Strona Główna Roboty koszące Koszenie trawy – sprawdź, czy robisz to prawidłowo!

Koszenie trawy – sprawdź, czy robisz to prawidłowo!

Autor: Maciej
Koszenie trawy

Koszenie trawy to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu murawa wygląda estetycznie i rośnie zdrowo. Systematyczne przycinanie źdźbeł sprzyja rozrostowi korzeni i ogranicza ilość chwastów – większość jest wrażliwa na niskie koszenie. Aby jednak zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, trzeba pamiętać o kilku zasadach jego wykonywania. Sprawdź, czy swój trawnik skracasz prawidłowo!

Dlaczego trawę trzeba kosić regularnie?

Regularne koszenie trawnika to podstawa do tego, by był on w dobrej kondycji. Zbyt wysoka trawa będzie uginać się pod swoim ciężarem, będzie również bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. 

Rozrost korzeni będzie utrudniony, a niedożywione w ten sposób źdźbła będą bardziej podatne na przesuszenie. Mogą również żółknąć, przez co trawnik będzie wyglądał po prostu nieestetycznie. Trawa pozostawiona zbyt długo bez koszenia zacznie również kwitnąć (jest to tzw. wykłoszenie). Jeśli do tego dopuścisz, to po koszeniu zamiast pięknego, równego dywanu, będziesz mieć rżysko. 

Dlatego, aby trawa rosła gęsta, zielona, soczysta i zdrowa, należy ją regularnie skracać. Warto przy tym pamiętać również o tym, że im niższa murawa, tym mniej chwastów – to naturalny sposób ograniczania pojawiania się ich, zmniejszający potrzebę stosowania środków chemicznych. 

Na jaką wysokość kosić trawę?

Choć dość modne jest bardzo niskie koszenie (na wysokość nawet 2-3 cm), to lepiej zostawić je dla trawników ozdobnych, po których nie chodzi się w ogóle lub bardzo sporadycznie. Murawę użytkową zdecydowanie lepiej pozostawić na wysokości ok. 4-5 cm. Bardzo krótka trawa, która będzie deptana, będzie bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym jej kondycja ulegnie pogorszeniu. 

Do skoszenia masz bardzo długi, zaniedbany trawnik? W tym przypadku pierwsze koszenie nie powinno być bardzo radykalne. Zdecydowanie lepiej jest doprowadzać go do ładu etapami, kosząc częściej, ale jednorazowo skracając niewiele, aniżeli przeprowadzić cięcie o kilka czy kilkanaście centymetrów jednorazowo. Takie radykalne działanie może spowodować odsłonięcie młodych, nieodpornych jeszcze na czynniki zewnętrzne części trawy, przez co może ona ulec zniszczeniu. 

Koniecznie przeczytaj  Robot koszący - czym jest i jak wybrać właściwy?

Niezależnie od tego, jaką długość osiągnął trawnik, jednorazowo skracaj go nie więcej, niż o 1-1,5 cm. Kolejne zabiegi wykonuj w standardowych odstępach czasu, czyli co 7-10 dni. Zaleca się, aby skracanie przerośniętego trawnika przeprowadzić trzykrotnie (o 1-1,5 cm), zanim zetnie się go na pożądaną, docelową długość. 

Kiedy kosić trawę?

Na efekty koszenia trawy wpływ mają trzy czynniki. To;

  • pora dnia;
  • warunki atmosferyczne;
  • długość trawy. 

Trawę najlepiej skracać albo całkiem rano, albo późnym popołudniem lub nawet pod wieczór. W tych porach jest jędrna, dzięki czemu ścina się ją o wiele sprawniej. 

Koszenia lepiej unikać podczas bardzo ciepłych, upalnych dni, a także w tych godzinach, w których słońce świeci bardzo mocno. Źdźbła mogą być wtedy mało sprężyste, przez co będą opadać i będzie trudniej ściąć je równo. W efekcie mogą powstać miejscowe przerzedzenia, a ostre promienie słońca mogą je nawet przypalić, niszcząc w ten sposób miejscowo trawnik.

Jeśli jednak upały utrzymują się od dłuższego czasu, a trawa wymaga już skrócenia, lepiej pozostawić ją nieco dłuższą. Dzięki temu ostre promienie słońca nie spalą delikatnych części. Dłuższe źdźbła zatrzymają również wilgoć odparowującą z gleby i darni. 

Pierwsze koszenie trawy i skracanie młodego trawnika

Kolejna kwestia to ta, kiedy kosić trawę po raz pierwszy i ostatni w sezonie. Pierwsze wiosenne koszenie można przeprowadzić już na przełomie marca i kwietnia, jednak trzeba pamiętać, że najwięcej zależy od pogody. Jeśli na zewnątrz jest jeszcze dość zimno i zdarzają się nocne przymrozki, a źdźbła nie osiągnęły jeszcze długości 6-8 cm, nie ma co się spieszyć z koszeniem. Jeżeli jednak trawa rośnie intensywnie już wczesną wiosną, śmiało możesz ją skrócić. Ostatnie koszenie w sezonie wykonuje się mniej więcej w połowie października.

Nieco inna zasada dotyczy młodych (rocznych) trawników. Kiedy i jak kosić młodą trawę? W takim przypadku pierwsze koszenie powinno mieć miejsce dopiero wówczas, gdy murawa osiągnie wysokość co najmniej 8-10 cm. Pierwsze ścinanie po siewie wykonuje się na wysokość nie mniejszą niż 8 cm. Zaleca się również, by pierwsze trzy koszenia skracały trawę maksymalnie o 1,5 cm.

Kiedy koszenie młodej trawy jest jeszcze przed Tobą, warto przynajmniej dzień wcześniej przeprowadzić zabieg jej wałowania. Dzięki temu słabe, niewyrośnięte jeszcze źdźbła zostaną dociśnięte do podłoża, a tym samym zyskają szansę na ukorzenienie się i wzrost. W przeciwnym wypadku podczas koszenia mogą zostać wyrwane, przez co młody trawnik będzie przerzedzony i słabszy. 

Koniecznie przeczytaj  Jaką kosiarkę spalinową kupić? Na te kwestie musisz zwrócić uwagę!

Ostatnie koszenie trawy

Koszenie trawy przed zimą jest bardzo istotne. Zostawianie długich źdźbeł będzie mieć negatywne skutki. Po pierwsze – trawa może zżółknąć i gnić. Po drugie – pod pokrywą śnieżną na długim trawniku (powyżej 8 cm wysokości) może rozwinąć się tzw. pleśń śniegowa. 

Kiedy najlepiej wykonać ostatnie koszenie trawy? Wszystko zależy od pogody. Co do zasady trawę kosi się dopóty, dopóki rośnie. Zazwyczaj trwa to mniej więcej właśnie do połowy października. Jeśli jednak jest ciepło i jeszcze rośnie, ostatnie koszenie przed zimą można wykonać nieco później. 

O ile w sezonie skoszoną, krótką trawę (max. 3-4 cm) można zostawić na darni bez grabienia (szybko się rozłoży, stanowiąc naturalny nawóz), o tyle przy ostatnim koszeniu pokos trzeba bezwzględnie dokładnie wygrabić. 

Jak często należy kosić trawę?

Nie ma jednej, uniwersalnej reguły dotyczącej tego, jak często należy kosić trawę. Wpływ na to ma wiele zmiennych: długość źdźbeł, pogoda, gatunek murawy i tempo jej wzrostu, nawożenie, a także przeznaczenie trawnika. 

Przyjmuje się, że w sezonie źdźbła powinno się skracać mniej więcej co tydzień lub gdy osiągną długość 8-10 cm. Jeżeli jednak lato jest chłodne i mało słoneczne, między kolejnymi koszeniami można robić nieco dłuższe przerwy, nawet 10-dniowe. Gdy przez dłuższy czas jest zimno, trawa rośnie po prostu wolniej i nie ma potrzeby skracania jej tak często. Podobnie rzecz ma się wówczas, gdy przez dłuższy czas jest sucho i upalnie. 

Trawa najszybciej i najlepiej rośnie wówczas, gdy jest wilgotno i ciepło. Takie optymalne warunki panują przeważnie wiosną i późnym latem. Im rzadziej podlewasz trawnik, tym wolniej przyrasta.

Tempo wzrostu trawy zależy również od tego, jak często i w jaki sposób jest nawożona. Im więcej azotu w preparacie, tym szybciej i bujniej źdźbła będą rosnąć, a tym samym będą wymagać częstszego skracania. 

Zanim założysz trawnik, sprawdź, jakie gatunki składają się na mieszankę nasion. Poszczególne rodzaje traw mają bowiem różne tempo wzrostu. Wysianie trawnika z mieszanki, w której znajdują się np. rajgrasy, może przysporzyć nieco kłopotów w zakresie pielęgnacji. Rosną one bowiem niemal błyskawicznie, przez co źdźbła będą górować nad pozostałymi. 

Koniecznie przeczytaj  Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota koszącego?

Czy można kosić mokrą trawę?

Koszenie trawy po deszczu nie jest najlepszym pomysłem. To znaczy: dla jej kondycji nie ma to większego znaczenia, jednak ścinanie mokrych źdźbeł jest po prostu trudniejsze i bardziej czasochłonne. 

Koszenie mokrej trawy wiąże się z tym, że będzie się ona przyklejać do ostrzy kosiarki. Oblepione noże będą ciąć o wiele gorzej, a dodatkowo mogą się blokować. Przez to cały zabieg będzie trwał o wiele dłużej – co chwilę trzeba będzie bowiem je czyścić. Po koszeniu mokrego trawnika niezbędne będzie również dokładne wyczyszczenie kosiarki, w każdym jej zakamarku, aby mokre, poprzyklejane źdźbła nie zniszczyły jej (np. powodując rdzę). 

Mokry pokos zalegający na darni trzeba będzie dokładnie wygrabić – a to będzie trudniejsze przez to, że źdźbła będą zbite i będą się przylepiać do grabi, trawy, do siebie nawzajem oraz do darni.

Na pytanie, czy można kosić mokrą trawę, odpowiedź brzmi: tak, jednak jest to po prostu niewygodne i nieopłacalne. Z tego względu lepiej również nie kosić jej o świcie, kiedy zalega na niej jeszcze poranna rosa. 

Urządzenia do koszenia trawy

Kosiarka to podstawowe urządzenie w każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości. Nawet mając maleńki, przydomowy ogródek, trzeba bowiem regularnie skracać trawę. 

Wybór urządzeń do koszenia jest ogromny. To, jaki rodzaj, wielkość i moc sprzętu wybrać, zależy przede wszystkim od wielkości trawnika i częstotliwości koszenia. Na użytek prywatny i niewielką powierzchnię przyda się kompaktowa, klasyczna kosiarka oraz podkaszarka, dzięki której precyzyjnie podetniesz trawę w miejscach, do których nie dotrą noże kosiarki. 

Jakie urządzenia do koszenia trawy są do wyboru? To przede wszystkim:

  • podkaszarki i wykaszarki;
  • kosiarki (z napędem ręcznym, akumulatorowym, elektryczne sieciowe, hybrydowe, spalinowe, samobieżne – traktorki);
  • roboty koszące.

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Przyjęło się, że po koszeniu trawę powinno się wygrabić i zutylizować lub odłożyć na kompost. Nie każdy wie jednak o tym, że krótkie (3-4 cm) źdźbła można pozostawić na darni. Krótkie źdźbła dość szybko się rozłożą, stanowiąc przy tym cenny (bo zupełnie naturalny) nawóz. 

Skoszoną, krótką trawę można pozostawić na murawie jednak tylko w sezonie. Zarówno po pierwszym jak i ostatnim koszeniu w sezonie należy ją jednak dokładnie zebrać. 

Ścięte źdźbła na wiosennym trawniku utrudnią jego “obudzenie” się po zimie. Skoszona trawa zalegająca na darni nie przepuści dostatecznej ilości wody, powietrza, promieni słonecznych i składników odżywczych z nawozu. 

Również po ostatnim koszeniu przed zimą pokos trzeba zebrać. W przeciwnym wypadku ścięte źdźbła będą gnić na trawniku, narażając go na atak pleśni i grzybów (szczególnie pod pokrywą śnieżną). 

Related Posts

5 komentarzy

Robot koszący trawnik – czym jest i jak wybrać właściwy? | CzasNaOgrod.pl 16 września 2020 - 13:49

[…] podczas koszenia trawnika marzysz o tym, by następnym razem skrócił się sam, z pomocą przychodzi właśnie […]

Jaką kosiarkę automatyczną wybrać? 3 propozycje robotów Wiper – opinie | CzasNaOgrod.pl 16 września 2020 - 13:53

[…] nie lubisz koszenia trawy, to trudno o lepsze urządzenie dla Ciebie niż właśnie robot koszący. Opinie na temat […]

Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną? Podpowiadamy! | CzasNaOgrod.pl 16 września 2020 - 14:09

[…] niedrogie, a przy tym bardzo praktyczne. Pracują dość cicho, dzięki czemu nawet bardzo częste koszenie trawy nie będzie irytujące dla Ciebie i otoczenia. Dodatkowo takie urządzenia nie wydzielają spalin, […]

Jaką kosiarkę spalinową kupić? Na te kwestie musisz zwrócić uwagę! | CzasNaOgrod.pl 16 września 2020 - 14:10

[…] jest właśnie wygoda pracy, wydajność i działanie niezależne od źródeł zasilania. Koszenie trawy jest o wiele mniej […]

Urządzenie do koszenia trawy – jak wybrać najlepsze do swoich potrzeb? | CzasNaOgrod.pl 16 września 2020 - 14:20

[…] koszące to samodzielne, bezobsługowe maszyny do koszenia trawy. Wyglądem i sposobem poruszania się przypominają domowe roboty sprzątające. W zależności od […]

Komentarze wyłączone.

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies