Strona Główna OgródTrawnik Kompost z trawy – jak zrobić dobry kompost?

Kompost z trawy – jak zrobić dobry kompost?

Autor: Maciej
Kompost z trawy

Odpady organiczne z kuchni lub ogrodu nie muszą trafiać do kontenera na bioodpady. Możesz śmiało zagospodarować je w formie kompostu. Odpowiednio przygotowany kompost to bardzo cenne, a wręcz bezcenne źródło składników odżywczych dla roślin. Jak zrobić doskonały kompost z trawy? Co przyspiesza kompostowanie? Jakie korzyści roślinom daje gnojówka ze skoszonej trawy? 

Kompost z trawy – korzyści dla roślin

Regularne koszenie trawy to niezbędna czynność do tego, by murawa wyglądała pięknie i była zdrowa. Trawnik należy skracać nawet co 10 dni – w sezonie trawa rośnie bowiem bardzo szybko. 

Jeżeli używasz kosiarki bez pojemnika na pokos, to po zakończeniu tej czynności konieczne jest dokładne wygrabienie trawnika. Pozostawienie długich, skoszonych źdźbeł powoduje bowiem niszczenie murawy. Pod nimi zbiera się wilgoć, a to doskonałe warunki do rozwoju pleśni, grzybów i innych chorób atakujących trawniki. 

Grabienie trawnika po koszeniu jest jedną z najmniej lubianych, jednak absolutnie koniecznych czynności. Co zrobić ze zgrabioną trawą? Najczęściej składuje się ją w workach, a następnie przekazuje do utylizacji. 

Jeśli jednak masz kompostownik, wykorzystaj pokos i przerób go na niezwykle cenny, bogaty nawóz organiczny. Kompostowanie trawy to najtańszy (a w zasadzie bezkosztowy!) i przy tym najłatwiejszy oraz bardzo skuteczny sposób na nawożenie ogrodu. 

Po pierwsze: taki nawóz jest całkowicie organiczny. Po drugie – ponieważ tworzysz go samodzielnie, zawsze wiesz, co się w nim znajduje. Po trzecie – kompost z trawy jest bardzo bogatym źródłem składników odżywczych (w tym próchnicy) dla roślin.

Nawożenie trawą pozwala na utrzymanie doskonałej struktury i balansu mineralnego podłoża. Warto mieć na uwadze to, że nawożenie naturalnym kompostem przynosi długofalowe efekty: składniki odżywcze uwalniają się stopniowo. Dzięki temu nie ma ryzyka “przedobrzenia”, czyli przenawożenia roślin. 

Koniecznie przeczytaj  Chwasty na trawniku – jak zwalczyć chwasty?

Kolejna istotna sprawa to ta, że kompost z trawy jest w pełni naturalny, dlatego nawet jeśli zastosujesz go za dużo w jednym miejscu, to w przeciwieństwie do gotowych środków chemicznych nie ma ryzyka, że wypali czy uszkodzi trawę. 

kompost z trawy

Gnojówka z trawy – jak ją zrobić?

Wielu osobom kompost kojarzy się dość negatywnie. Specyficzny zapach i wygląd rozkładającej się materii organicznej jest raczej mało zachęcający. Kompost wygląda dość mało estetycznie – stąd właśnie nazywanie go gnojówką z trawy. 

Jak zrobić kompost z trawy? Czy potrzebujesz do tego specjalnego miejsca, narzędzi czy dodatków? 

Do tego, by zrobić dobry kompost ze skoszonych źdźbeł potrzebny będzie przede wszystkim kompostownik. Istotne jest jego umiejscowienie: najlepsze efekty uzyskuje się, gdy znajduje się on w zacienionym miejscu, w którym nie jest narażony na bezpośrednie działanie silnego wiatru. Dobrze, jeśli w bezpośrednim otoczeniu znajdują się inne rośliny. Dzięki temu wytworzy się korzystny mikroklimat, pomagający utrzymać optymalną wilgotność w kompostowniku i jego pobliżu. 

Bardzo ważne jest również to, by kompostownik umiejscowiony był w taki sposób, aby gromadząca się w nim woda miała swobodny odpływ, a z dna łatwo było wyjąć gotowy materiał. Najlepiej więc zaopatrzyć się w kompostownik z wysuwanym dnem. 

Odpowiedni kompostownik to jedna kwestia. Druga to sposób tworzenia kompostu z trawy. Najlepszy jakościowo kompost uzyskamy tworząc go warstwowo, tj. suche – mokre- suche itd., a więc np. gałęzie – trawa – gałęzie. Taki układ zapewni lepszy przepływ powietrza, dzięki czemu ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów jest zmniejszone. 

Zaleca się, by kompost z trawy tworzyć właśnie z dodatkami suchych elementów i innymi roślinami. Nie tylko wzbogacą w ten sposób skład naturalnego nawozu, ale również zniwelują nieco nieprzyjemną woń gnijącej trawy. 

Rada: przed wrzuceniem skoszonej trawy do kompostownika dobrze jest ją nieco przesuszyć (zwłaszcza jeśli w ostatnich dniach przed koszeniem padał deszcz lub było sporo porannej rosy). Wystarczy, by rozłożone źdźbła poleżały około 2 dni na słońcu.

Koniecznie przeczytaj  Jak uratować trawnik spalony nawożeniem lub słońcem?

Ile czasu trzeba czekać na kompost z trawy?

Samo przygotowanie kompostu jest łatwe i szybkie. Na tym jednak koniec tej błyskawicznej części. Teraz pozostaje już czekać na to, aż składniki “przegryzą” się ze sobą i rozłożą się do pożądanej formy. Ten proces, jeśli nie będziemy w niego ingerować, może trwać nawet 12 miesięcy. Jeżeli jednak zależy ci na tym, by naturalny nawóz z trawy uzyskać szybciej, możesz go nieco przyspieszyć, stosując specjalne preparaty usprawniające rozpad materii. Zawierają one również organiczne składniki, które przyspieszają rozkład trawy i innych roślin na kompost. 

Im drobniejsze źdźbła, tym szybciej się rozłożą. Warto o tym pamiętać już na etapie koszenia. Jeśli masz możliwość, użyj kosiarki z funkcją mulczowania, czyli rozdrabniania trawy. W tym przypadku warto wybrać model z koszem na ścinaną trawę, ponieważ jeśli będzie bardzo drobno posiekana, dokładne wygrabienie jej będzie o wiele trudniejsze. Z pojemnika zaś przesypiesz ja od razu do kompostownika. Czekając na kompost, co jakiś czas pryzmę trawy warto przemieszać. 

Jak przyspieszyć rozkład i gnicie kompostu?

Jeżeli zależy Ci na tym, by kompost z trawy uzyskać wcześniej niż na kolejny rok, możesz przyspieszyć jego rozkład specjalnymi środkami. Jak przyspieszyć kompostowanie trawy?

Przyspieszenie kompostowania poprzez zastosowanie specjalnych środków to najprostszy sposób. Już na początku do pryzmy w kompostowniku warto dodać np. aktywator kompostowania. To specjalna mieszanka zawierająca aktywatory i szczepionki. Takie preparaty kupisz w zasadzie w każdym sklepie ogrodniczym. Uzupełniają materiał do kompostowania w bakterie tlenowe, które znacznie przyspieszają rozkład materii. Dodatkowo mają właściwości regulujące temperaturę wewnątrz kompostownika. 

Jednym ze starterów godnych uwagi jest Active Composter (marki Target). To preparat bogarty w azot, który ma z kolei największy wpływ na aktywację i rozwój bakterii tlenowych. Zastosowanie tego preparatu daje podwójne korzyści: wzbogaca bowiem dodatkowo mieszankę o azot, co jest bezcenne w pielęgnacji roślin. 

Koniecznie przeczytaj  Sztuczna trawa do ogrodu - przygotowanie podłoża i montaż

Kiedy szczególnie warto zaopatrzyć się w aktywator lub inny środek przyspieszający kompostowanie? Skrócenie czasu oczekiwania na gotowy nawóz to jedna kwestia. Druga to ta, że jeżeli materiał na kompost jest dość ubogi, to taki preparat znacznie go ubogaci. Kiedy przyda się szczególnie? Gdy do trawy dodajesz np. suche liście z drzew, korę czy zrębki. 

Przyspieszenie kompostowania poprzez zastosowanie specjalnych środków nie wpływa wcale negatywnie na jego właściwości – wręc przeciwnie. Aby jednak cieszyć się czystym, organicznym składem, unikaj dodawania preparatów zawierających środki chemiczne. 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak przyspieszyć rozkład kompostu, o poradę i pomoc poproś specjalistę w sklepie ogrodniczym. Pomoże ci dobrać najlepsze środki do rozkładu kompostu. 

Środki do rozkładu kompostu

Oprócz starterów do kompostowania trawy, na rynku dostępne są także inne preparaty, np. ziołowe. Gnojówka z trawy będzie na nich dojrzewać szybciej i również będzie wzbogacona o cenne składniki odżywcze. 

Naturalne, ziołowe środki do rozkładu kompostu możesz kupić w formie gotowych mieszanek lub zrobić je samodzielnie. Niezwykle cenne są wywary z rumianku lub mniszka lekarskiego. Wystarczy przygotować z nich napar, a wywarem podlewać co jakiś czas pryzmę. 

Oprócz tego jest jeszcze jeden sposób na przyspieszenie rozkładu kompostu. To domieszka… dojrzałego kompostu. Aby jednak zadziałał jak najlepiej, należy przygotować jego wodny roztwór, najlepiej z dodatkiem nawozu zawierającego azot.

Jeszcze innym, maksymalnie naturalnym sposobem na przyspieszenie rozkładu kompostu jest… wykorzystanie dżdżownic. Można złapać kilkanaście dżdżownic i po prostu wrzucić je do kompostownika lub pozwolić im samodzielnie znaleźć do niego drogę (z tym nie będzie problemu). W jaki sposób dżdżownice przyspieszają rozkład kompostu z trawy? Żerując w pryzmie, drążą w niej tunele, a tym samym dotleniają ją. 

Related Posts

1 komentarz

Komentarze wyłączone.

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies