Strona Główna Kwiaty Koleusy – uprawa, wymagania oraz zastosowanie

Koleusy – uprawa, wymagania oraz zastosowanie

Autor: Maciej
Koleusy – uprawa, wymagania oraz zastosowanie

Koleus Blumego, inaczej nazywany pokrzywką brazylijską to roślina doniczkowa, nadająca się do uprawy pokojowej, ale tez balkonowej, tarasowej, a nawet rabatowej. Koleusy to bardzo ciekawe rośliny, przykuwające uwagę atrakcyjnym ubarwieniem liści. Nazwa tej rośliny pochodzi od holenderskiego botanika Karla Ludwiga Blume, który prowadził badania nad tymi roślinami w Indiach. Co ciekawe, najsłynniejszego i najdroższego koleusa na świecie możemy znaleźć na obrazie Vincenta Van Gogha „Koleus w doniczce”. Poszukując nietypowych roślin ozdobnych do swojego domu czy ogrodu, warto wziąć pod uwagę właśnie koleusy. Z pewnością wniosą do ogrodu powiew egzotycznej świeżości, a także skutecznie ożywią krajobraz. Nie znasz wymagań tej rośliny? To nic, przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego o uprawie koleusów w swoim ogrodzie.

Koleus Blumego – charakterystyka

Koleus Blumego, czyli pokrzywka brazylijska to bylina o niezwykle atrakcyjnych liściach, W zasadzie to liście są sercem i duszą tej rośliny i sprawiają, że wprawia zachwyt każdego, kto ją zobaczy. Koleusy występują w przeróżnych odmianach, w tak różnorodnym ubarwieniu, że można by z nich utworzyć mozaikowy dywan na całym ogrodzie. Koleusy nadają się do uprawy w gruncie, ale też w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także w mieszkaniach. Liście pokrzywki brazylijskiej są duże, mają jajowaty kształt, a ich brzegi są powycinane i zakończone w szpic. Ich barwy uzależnione są od odmiany, jednak najczęściej występują w kombinacjach odcieni borda, fioletu, pomarańczu, czerwieni, zieleni, żółtego, różu, kremu, bieli, a nawet czerni.

Kolory tworzą na powierzchni liści niesamowite desenie niczym spod pędzla artysty. Niektóre odmiany koleusów mają liście jednokolorowe, wówczas jednak obwódka liścia ma kontrastowe ubarwienie. Czasami dekoracją jest z kolei kontrastowe unerwienie. Występują też odmiany koleusów z pofalowanymi lub fantazyjnie powycinanymi brzegami liści. Jeżeli zaś chodzi o pędy pokrzywki brazylijskiej, to również są bardzo ciekawe. W przekroju są one bowiem kwadratowe i półprzeźroczyste. Jak widać, roślina ta nie ma w sobie nic zwyczajnego. Jest wyjątkowa pod każdym względem i dlatego dla pasjonatów ogrodnictwa, jej uprawa to prawdziwa gratka.

Koniecznie przeczytaj  Bodziszek - rodzaje, uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Odmiany koleusów

Jak już wspomniano, koleusy występują w bardzo wielu różnorodnych odmianach, z których każda zachwyca niepowtarzalnym ubarwieniem liści. Do najciekawszych odmian koleusów zaliczamy między innymi:

  • FL Sun Rose- liście w odcieniach zieleni, różu i fioletu
  • Wasabi – liście soczyście zielone
  • Electric Lime – liście w odcieniach zieleni i żółtego
  • Splish Splash – liście w kolorze bordowym i zielonym
  • Gatar Glory – liście w odcieniach żółtego i pomarańczowego
  • Pink Chaos – liście w odcieniach bieli, zieleni i różu

Uprawa koleusów

Koleusy są bardzo piękne i warto je uprawiać, jednak jak to bywa w przypadku wyjątkowych okazów, są też dość wymagające. Jako że rośliny te wywodzą się z tropikalnego klimatu, ich wymagania co do wilgotności, temperatury i nasłonecznienia są dość duże. Pokrzywka brazylijska najlepiej czuje się na stanowisku dobrze nasłonecznionym. Nie znosi z kolei suszy i małej wilgotności podłoża. Z drugiej strony koleusy bardzo źle znoszą zalegającą w pojemniku wodę i podmokłe podłoże.

Gleba pod koleusy Blumego powinna być żyzna, o lekko kwaśnym odczynie pH. Najlepsza temperatura dla tych roślin to 20-25 stopni. Zdarza się, że koleusy kwitną, jednak ich kwiaty są mało dekoracyjne, dlatego najlepiej od razu je usuwać, aby nie osłabiały rośliny. Koleusy dorastają do wysokości od 50 do 80 cm.

Koleusy zimą – jak je chronić?

Koleusy jako rośliny o tropikalnym pochodzeniu nie są odporne na niskie temperatury. Już przy spadku poniżej 10 stopni, nie czują się komfortowo. Zimowanie na zewnątrz nie wchodzi w grę w przypadku tego gatunku. Koleusy uprawiane w gruncie lub na balkonie czy tarasie na zimę musimy przenieść do domu i pielęgnować jak pozostałe rośliny pokojowe.

Rozmnażanie pokrzywki brazylijskiej

Koleusy najładniej prezentują się w pierwszych dwóch latach życia. Po tym czasie rozkrzewiają się i wyciągają, tracąc nieco swój urok, Dodatkowo, starsze osobniki tracą liście na dolnych partiach pędów. Na szczęście nie musimy ubolewać nad utratą pięknej ozdoby, Koleusy rozmnażają się bardzo łatwo i bez trudu możemy pozyskać, nowe, świeże, pięknie wyglądające rośliny. Jak to zrobić? Koleusy rozmnażamy z sadzonek pędowych, pobieranych z rośliny matecznej. Sadzonki ukorzeniają się w wodzie. Po ukorzenieniu się młode sadzonki pikujemy do małych doniczek, a po podrośnięciu przesadzamy w miejsca docelowe. W taki sposób łatwo, szybko i tanio pozyskujemy kolejne pokolenia pięknych roślin ozdobnych.

Koniecznie przeczytaj  Podwyższone grządki – co to jest, jak je zrobić i kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies