Strona Główna Ogród Kompost z liści – jak go zrobić?

Kompost z liści – jak go zrobić?

Autor: Maciej
Kompost z liści

Kompost to do idealny naturalny nawóz, który możemy stosować do wzbogacenia gleby pod uprawę różnego rodzaju roślin. W zależności od tego, z czego zrobiony jest kompost, będzie on miał różny skład i właściwości. Kompost możemy zrobić niemal ze wszystkich resztek organicznych, jakie występują w naszym ogrodzie oraz domu. Obierki z warzyw i owoców, skorupki z jajek, fusy z kawy i herbaty, opadnięte liście z drzew, igliwie z iglaków, czy kora z drzew – wszystkie te substancje nadają się do stworzenia odżywczego kompostu. Jednym z doskonałych i bardzo bogatych w substancje pokarmowe kompostów jest kompost liściowy. Stworzenie kompostu z liści to świetny sposób na spożytkowanie tych opadniętych jesienią z drzew. Wystarczy kilkanaście miesięcy, aby rozłożone liście stały się wspaniałym nawozem dla Twoich roślin.

Jakie liście nadają się na kompost?

Do stworzenia kompostu z liści najlepiej wybierać liście z krzewów niezimozielonych, a także liście z drzew. Do najlepszych na kompost gatunków drzew zaliczamy:

  • buki – ich liście łatwo się rozkładają
  • dęby – rozkładają się bardzo łatwo i szybko
  • kasztanowce – dobrze rozkładają się, gdy zostaną rozdrobnione
  • graby – rozkładają się szybko i tworzą świetną ziemię liściową
  • klony – rozkładają się dobrze po wcześniejszym rozdrobnieniu

Planując zrobienie kompostu z liści, musisz pamiętać, aby nie kompostować liści, które zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki. Warto też wiedzieć, że niektóre gatunki liści nie nadają się do kompostu, ponieważ ich skład może spowalniać wzrost roślin. Do takich drzew zaliczamy orzecha włoskiego, a także kasztanowce, na których często bytują szkodniki.

Kompost z liści w kilku krokach

Kompost z liści możesz zrobić bardzo szybko i łatwo. Potrzebujesz tylko kilku worków foliowych, ewentualnie jeśli masz dużą ilość liści, to kosz z siatki. Co należy zrobić?

  • Zgrabione, zebrane liście umieść w worku foliowym.
  • Pamiętaj, że liście powinny być suche. Jeśli zbierałeś je w suchy, słoneczny dzień, wystarczy, że polejesz je wodą.
  • W normalnych warunkach kompost z liści tworzy się około 12-18 miesięcy. Jeśli chcesz, aby stało się to szybciej, a dodatkowo, aby jego struktura była drobna to po zgrabieniu liści na trawie, rozdrobnij je za pomocą kosiarki.
  • Nie przepełniaj worków, ponieważ będą dość ciężkie i trudno będzie Ci przenieść je w docelowe miejsce przechowywania.
  • Gotowy, napełniony worek zawiąż sznurkiem czy gumką – pomoże to zatrzymać wilgoć i ciepło w środku, które potrzebne są, aby proces rozkładu szybko postępował.
  • W napełnionym i zawiązanym worku zrób kilka otworów, które umożliwią obieg powietrza, a także odprowadzenie wody.
  • Twoje worki na kompost są gotowe. Teraz przenieś się w miejsce, gdzie przez najbliższe kilka lub kilkanaście miesięcy będą mogły spokojnie leżeć i kompostować.
Koniecznie przeczytaj  Starzec zwyczajny - rozpoznanie, zastosowanie, szkodliwość i zwalczanie

Do czego stosować kompost z liści?

Kompost z liści, czyli tak zwana ziemia liściowa jest bardzo bogata w związki węgla, ale uboga w azot, fosfor, oraz potas. Konsystencja ziemi liściowej jest bardzo pulchna i lekka, charakteryzuje się doskonałą przewiewnością oraz dużą pojemnością wodą. Jej odczyn jest lekko kwaśny lub obojętny. Kompost z liści możesz stosować jako podłoże do roślin ozdobnych, których wymagania co do składników pokarmowych nie są zbyt duże. Często ziemię liściową wykorzystuje się jako jeden ze składników podłoża do produkcji rozsady i siewu nasion. Jeśli potrzebujesz poprawić strukturę gleby w swoim warzywniku, wymieszają ją z ziemią liściową. Pomoże ona rozluźnić ciężką gliniastą glebę i zwiększy jej pojemność wodną. Dodatkowo nawóz z liści możesz użyć do ściółkowania rabat oraz warzywników. Ograniczysz w ten sposób rozrost chwastów, a także zwiększysz wilgotność podłoża.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies