Strona Główna Kwiaty Kiedy sadzić kwiaty na balkonie – kompleksowy poradnik

Kiedy sadzić kwiaty na balkonie – kompleksowy poradnik

Autor: Maciej
Kiedy sadzić kwiaty na balkonie – kompleksowy poradnik

Kwiaty to przepiękna ozdoba balkonu. Dodają mu niepowtarzalnego uroku, sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej przyjazna i bliższa naturze. Balkon pełen kwiatów jest doskonałym miejscem wypoczynku, relaksu po ciężkim dniu w pracy, azylem do czytania książek lub po prostu namiastką przyrody w pełnym betonu mieście. Uprawa kwiatów balkonowych uzależnia. Kiedy zaczniesz, chcesz ich mieć coraz więcej, coraz nowsze okazy, aż w końcu uświadamiasz sobie, że przez cały dzień czekasz tylko na tę chwilę, kiedy w końcu znajdziesz się w swoim domu i usiądziesz w fotelu, na swoim pełnym roślin balkonie. Jeśli nie wierzysz, koniecznie sprawdź. Kup swoją pierwszą roślinę, ziemię, donicę i rozpocznij swoją wielką przygodę z balkonowym ogrodnictwem. Nie wiesz, jak to zrobić, od czego zacząć i jak się do tego zabrać? Nie szkodzi. Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł, a dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o sadzeniu i uprawie kwiatów balkonowych.

Kiedy sadzić kwiaty na balkonie?

Przyjmuje się, że optymalnym terminem sadzenia kwiatów balkonowych jest druga połowa maja. Oczywiście niektóre gatunki są na tyle odporne, że można je eksponować na balkonie już od marca czy kwietnia, jednak, jeżeli to nasze początki balkonowego ogrodnictwa, lepiej poczekać do maja, kiedy to temperatury są już na tyle unormowane, że nie zagrożą nawet najbardziej wrażliwym roślinom.

Jak przygotować balkon na sadzenie kwiatów?

Zanim przystąpimy do sadzenia kwiatów balkonowych, musimy się odpowiednio do tego przygotować, a dokładnie przygotować balkon, a także niezbędne akcesoria takie jak doniczki, ziemię, nawozy no i oczywiście kwiaty. Bardzo ważne pod kątem sadzenia poszczególnych gatunków kwiatów jest umiejscowienie balkonu, na którym mają one rosnąć. Jeżeli mamy do rozdysponowania kilka balkonów zlokalizowanych na różnych stronach domu czy mieszkania, wówczas bez problemu dobierzemy odpowiednie kwiaty do warunków, jakie panują na danym balkonie. Przykładowo na balkony usytuowane po stronie południowej najlepiej nadają się takie rośliny jak surfinie, pelargonie, lawenda, aksamitki czy nasturcje. Z kolei na balkonach po stronie wschodniej lub zachodniej dobrze będą czuły się fuksje, dalie, bluszcze i begonie. Kiedy już wybierzemy miejsce na planowane rośliny, możemy przystąpić do przygotowywania donic i pojemników.

Koniecznie przeczytaj  Petunia czy Surfinia? Jak je rozróżnić?

Jak zaplanować sadzenie kwiatów balkonowych

Planując kwiaty na balkon warto wziąć pod uwagę porę ich kwitnienia i dobrać rośliny w taki sposób, aby ich kwitnienie następowało po sobie. Zapewni nam to piękny i kolorowy balkon niemal przez cały okres od wiosny aż do jesieni. Wiosenne kwiaty balkonowe dobrze sadzić w dużych skrzyniach po kilka sztuk. Dzięki temu będą one się wzajemnie ocieniały w okresie największego nasłonecznienia. Oczywiście sadząc grupowo rośliny, zachowajmy między nimi odpowiednie ostępy, aby mogły one swobodnie rosnąć. Przygotowując pojemniki do sadzenia roślin balkonowych weźmy pod uwagę to, aby wybrać takie, które na długo utrzymają wilgoć. Najlepiej sprawdzą się do tego większe donice oraz skrzynki. Jeżeli chcemy użyć starych doniczek, musimy je dokładnie oczyścić, najlepiej umyć je wodą z octem. Do sadzenia kwiatów balkonowych zawsze używamy świeżej ziemi, bogatej w składniki odżywcze. Ziemia z poprzedniego sezonu nie nadaje się, ponieważ z pewnością jest wyjałowiona, a ponadto może zawierać grzyby czy larwy szkodników.

Jakie są najlepsze kwiaty na balkon?

Obecnie na balkonach możemy spotkać niemal wszystkie gatunki kwiatów, a nawet drzew i krzewów. Zielone aranżacje balkonów stały się bardzo modne i popularne. Miasta toną w betonie, a ludzie, którzy tam mieszkają potrzebują chociaż namiastki natury. Właśnie z tej potrzeby balkony miejskich mieszkań już od wiosny zaczynają mienić się feerią barw. To, jakie kwiaty znajdą się na naszym balkonie zależy tylko i wyłącznie od nas i naszych możliwości, przestrzennych, czasowych, ale i finansowych. Posadzić możemy w zasadzie wszystkie dostępne kwiaty, ponieważ większość z nich doskonale poradzi sobie w doniczkach na balkonie.

Dobieramy kwiaty na balkon

Wybierając rośliny na balkon, warto zacząć od posadzenia typowo wiosennych kwiatów na balkon. Możemy zacząć ozdabiać nimi przestrzeń już nawet w marcu, jeśli oczywiście prognozy pogody nie zapowiadają już mrozów. Wczesna wiosna to czas głównie kwiatów cebulkowych, takich jak krokusy, przebiśniegi, żonkile czy hiacynty. Zakupione wcześniej cebulki tych kwiatów wysadzamy do ziemi już końcem lutego, przykrywając donicę agrowłókniną. Wiosną na balkonie sprawdzą się również przylaszczki, stokrotki czy pierwiosnki. Kwiecień to miesiąc, kiedy możemy już posadzić jaskry, niezapominajki, bratki, a także kwitnące przez cały sezon gęsiówki lub skalnice. Pielęgnacja wiosennych kwiatów balkonowych polega przede wszystkim na zadbaniu o ich komfort cieplny – w przypadku zapowiadanych przymrozków czy silnego ochłodzenia warto donice okryć agrowłókniną. Poza tym musimy pamiętać o umiarkowanym podlewaniu, a także zasileniu nawozem płynnym — wystarczy robić to raz w tygodniu.

Koniecznie przeczytaj  Mieczyki - pielęgnacja i uprawia

Decydując się na posadzenie wczesnowiosennych kwiatów będziemy mogli cieszyć się kolorowym balkonem przez znacznie dłuższy czas.

Popularne kwiaty balkonowe

Wraz z nadejściem maja, przychodzi pora na sadzenie klasycznych, popularnych kwiatów balkonowych, które będą nam umilać czas przez cały sezon letni. Kwiaty te najlepiej sadzić w drugiej połowie maja, po tak zwanych zimnych ogrodnikach. Jest to gwarancja bezpieczeństwa roślin i ochrony przed ewentualnym przemarznięciem. Rośliny takie jak surfinie, czy lobelie mogłyby nie przetrwać nagłego ochłodzenia. Kiedy więc jest już odpowiednia i bezpieczna pora na sadzenie kwiatów balkonowych, możemy nasze balkony ozdobić takimi roślinami jak:

• Pelargonia – to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych, występuje w bardzo wielu odmianach cechujących się bujnym kwitnieniem i bogatą paleta kolorów. Pelargonie nie są bardzo wymagające w uprawie. Potrzebują jedynie dużo światła oraz stale wilgotnej gleby, aby kwitnąć długo i bujnie. Istnieją pachnące odmiany pelargonii, które nie zachwycają kwiatami tak jak ich obficie kwitnące kuzynki, jednak ich oszałamiający zapach w pełni rekompensuje ich niepozorną urodę. Pelargonie sadzimy w donicach lub skrzyniach, najlepiej w ziemi przeznaczonej dla tych właśnie roślin. Pelargonie pięknie prezentują się zarówno na balkonach, jak i w podwieszonych koszach, na balustradach czy poręczach.

• Begonie – bulwy begonii wysadzamy do pojemników już na przełomie lutego i marca, jednak musimy przechowywać je wtedy w jasnym i chłodnym miejscu. Na balkon wystawiamy je dopiero w połowie maja. Begonie preferują żyzną wilgotną glebę, dobrze tolerują stanowiska w półcieniu, niezbyt dobrze czują się za to w pełnej ekspozycji na słońce. Kwiaty begonii mogą mieć różne kolory od bieli przez odcienie żółtego, aż po róż i odcienie czerwieni.

• Surfinie – to niezwykle bujnie kwitnąca i szybko rosnąca roślina doniczkowa. Kwiaty mogą mieć kolor różowy, fioletowy lub biały i utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. Kwiaty te preferują dobrze oświetlone stanowiska, źle czują się w miejscach ocienionych. Surfinie sadzimy w donicach lub skrzyniach, najlepiej w podłożu przeznaczonym do tego właśnie gatunku. Surfinie nie przepadają za przelewaniem, często z powodu zbyt dużej wilgoci zapadają na choroby grzybowe, przez co marnieją i kwitną bardzo słabo albo wcale. Nie można jednak ich przesuszać, żeby nie dopuścić do uschnięcia ich pędów. Warto zasilać surfinie specjalnym nawozem do tych właśnie roślin.

Koniecznie przeczytaj  Konwalia – uprawa i pielęgnacja

• Lobelie – kwitnie niezwykle atrakcyjnie i obficie, tworząc charakterystyczne, zwisające pędy, pełne kwiatów. Lobelia najlepiej czuje się w przepuszczalnej ziemi, nie lubi zbyt dużej wilgotności, jak i zbytniego przesuszenia. Lepiej czuje się w lekkim półcieniu niż na ostrym słońcu.

• Fuksja – należy również do grupy bardzo popularnych roślin balkonowych o pięknych kwiatach w ciekawym kształcie. Istnieje wiele odmian fuksji różniących się kolorem oraz kształtem kwiatów. Fuksje preferują stanowisko lekko zacienione, potrzebują żyznej i wilgotnej gleby, aby bujnie kwitnąć i zachować dobrą kondycję. Nadmiar słońca może uszkadzać pąki kwiatów fuksji.

Sadzenie kwiatów balkonowych – krok po kroku

Sadzenie kwiatów balkonowych nie jest trudne. Kiedy mamy już przygotowane odpowiednie pojemniki, donice czy skrzynie, a także podłoże do kwiatów, które zamierzymy zasadzić no i oczywiście rośliny, możemy przystąpić do działania.

Krok 1. Pierwszym krokiem jest wypełnienie przygotowanych pojemników świeżym podłożem, które najlepiej od razu wymieszać z nawozem wolno działający. Przed wysypaniem ziemi do pojemników, warto zastosować na dno warstwę drenażu np. z drobnego kamienia, dzięki czemu nadmiar wody będzie łatwiej odprowadzany, nie narażając rośliny na gnicie. Dno w donicach ozdobnych możemy wyłożyć dodatkowo agrowłókniną lub czarną folią, po to, by zachować wilgoć na dłużej.

Krok 2. Wybrane sadzonki sadzimy w odpowiednich pojemnikach. Jeżeli sadzimy rośliny grupami w większych skrzyniach czy dużych donicach, pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odległości, aby sadzonki mogły się swobodnie rozrastać. Sadzonki umieszczamy w ziemi i zasypujemy resztą podłoża. Następnie ziemię dobrze uklepujemy, aby pozbyć się z niej pęcherzy powietrza.

Krok 3. Posadzone kwiaty balkonowe podlewamy obficie wodą a donice umieszczamy w zaplanowanych miejscach.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies