Strona Główna Ogród Kocimiętka – przepiękna ozdoba każdej rabatki. Jakie ma wymagania co do uprawy?

Kocimiętka – przepiękna ozdoba każdej rabatki. Jakie ma wymagania co do uprawy?

Autor: Maciej
Kocimiętka – przepiękna ozdoba każdej rabatki. Jakie ma wymagania co do uprawy?

Kocimiętka kojarzy się przede wszystkim z rośliną uwielbianą przez koty. Z daleka wabi te zwierzaki swoim zapachem. Ta roślina zachwyca również pięknym wyglądem, dzięki czemu staje się coraz bardziej popularna jako ozdobna bylina ogrodowa. Zdobywa popularność w tej roli wręcz szturmem! Nie tylko pięknie wygląda, ale również nie ma wielkich wymagań co do uprawy. Sprawdź, jakie warunki trzeba jej zapewnić, by była piękną ozdobą każdego ogrodu!

Kocimiętka – kilka słów wstępu

Na pierwszy rzut oka kocimiętka przypomina lawendę. Podobnie jak ona, ma długie, kłosowate kwiatostany, nawet w kolorze podobnym do lawendy. Jest dość skromna, ale właśnie przez to ma tyle uroku. Co więcej: wydziela również bardzo przyjemny aromat, który unosi się subtelnie na letnim, ciepłym wietrze. Kwitnie od kwietnia do lipca.

Na całym świecie istnieje ponad 200 gatunków kocimiętki. W polskich ogrodach uprawia się tylko kilka rodzajów:

  • kocimiętka Faassena;
  • kocimiętka żyłkowana;
  • kocimiętka właściwa;
  • kocimiętka cytrynowa.

Choć najczęściej spotyka się kocimiętkę fioletową, do złudzenia przypominającą lawendę, to jednak warto wiedzieć, że roślina ta może występować także w innych kolorach: różnych odcieniach fioletu (od bardzo delikatnych do intensywnych), przez odcienie błękitu aż do śnieżnej bieli. 

Kocimiętka nie jest wymagająca w uprawie: szybko i dobrze przystosowuje się do warunków, w jakich się znajduje, dobrze radzi sobie także w czasie mrozów. Kocimiętka dość długo kwitnie. Połączenie tych wszystkich cech sprawia, że staje się coraz bardziej popularną rośliną zdobiącą ogrodowe rabatki. 

Kocimiętka wydziela olejek eteryczny, który niesamowicie działa na koty. Zwierzaki potrafią wyczuć tę roślinę z daleka i wykorzystać wszelkie pokłady swojej kociej kreatywności, by tylko się do niej dostać. Ochrona kocimiętki przez tymi futrzastymi szkodnikami jest niezwykle trudna – w końcu kto i jak może powstrzymać kota, na którego zapach rośliny działa odurzająco i uzależniająco? 

Koniecznie przeczytaj  Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na nadejście chłodnych dni?

Kocimiętka – sadzenie

Kocimiętkę możesz posadzić na dwa sposoby: wysiać ją z nasion lub posadzić gotowe sadzonki. Jeśli zależy Ci na czasie, wybór sadzonek będzie lepszy. Sadzonki wkopuje się do gruntu wiosną lub jesienią. Kocimiętka rośnie dość szybko, dlatego jeśli zdecydujesz się na posadzenie większej ilości tych roślin, zadbaj o to, by pomiędzy kolejnymi sadzonkami zachować co najmniej kilkadziesiąt centymetrów odstępu. Stłoczone rośliny będą wyglądać mało estetycznie, a oprócz tego mogą być bardziej podatne na różne choroby. 

Jeśli zdecydujesz się na wysiew z nasion, czeka Cię nieco więcej pracy. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie nasion. Są bardzo twarde, dlatego wysianie ich bezpośrednio do gruntu nie jest dobrym pomysłem – prawdopodobnie nie wykiełkują, ze względu na to, że pędy nie przebiją się przez twardą skorupę. 

Nasiona włóż więc do zamrażalnika, najlepiej na całą noc. Następnie przełóż je do miski z wodą i pozostaw na dobę. Dzięki temu zmiękczysz twardą otoczkę, a nasionko wykiełkuje bez problemu w gruncie. Czas kiełkowania nie jest długi: zwykle pierwsze roślinki pojawiają się już nawet po tygodniu od wysiania. 

Kocimiętka – stanowisko i podłoże

Kocimiętka urośnie praktycznie na każdym gruncie – nie ma co do tego większych wymagań. Postaraj się jednak zadbać o to, by grunt, w którym ma rosnąć, nie był zbyt ciężki, zbity i mokry, a także odwrotnie: zbyt suchy. Podłoże powinno być również przepuszczalne. Roślina dobrze czuje się również na podłożu lekko zasadowym i obojętnym. 

Kocimiętka nie ma również wielkich wymagań co do stanowiska – lubi słoneczne i ciepłe miejsca i tyle w zasadzie wystarczy jej do szczęścia.

Kocimiętka – podlewanie i nawożenie

Kocimiętka to zioło – a więc nie wymaga nawożenia. Nie jest także wymagająca jeśli chodzi o podlewanie. Najważniejsze jest solidne nawodnienie zaraz po wysiewie/zasadzeniu, a także przez kilka najbliższych tygodni. 

Koniecznie przeczytaj  Balkon jak ze snów – jakie kwiaty wybrać do aranżacji komfortowego balkonu

Później roślina nie wymaga już specjalnego traktowania pod tym względem. Wyjątkiem są okresy upałów i suszy: w tym czasie kocimiętkę należy podlewać raz na kilka dni. Uważaj jednak na to, by nie przelać rośliny. Podlewaj ją dopiero wówczas, gdy ziemia będzie całkowicie sucha. 

Kocimiętka – pielęgnacja 

Kocimiętka nie wymaga również zabiegów pielęgnacyjnych. Warto usuwać z niej przekwitnięte kwiaty, dzięki czemu wydłużysz czas jej kwitnienia. 

Ta roślina ma wiele cennych właściwości zdrowotnych, dlatego jest uprawiana nie tylko jako bylina ozdobna, ale także lecznicze zioło. Przed zbiorem odczekaj kilka dni po opadach deszczu lub podlewaniu. 

Kocimiętka – zimowanie

Kocimiętka jest dość odporna na niekorzystne warunki, w tym na mróz i zimowy wiatr. Jednak młode rośliny lub te kwitnące w rejonach, w których zimy są srogie, lepiej zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Wystarczy okrycie ich – agrowłókniną lub słomianą matą. 

Jesienią, jeszcze przed nadejściem mrozów, roślinę warto skrócić nawet o ⅓ długości. Dzięki temu wiosną odrośnie silniejsza i gęściejsza.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies