Strona Główna Kwiaty Krokusy – piękny zwiastun wiosny w Twoim ogrodzie. Jak je sadzić i uprawiać?

Krokusy – piękny zwiastun wiosny w Twoim ogrodzie. Jak je sadzić i uprawiać?

Autor: Maciej
Krokusy – piękny zwiastun wiosny w Twoim ogrodzie.

Krokusy kojarzą się przede wszystkim z nadejściem wiosny. To roślina bardzo popularna w naszym klimacie. Kwitnące dziko krokusy są wyraźnym znakiem tego, że zima odeszła już w niepamięć. Gęsty, kolorowy dywan z krokusów pokrywający łąki i górskie zbocza, a także miejskie parki to jeden z najpiękniejszych zwiastunów wiosny. Krokusy możesz mieć także w swoim ogródku – i to wcale nie czekając na to, aż zakwitną samoistnie w losowych miejscach – a także na parapecie, balkonie i tarasie. Co powinieneś wiedzieć, chcąc uprawiać krokusy? Zebraliśmy najważniejsze informacje!

Sadzenie krokusów

Uwielbiasz krokusy i pragniesz mieć je w swoim ogródku lub nawet w domu? Dobrych wiadomości w związku z tym jest wiele! Pierwsza to taka, że krokusy są łatwe w uprawie i dobrze aklimatyzują się zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Druga to taka, że nawet jeśli nie masz specjalnie ręki do kwiatów, krokusy powinno Ci się udać wyhodować. 

Jeśli zapamiętasz kilka zasad, te kwiaty odwdzięczą Ci się pięknym, kolorowym dywanem. Jak sadzić krokusy? Najważniejsza jest pora roku. W odróżnieniu od wielu popularnych gatunków roślin krokusów nie sadzi się wiosną, a jesienią. Zasadza się je wówczas, gdy inne rośliny zaczynają przekwitać i szykować się do zimowego snu, czyli we wrześniu i w październiku. 

Jeżeli chcesz, krokusy możesz posadzić również w kwietniu, jednak w takim przypadku prawie na pewno będą gorzej rosły. Lepiej więc zasadzić je jesienią, by wczesną wiosną cieszyć oko. Pamiętaj również o tym, że krokusy bardzo szybko przekwitają – w maju zwykle pozostaje po nich już tylko wspomnienie, więc sadzenie ich w kwietniu jest nawet nieco ryzykowne. 

Krokusy to kwiaty cebulowe, zasadza się więc bulwę. Istotna jest głębokość zakopania cebulki: najlepsza to 6-8 cm. Cebulki można sadzić albo w grupach (wówczas gdy zakwitną, będą cieszyć oko kolorowymi, gęstymi kępkami), albo w równych odstępach (10-15 cm). W tym drugim przypadku dadzą efekt pięknego, równego, kwiatowego dywanu. 

Koniecznie przeczytaj  Jak zwalczyć mszyce – najlepsze naturalne i chemiczne sposoby

Stanowisko i podłoże dla krokusów

Krokusy dobrze czują się w słońcu, dlatego najlepiej będzie, jeśli wybierzesz dla nich nasłonecznione stanowisko. Jeśli takiego nie masz, nic nie szkodzi – te rośliny kwitną świetnie również w półcieniu. 

Gleba to najważniejszy czynnik warunkujący wzrost krokusów. Ziemia nie powinna być zbyt twarda i zbita. Najlepiej sprawdzi się podłoże próchnicze i dość wilgotne. Jeśli krokusy zasadzisz na piaszczystej glebie, prawie na pewno nie zakwitną, a nawet jeśli, to będą wątłe. 

Podlewanie i odżywianie krokusów

Krokusy dobrze radzą sobie same – przede wszystkim dlatego, że zakwitają w okresie, gdy wody i słońca mają pod dostatkiem. Dlatego nie ma potrzeby ani obfitego, ani częstego podlewania krokusów. 

Jeżeli chcesz wzmocnić barwę i wzrost krokusów, możesz wspomóc je nawozem. Wystarczy jedno nawożenie w sezonie, by odżywić kwiaty. W tej roli najlepiej sprawdzą się nawozy mineralne. Krokusy możesz nawozić kiedy uznasz: zanim urosną i gdy już zakwitną. Przed sadzeniem krokusów dobrze jest też użyźnić glebę – najlepiej również nawozami mineralnymi, szczególnie naturalnymi. 

Zimowanie krokusów

Jeżeli chcesz, by krokusy ponownie zakwitły wiosną, musisz im w tym pomóc. Gdy przekwitną, wykop cebule i przenieś je do pomieszczenia. Nie musisz robić nic więcej poza zapewnieniem im suchego miejsca. W grunt wkop je ponownie we wrześniu lub w październiku. 

Krokusy z powodzeniem możesz uprawiać również w doniczkach: w domu, na balkonie lub tarasie – wówczas zimą poradzą sobie same. 

Co jeszcze warto wiedzieć o krokusach?

Krokusy to wdzięczne, piękne i dość łatwe w uprawie kwiaty. Rewelacyjnie wyglądają i dobrze radzą sobie nie tylko na trawniku i rabatkach, ale także na skalniakach. Z powodzeniem można je uprawiać także w pomieszczeniach. 

Jeśli krokusy będziesz sadzić na trawniku, pamiętaj o tym, by nie kosić go zbyt nisko. W takim przypadku możesz ściąć liście krokusów, co przełoży się niestety na marny rozrost bulw. 

Koniecznie przeczytaj  Wierzba japońska Hakuro - uprawa, pielęgnacja, przycinanie i rozmnażanie

Krokusy można sadzić grupami lub pojedynczo – w jednej i drugiej postaci będą czuć się dobrze. Jeśli chcesz mieć oryginalny ogródek, możesz pomieszać ze sobą bulwy różnych krokusów – wariantów kolorystycznych jest kilka. Najpopularniejsze są fioletowe krokusy, ale ta roślina występuje również w kolorze niebieskim, białym, liliowym oraz żółtym. Bardzo ciekawie prezentują się również dwubarwne krokusy.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies