Strona Główna Nawadnianie Kule nawadniające do kwiatów – rodzaje, zastosowanie i opinie

Kule nawadniające do kwiatów – rodzaje, zastosowanie i opinie

Autor: Maciej
Kule nawadniające do kwiatów

Nawadnianie roślin, czy to ogrodowych, czy domowych, to podstawowy element ich pielęgnacji, decydujący o ich dobrej kondycji i poprawnym wzroście. Decydując się więc na uprawę roślin doniczkowych w domu, musimy liczyć się z tym, że ich piękny i efektowny wygląd, będzie uzależniony przede wszystkim od nas i naszego zaangażowania w dbanie o ich warunki do życia. W zależności do tego, jakie gatunki roślin doniczkowych wybierzemy, poziom trudności pielęgnacji oraz wymagania roślin będą różne. Niemniej jednak w każdym przypadku, musimy zadbać o to, aby rośliny były zaopatrzone w wodę, zwłaszcza w czasie naszej dłuższej nieobecności. Jedną z metod nawadniania kwiatów doniczkowych są popularne kule nawadniające do kwiatów.

Kule nawadniające do kwiatów – co to takiego?

Kule nawadniające, do bardzo popularny sposób nawadniania domowych roślin doniczkowych, pozwalający na zapewnienie odpowiedniej podaży wody, w okresie naszej dłuższej nieobecności w domu. Dzięki nim możemy bez wyrzutów sumienia i obaw o los naszych roślin wjechać na wakacje, nawet jeśli nie ma nikogo, kto mógłby od czasu do czasu podlać nasze kwiaty. Kule nawadniające mają bardzo dobre opinie wśród użytkowników, ze względu na prostotę obsługi i efektywność.

Jak działają kule do podlewania kwiatów?

Kule do kwiatów wykonane są z dmuchanego szkła. Fantazyjne kształty i niebanalny design sprawia, że są one nie tylko praktyczne, ale również bardzo estetyczne. Po wypełnieniu ich wodą wsadzamy cienką końcówkę w podłoże. Przez mały otwór woda regularnie, ale oszczędnie dostaje się do rośliny, zapewniając jej odpowiednie nawodnienie. Kula nawadniająca działa na zasadzie nawadniania kropelkowego. Roślina jest zaopatrywana regularnie w niewielką ilość wody, która pozwala utrzymać jej odpowiednie poziom wilgoci, kiedy nie ma nas w domu. Aby jednak kule spełniały swoje zadanie, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich użytkowania.

Koniecznie przeczytaj  Nawadnianie ogrodu – kompleksowy poradnik

Jak efektywnie stosować kule do nawadniania kwiatów?

Kule do podlewania kwiatów przed rozpoczęciem użytkowania musimy w odpowiedni sposób napełnić wodą. Dobrze jest do podlewania roślin doniczkowych używać dobrej jakości wody. Nie zawsze woda z sieci wodociągowej nadaje się do tego, z racji obecności niekorzystnych pierwiastków. Najprostszym sposobem jest pozostawienie wody do odstania, co pozwoli jej osiągnąć lepsze parametry. Możemy też użyć wody demineralizowanej, która nie obciąży roślin ciężkimi pierwiastkami. Kolejną istotną kwestią w stosowaniu kuli do nawadniania kwiatów jest sposób wbicia kuli w podłoże. Robiąc to szybko i bez przygotowania, możemy zauważyć, że szyjka kuli zapcha się ziemią z doniczki. Utrudni to poprawne działanie kuli. Aby kula nawadniająca do kwiatów była skuteczna, powinniśmy więc przygotować niewielki tunel w podłożu rośliny, w który wsadzimy kulę z wodą.

O czym pamiętać stosując kule nawadniające do kwiatów?

Jeżeli planujemy dłuższy urlop i chcemy mieć pewność, że nasze rośliny będą miały zapewnioną dostateczną podaż wody, musimy zadbać o to, aby kulę do podlewania kwiatów włożyć do dobrze podlanego podłoża. Dzięki temu roślina już na starcie będzie miała zapewnione odpowiednio wilgotne podłoże, a woda w kuli wystarczy na dłużej. Bardzo istotny jest też sam rodzaj gleby, jaka znajduje się w doniczce danej rośliny. Gleby suche i przewiewne spowodują, że woda z kuli szybciej dostanie się do podłoża. Inaczej niż w przypadku gleby zbitej i cięższej, która zapewnia wilgoć na dłuższy czas.

Oczywiście kluczowym elementem, decydującym o tym, czy kula nawadniająca to dobry wybór, są wymagania konkretnych roślin. Dla rośliny o optymalnym lub niedużym zapotrzebowaniu na wodę, kule nawadniające z pewnością będą wystarczającą metodą nawadniania w czasie naszej nieobecności. Z kolei w przypadku roślin dużych i o dużym zapotrzebowaniu na wodę, kula nawadniająca może okazać się niedostatecznym źródłem wody. W takim przypadku możemy zastosować kilka kul lub poszukać innej metody nawadniania roślin w czasie urlopu. Jeżeli chodzi o kule nawadniające do kwiatów – możemy znaleźć różne opinie na ich temat.

Koniecznie przeczytaj  Podlewanie trawnika - jak i kiedy podlewać murawę?

Wielu użytkowników twierdzi, że to idealny, prosty i do tego skuteczny sposób podlewania roślin doniczkowych. Są też sceptycy tej metody, wyliczający jej mankamenty takie jak zbyt mała ilość wody, czy też zatykające się ujście wody. Aby podjąć ostateczną decyzję, warto przed planowanym urlopem, wypróbować tę metodę podlewania. Może okazać się, że jednak powinniśmy poszukać czegoś bardziej skutecznego.

Koszt szklanych kuli nawadniających

Kule do nawadniania kwiatów doniczkowych to jedna z tańszych metod nawadniania roślin w czasie naszej nieobecności. Cena za sztukę waha się od kilku, do kilkunastu złotych, w zależności od wielkości i pojemności kuli. Oczywiście, jeżeli jesteśmy posiadaczami dużej ilości roślin doniczkowych o bardzo zróżnicowanym zapotrzebowaniu na wodę, może okazać się ze zakup dostatecznej ilości kuli będzie zbyt kosztowny. W takim przypadku lepiej pomyśleć o zainwestowaniu w prosty system automatycznego nawadniania, który umożliwi nam pewne oraz stabilne zapewnienie roślinom stałej podaży wody, zwłaszcza jeżeli dość często podróżujemy. Jeśli jednak w naszym mieszkaniu żyje tylko kilka doniczek z kwiatami, które raz góra dwa razy do roku muszą pozostać same, z powodu naszego wyjazdu, wówczas zdecydowanie kule do nawadniania powinny sprawdzić się jako szybka i prosta w obsłudze metoda nawadniania.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies