Strona Główna Kwiaty Krzewuszka – charakterystyka i pielęgnacja

Krzewuszka – charakterystyka i pielęgnacja

Autor: Maciej
Krzewuszka – charakterystyka i pielęgnacja

Krzewuszka, a dokładnie krzewuszka cudowna (Weigela Florida) to niezwykle popularny krzew ozdobny, który urzeka przepięknymi kwiatami i wspaniałym zapachem. Krzewuszkę możemy spotkać w parkach, na skwerach, ale też w przydomowych ogrodach. Jej urokliwe kwiaty pojawiają się na przełomie końca wiosny i początku lata. Ten średniej wielkości krzew doskonale nadaje się do kwiecistych aranżacji ogrodowych, sprawdza się w grupie innych roślin ozdobnych, ale też doskonale prezentuje swoje wdzięki, jako samotny osobnik. Krzewuszka nadaje się też na ozdobny żywopłot. Jak uprawiać krzewuszkę, aby każdego sezonu zachwycała nas jeszcze bardziej? Czym i w jaki sposób pielęgnować ten wdzięczny krzew? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule

Krzewuszka cudowna – charakterystyka

Krzewuszka cudowna w naturalnym środowisku występuje w lasach mieszanych i zaroślach na wysokości nawet do 1500 m. Wybiera ona świeże, wilgotne, żyzne gleby. Krzewuszka ozdobna w naturalnym środowisku jest odporna na mróz. Warto jednak wiedzieć, że ogrodowe odmiany tego krzewu to zwykle hybrydy, powstałe na drodze krzyżowania gatunków i hodowlanej selekcji. Pozwala to otrzymać rośliny o określonych cechach, kolorze liści, kwiatów oraz mrozoodporności. Krzewuszka cudowna, czy też wajgela cudowna jest jednym z najbardziej urzekających krzewów ozdobnych. Jej kwitnienie przypada na okres późnej wiosny i wczesnego lata. Krzew ten osiąga od 2 do 3 metrów wysokości, a jego pokrój jest najczęściej wzniesiony i lekko rozłożysty. Kiedy przychodzi czas kwitnienia krzewuszki, na jej sztywnych pędach pojawiają się przepiękne kwiaty o dzwonkowatym kształcie. Ich zagęszczenie jest zwykle tak duże, że niemal całkowicie pokrywają ubiegłoroczne gałęzie. Jeżeli chodzi o kolorystykę kwiatów krzewuszki, to zależy ona od odmiany krzewu.

Najpowszechniej spotykane są jednak odmiany o kwiatach w odcieniach ciemnego lub jasnego różu. Warte jednak uwagi są też odmiany o kwiatach białych, czerwonych lub liliowych. Krzewuszka ma też bardzo ozdobne liście, w różnych odmianach występujące w nieco innym wybarwieniu. Możemy spotkać na przykład krzewuszki z liśćmi klasycznie zielonymi, ale też zielonymi z białą obwódką, czerwonobrązowymi, zielonożółtymi, a nawet w kolorze cappuccino.

Koniecznie przeczytaj  Czym pomalować meble ogrodowe?

Krzewuszka cudowna – odmiany

Najstarszą, pierwotną odmianą krzewuszki, która pojawiła się w Europie była Weigela florida – czyli krzewuszka cudowna. W 1845 roku szkocki botanik Robert Fortune przybył z nią do Anglii. Wraz z upływem czasu i otworzeniem się Japonii na kontakt z resztą świata, na naszym kontynencie zaczęły pojawiać się nowe odmiany tego niezwykle urokliwego krzewu.


Aktualnie możemy wyróżnić wiele odmian krzewuszki, które różnią się od siebie pokrojem krzewu, ale też wielkością, do jakiej dorasta, oraz kolorystyką kwiatów. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Nana Purpurea – jest to odmiana karłowata, dorasta do 1,5 m wysokości, jej liście są niewielkie o czerwonobrązowym ubarwieniu, kwiaty w kolorze ciemnego różu
  • Purpurea – również jest to odmiana niska, rosnąca wolniej, kwiaty oraz liście w odcieniach zbliżonych do odmiany Nana Purpurea
  • Versicolor – to bardzo ciekawa odmiana krzewuszki, jej kwiaty zmieniają barwę od kremowej do ciemnoróżowej, w miarę rozkwitania.
  • Variegata – charakteryzuje się delikatnymi, bladoróżowymi kwiatami i oryginalnymi liśćmi o żółtych obrzeżach
  • Rumca – to karłowata odmiana krzewuszki, wyróżniają ją piękne bordowe kwiaty
  • Snowflake – to odmiana krzewuszki o śnieżnobiałych kwiatach
  • Wine & Roses Aleksandra – niezwykle efektowna odmiana o purpurowych liściach i różowych kwiatach.

Uprawa krzewuszki cudownej

Krzewuszka jest krzewem o stosunkowo niedużych wymaganiach uprawnych. Aby jednak nie straciła swoich walorów estetycznych i każdego roku efektownie kwitła, trzeba pamiętać o pewnych czynnościach pielęgnacyjnych. Krzewuszka najlepiej czuje się w żyznej, próchniczej glebie o lekkiej wilgotności. Lepiej wybierać dla niej stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Jest to o tyle istotne, że niektóre odmiany krzewuszki są szczególnie wrażliwe na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Krzewuszka nie przepada za stanowiskami zacienionymi, źle też znosi suszę.

Sadzenie krzewuszki cudownej

Krzewuszkę cudowną najlepiej jest sadzić wiosną gdzieś na przełomie maja i kwietnia. Pozwoli jej się to dobrze ukorzenić i zadomowić na wybranym stanowisku. Możliwe jest jesienne sadzenie tej rośliny, jednak młodym sadzonkom może być ciężko przetrwać mroźną zimę. Lepiej więc sadzić krzewuszkę wiosną i dać jej czas na przygotowanie się do zimowych chłodów. Przed posadzeniem krzewuszki musimy odpowiednio przygotować podłoże. Najlepiej wzbogacić je o dojrzały kompost, zagwarantuje on roślinie od początku odpowiednią ilość składników pokarmowych. Ziemia powinna być dobrze spulchniona, dzięki czemu będzie odpowiednio przepuszczała wodę. W przygotowanym miejscu wykopujemy dołek, który powinien być przynajmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej.

Koniecznie przeczytaj  Ozdobne drzewa ogrodowe - poznaj 5 gatunków, które zdecydowanie warto mieć!

Przed wsadzeniem do ziemi, dobrze jest bryłę umieścić w pojemniku z wodą, pozwoli jej to nasiąknąć. Kupując sadzonki krzewuszki, zwróćmy uwagę na to, aby wybierać te z zakrytym systemem korzeniowym. Z reguły takie sadzonki znacznie lepiej się przyjmują w nowych miejscach.

Pielęgnacja krzewuszki

Obfite kwitnienie krzewuszki zależne jest od kilku czynników. Przede wszystkim wspomniane wcześniej odpowiednie stanowisko, jest bardzo ważne dla dobrej kondycji tego krzewu. Ważne jest też odpowiednie przycinanie roślinny, które zagwarantuje jeszcze lepsze kwitnienie. Ponadto zapewni to, że roślina zachowa ładny kształt i będzie się intensywnie zagęszczać. Jak zatem przycinać krzewuszkę? Pierwsze cięcie wykonujemy tuż po jej zasadzeniu ( zwykle jest to wczesna wiosna). Dzięki temu cięciu młode pędy rośliny zostaną pobudzone do rozkrzewiania się. Najlepiej jest wszystkie gałązki krzewuszki skrócić o połowę. W kolejnych sezonach krzewuszkę będziemy przycinać zaraz po przekwitnięciu. Pędy z przekwitniętymi kwiatami przycinany bezpośrednio nad położnymi pod nimi młodymi pędami z bieżącego roku.

W przypadku zbytniego zagęszczenia krzewu możemy też poprzycinać starsze łodygi o połowę, a także powycinać u nasady słabe, zbyt rozrośnięte, najstarsze gałęzie. Krzewuszka nie wymaga regularnego podlewania. Warto to robić jednak w okresach przedłużających się suszy. Wówczas najlepiej zasilić roślinę jednorazowo większą ilością wody.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies