżo posadzone drzewka owocowe. Po zasypaniu korzenia ziemią dokładnie ją udeptujemy a następnie obficie podlewamy wodą.
- Przyciąć uszkodzone, zbyt długie lub zawinięte korzenie przed posadzeniem
- Zachować odpowiednie odstępy między drzewami
Pielęgnacja świeżo posadzonych drzew owocowych
Niektóre młode sadzonki drzew owocowych mają na tyle cienki pień, że nie są w stanie samodzielnie otrzymać się w pionie. Aby uniknąć złamania takiego drzewka i uszkodzenia podczas silnego wiatru, warto wspomóc sadzonkę zapewniając jej wsparcie w postaci palika. Może to być grubszy kawałek drewna, czy też gotowy kij bambusowy, który wbijemy obok pnia drzewa i przywiążemy do niego roślinę. Dzięki takiemu wsparciu sadzonka będzie mogła bezpiecznie rosnąć i zbierać siły, aby wkrótce swobodnie samodzielnie utrzymać się w pionie. Ważne również, aby młode drzewka owocowe, zwłaszcza te posadzone wczesną wiosną nawadniać latem, w przypadku wystąpienia przedłużającej się suszy. System korzeniowy tych drzew może nie być jeszcze na tyle silny, aby samodzielnie przetrwać w suchej i zbitej glebie.
Latem, gdy na drzewach pojawią się pierwsze owoce musimy z kolei chronić je przed ptakami, które z pewnością będą chciały ich spróbować. Możemy zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych specjalne siatki, które nakłada się na koronę drzewa.
Jak chronić drzewa owocowe przed chorobami?
Drzewka owocowe często narażone są na ataki różnego rodzaju chorób i szkodników. Najłatwiejszym, ale i najbardziej skutecznym sposobem ochrony przed nimi jest stosowanie chemicznych oprysków. Wiadomo jednak, że często po to sadzimy drzewa owocowe, aby uniknąć owoców narażonych na wszystkie te chemiczne środki. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja drzewek owocowych może pomóc zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Podstawą pielęgnacji drzew owocowych jest ich odpowiednie zasilenie w składniki pokarmowe. Może to być nawóz organiczny, w postaci dojrzałego obornika lub kompostu. Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji jest regularne przycinanie drzewek, usuwanie złamanych czy starych gałązek, co wpłynie na lepsze prześwietlenie korony i odpowiednią podaż światła do wnętrza. Zimą natomiast możemy wykonać zabieg bielenia pni oraz grubych konarów, co pomoże chronić drzewo przed tak zwanymi zgorzelami mrozowymi. Dzięki regularnej pielęgnacji drzewek owocowych będą one silne i odporne na ataki chorób oraz szkodników.