Strona Główna Kwiaty Konwalia – uprawa i pielęgnacja

Konwalia – uprawa i pielęgnacja

Autor: Maciej
Konwalia - uprawa i pielęgnacja

Nie ma chyba bardziej uroczych, urzekających wyglądem i zapachem wiosennych kwiatów niż konwalie. Kiedy ciepłe dni na dobre zagoszczą w naszych ogrodach, ich bujne zielone liście zwiastują rychłe pojawienie się tych niepowtarzalnych, śnieżnobiałych gronowych dzwonków. Konwalie kojarzą się z beztroskim dzieciństwem w ogrodzie u babci, z delikatnością, ulotnością, a jednocześnie niebywałym urokiem. Co trzeba zrobić, żeby te piękne byliny zagościły w naszym ogrodzie? Jak o nie dbać, aby każdej wiosny cieszyły nasze oczy i przywoływały przyjemne wspomnienia? Uprawa konwalii nie musi być trudna, pod warunkiem, że odpowiednio przygotujesz miejsce, w którym będą rosnąć, a także zadbać o ich prawidłową pielęgnację.

Konwalia majowa – charakterystyka

Konwalia to roślina wieloroczna o niewielkim pokroju. Należy do rodziny roślin liliowatych. Okres jej kwitnienia przypada na maj. Kwiaty zebrane są w grona, które mogą liczyć nawet 19 drobnych kielichów. Oprócz subtelnych niemal porcelanowych białych dzwonków bardzo charakterystyczną cechą konwalii są jej liście. Dość duże, w owalnym kształcie i kolorze ciemnej zieleni, są wręcz przeciwieństwem delikatnych łodyg kwiatowych. Są dla nich doskonałym tłem i ochroną.

Konwalie wyróżniają się też występowaniem czołgających się pod ziemią kłączy. Z kłączy tych wyrastają korzenie, które sięgają w głąb ziemi na głębokość nawet do 25 cm. Czasami konwalie wytwarzają owoce w formie maleńkich czerwonych jagód z żółtawymi nasionami. Konwalie to naprawdę urokliwe kwiaty, które wspaniale zdobią przydomowe rabaty, a także pięknie prezentują się we flakonie. Niestety są one też bardzo niebezpieczne. Wszystkie części tej byliny są silnie trujące. Spożycie jakiejkolwiek części konwalii może doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby i nerek oraz problemów sercowych. Planując więc uprawę konwalii, koniecznie musimy je zabezpieczyć przed małymi dziećmi, a także zwierzętami domowymi.

Koniecznie przeczytaj  Jak uratować storczyka – najlepsze sposoby

Konwalie – naturalne środowisko

Konwalie w naturalnym środowisku występują w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Najczęściej spotkamy ją na terenach leśnych, w lasach mieszanych oraz liściastych. Optymalne stanowisko dla konwalii to półcień. Konwalie preferują gleby kwaśne o pH od 3 do 4. Doskonale czują się w wilgotnej próchniczej glebie, w miejscach zlokalizowanych pod krzewami oraz dużymi drzewami. Dziko rosnące konwalie są odporne na niskie temperatury, nawet do -20 stopni, źle natomiast znoszą suszę. Rośliny te objęte są ochroną.

Konwalia majowa — odmiany

Konwalie ogrodowe występują w wielu ciekawych odmianach, które różnią się od siebie kolorem kwiatów oraz liści. Do najbardziej interesujących odmian zaliczamy:

  • Rosea Variegata – jej kwiaty są różowe, natomiast liście zielone z żółtymi pasami
  • Rosea – kwiaty w kolorze różu
  • Flore Pleno – charakteryzuje się białymi pełnymi kwiatami i zielonymi liśćmi
  • Hardwic Hall – jej kwiaty są w kolorze białym natomiast liście w kolorze zielonym z żółtą oblamówką
  • Prolificans – wyróżnia ją bardzo ciekawa budowa kwiatostanu
  • Fortin’s Giant – imponujące duże białe kwiaty
  • Albostraita – kwiaty w kolorze białym, natomiast liście w kolorze zielnym z jasnymi prążkami wzdłuż nerwów

Uprawa konwalii w ogrodzie

Uprawa konwalii nie powinna przysporzyć większych kłopotów. Rośliny sadzimy na stosunkowo niedużym stanowisku, dostosowanym do preferowanych przez tę roślinę warunków. Dobre stanowisko dla konwalii to klucz do efektywnej uprawy tychże roślin. Bylina ta z roku na rok rozprzestrzenia się na coraz większy obszar i bujnie kwitnie. Bywa nawet, że konwalia tak dobrze czuje się na swoim miejscu, że zaczyna wymykać się spod kontroli, rozrastając się i kolonizując najbliższą okolicę. Może to być o tyle problematyczne, że rośliny z sąsiedztwa zostaną pozbawione produktów odżywczych z gleby. Planując więc uprawę konwalii, warto wytyczyć dla nich konkretny obszar i zorganizować barierę korzeniową. Dzięki temu ograniczymy nieco ich ekspansywną naturę i opanujemy niekontrolowane zasiedlenie sąsiednich terenów. Konwalie należą do roślin odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Bez problemu zimują w gruncie, bez konieczności okrywania, dobrze radzą sobie też z okresowymi suszami.

Koniecznie przeczytaj  Mata szkółkarska – co to jest, do czego służy i czy warto ją stosować?

Pielęgnacja konwalii

Konwalie jako kwiaty odporne i mało wymagające nie potrzebują specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych jak nawożenie czy przycinanie. Jedyny warunek, który musi być spełniony, aby z sukcesem uprawiać te byliny, to odpowiednie stanowisko. W naturze konwalie zasiedlają dolne partie lasów oraz widne zarośla. Są częścią runa leśnego, dlatego najlepiej czują się na stanowiskach w półcieniu. Gleba pod ich uprawę powinna być żyzna i próchnicza, zawierająca dużo materii organicznej. W innych warunkach konwalia również powinna przetrwać, jednak jej kwitnienie nie będzie tak spektakularne.

Jak rozmnażać konwalie?

Rozmnażanie konwalii nie jest trudne. Jak już wcześniej wspomniano, roślina ta sama z siebie bardzo intensywnie rozrasta się, zajmując coraz to większe obszary. Aby więc rozmnożyć tę bylinę, musimy w sezonie wegetacyjnym podzielić dorosłe osobniki. Wystarczy, że pobrana sadzonka będzie miała kilka liści i fragment kłącza z podziemnymi korzonkami. Na kwitnienie młodej rozsady możemy liczyć po około 2-3 latach.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies