Strona Główna Ogród Komarzyca – wszystko, co powinieneś wiedzieć o uprawie tej efektownej i funkcjonalnej rośliny

Komarzyca – wszystko, co powinieneś wiedzieć o uprawie tej efektownej i funkcjonalnej rośliny

Autor: Maciej
Komarzyca

Ciepłe, letnie wieczory, to idealny czas na odpoczynek, regenerację, spotkania w gronie przyjaciół. Grill, ognisko, czy zwykła biesiada w altanie lub tarasie, to popularna wakacyjna rozrywka. Niestety ten sympatyczny, wyczekiwany czas z bliskimi, zbyt często zaburzany jest przez intruzów, którzy psują cały klimat. Komary, bo o nich mowa to niestety nieodłączny element letnich wieczorów na świeżym powietrzu. Na szczęście istnieją różne sposoby na odstraszanie tych owadów, jednym z nich jest uprawa roślin, których zapachu komary nie tolerują. Komarzyca jest jedną z tych roślin. Dowiedz się, jakie jeszcze właściwości ma ta wyjątkowa roślina i co musisz zrobić, aby zasadzić ją w swoim ogrodzie?

Komarzyca – charakterystyka

Komarzyca (Plectranthus coleoides) to bylina z rodziny jasnotowatych. Pochodzi ze wschodnich Indii, skąd rozprzestrzeniła się na całą Azję, a dalej do Afryki i na inne kontynenty. Komarzyca znana jest też pod takimi nazwami jak komarnica, czy kadzidełko. Jako roślina egzotyczna, nie jest ona odporna na mróz i nie może zimować na zewnątrz w naszym klimacie.

Komarzyca to bylina, która jednak najczęściej uprawiana jest jako roślina jednoroczna. W początkowej fazie wzrostu komarzyca rośnie wyprostowana, jednak z czasem, kiedy jej pędy stają się coraz dłuższe, zaczynają łukowato obwieszać się na boki – mogą osiągnąć długość nawet kilku metrów. Z powodu tak długich pędów, komarzyca chętnie uprawiana jest w podwieszanych donicach. To roślina kwitnąca, jednak jej kwiaty nie są zbyt spektakularne – mają biały lub jasnofioletowy kolor i są dość małe. Wyrastają w okółkach na szczytach pędów tworząc 15-20-centymetrowe grona.

Uprawa komarzycy – stanowisko

Komarzyca do optymalnego wzrostu potrzebuje dużo światła. Jego niedostatek może powodować blednięcie liści, przerzedzanie się ich na łodygach, w wyniku czego zaczynają one wyglądać pusto i nieatrakcyjnie. Najlepsze stanowisko dla komarzycy to stanowisko nasłonecznione, ewentualnie w półcieniu, jednak wtedy trzeba zapewnić jej co najmniej kilka godzin dziennie dostępu do słońca. Planując usytuowanie komarzycy, trzeba wziąć pod uwagę, że dość mocno się rozrasta, dlatego nie należy umieszczać jej zbyt blisko innych roślin.

Koniecznie przeczytaj  Podłoże do uprawy warzyw – jak przygotować glebę do założenia ogródka warzywnego?

Komarzyca może rosnąć zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie – jednak w tym drugim przypadku na zimę trzeba zabrać ją do mieszkania. Do optymalnego rozwoju roślina potrzebuje temperatury w wysokości co najmniej 18 stopni Celsjusza. W okresie zimowego odpoczynku natomiast komarzycę najlepiej przenieść do pomieszczania o temperaturze około 14 stopni, przerywając na ten czas podlewanie i nawożenie.

Sadzenie komarzycy

Komarzyca najlepiej czuje się w w podłożu dobrze przepuszczalnym i bogatym w składniki pokarmowe – w tym celu możemy wykorzystać zwykłą ziemię kwiatową zmieszaną z kompostem. Jeżeli planujemy uprawę komarzycy w ogrodzie, sadzimy ją dopiero po ustąpieniu ostatnich przymrozków, czyli gdzieś w połowie maja. Możemy sadzić ją bezpośrednio w gruncie lub w pojemnikach. Najlepiej jednak zapewnić jej stanowisko gdzieś wyżej, gdzie jej długie, bujne pędy będą mogły prezentować się w pełnej krasie. Sadząc komarzycę w doniczce pamiętajmy o drenażu i otworach w dnie, aby nadmiar wody nie zalegał w ziemi, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Pielęgnacja komarzycy

Komarzyca nie jest rośliną trudną w uprawie, a jej pielęgnacja sprowadza się przede wszystkim do regularnego podlewania i nawożenia. Roślina ta ma duża zapotrzebowanie na wodę, zwłaszcza latem. Od maja aż do końca sierpnia komarzyca powinna być regularnie nawożona, raz na dwa tygodnie. Kiedy zauważamy, że doniczka komarzycy robi się zbyt ciasna, należy przesadzić ja do większej donicy.

Komarzyca a komary

Jak widać uprawa komarzycy nie jest bardzo trudna, ani skomplikowana, co może zachęcić zwłaszcza początkujących ogrodników. Jest jednak jeszcze jeden argument, który przemawia za wprowadzeniem tej rośliny do swojej domowej lub ogrodowej kolekcji – zapach. Aromat komarzycy jest bardzo charakterystyczny, a co najważniejsze wyjątkowo nie znoszą go komary, ćmy i inne szkodniki. Ślimaki żerujące na liściach szerokim łukiem omijają miejsca gdzie rośnie komarzyca, a nawet większe zwierzaki takie jak koty, trzymają się raczej z daleka od tej byliny.

Koniecznie przeczytaj  Ogród zimowy - wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Olejki eteryczne komarzycy trzymają komary da dystans, przysłaniając przy tym ludzki zapach, dzięki czemu stajemy się „niewykrywalni” dla komarów. Dzięki temu, sadząc komarzycę na tarasie, czy też balkonie lub w altanie mamy szansę zapewnić sobie spokojne wieczory, bez krwiożerczych ataków. Warto jednak przed podsadzeniem tej rośliny, zapoznać się bliżej z jej zapachem, ponieważ niektórzy ludzie również go nie tolerują, do tego stopnia, że wywołuje u nich nawet odruch wymiotny.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies