Strona Główna Kwiaty Kwiaty ogrodowe wieloletnie – jak ozdobić ogród na lata?

Kwiaty ogrodowe wieloletnie – jak ozdobić ogród na lata?

Autor: Maciej
Kwiaty w ogrodzie, przed tarasem

Rośliny kwitnące w ogrodzie to niezwykła ozdoba, zwieńczenie zielonych kompozycji, wzbogacenie barw ogrodu, a także doskonały wabik na owady, które są potrzebne wszystkim roślinom ogrodowym do rozwoju. Warto stawiać na różnorodność w ogrodzie, która gwarantuje niepowtarzalny efekt. Jeżeli chcesz ten efekt zachować na dłużej, zdecyduj się na byliny wieloletnie o długim okresie kwitnienia.

Byliny do ogrodu – jakie wybrać?

Byliny, czyli rośliny wieloletnie charakteryzują się tym, że nie wymagają sezonowego przekopywania i przechowywania. Cebulki tego rodzaju roślin na zimę pozostają w glebie i w większości przypadków nawet mroźne zimy nie powinny im zaszkodzić. Istnieje bardzo dużo gatunków bylin, wyróżniających się pięknymi efektownymi kwiatami, takie rośliny w ogrodzie z pewnością nie pozostaną niezauważone, będą zawsze ciszyć oko i ożywiać cały krajobraz.

Kwiaty wieloletnie na stanowiska słoneczne i półcieniste

Byliny kwitnące możemy podzielić na te, które preferują stanowiska nasłonecznione, półcieniste, a także cieniste. Kwiaty wieloletnie, które dobrze czują się w pełnym słońcu, lub w miejscu lekko zacienionym to:

  • Liliowce ogrodowe – te kwiaty o niezwykłej urodzie kwitną latem przez dość długi czas, co ciekawe pojedynczy kwiat liliowca żyje tylko jedną dobę, jednak dzięki temu, że rozkwitają jeden po drugim, możemy cieszyć się ich widokiem niemal przez całe lato. Liliowce radzą sobie na stanowiskach słonecznych, ale też lekko ocienionych, nie mają dużych wymagań glebowych, mogą rosnąć w ziemi o lekko kwaśnym pH.
  • Piwonie – to kolejny z niezwykle atrakcyjnych wizualnie i popularnych bylin kwitnących. Okres ich kwitnienia przypada na maj i czerwiec – w zależności do odmiany, a także warunków, w jakich rosną. Najbardziej popularne są piwonie w odcieniach różu, jednak występują też piwonie o zabarwieniu ciemnoczerwonym, białym, a także żółtym. Piwonie mogą z powodzeniem rosnąć na glebach średnio żyznych, zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i lekko ocienionych.
  • Jeżówki – te wdzięczne byliny o fantazyjnym kształcie kwitną mniej więcej w połowie lata i mogą pojawiać się aż do jesieni. Istnieje kilka odmian jeżówek, które mogą osiągać wysokość od pół do półtora metra, kwiaty te mogą występować też w różnych kolorach, najpopularniejsze są jeżówki różowe, biało zielone, żółte, a także karminowe. Kwiaty te najlepiej czują się na słonecznym stanowisku, nie wymagają specjalnych warunków glebowych.
  • Astry wieloletnie – byliny, które już dawno temu były jednymi z najpopularniejszych gatunków kwiatów ogrodowych, dziś wracają do łask i znowu coraz częściej pojawiają się w przydomowych rabatach. Astry nowobelgijskie kwitną bardzo obficie od końca sierpnia nawet do pierwszych przymrozków, z kolei odmiana alpejska cieszy pięknymi kwiatami w maju i czerwcu. Astry lubują się w żyznej, przepuszczalnej wapiennej glebie, lubią przede wszystkim nasłonecznione stanowiska.
  • Szałwie i lawendy – te dwa gatunki charakteryzują się podobnymi wymaganiami glebowymi – mogą rosnąć w suchych miejscach przy dużym nasłonecznieniu, preferują glebę bogatą w wapń. Rośliny te są dość wrażliwe na duży mróz, dlatego warto zapewnić im miejsce osłonięte, lub na zimę okrywać na przykład gałęziami jedliny, lub opadniętymi liśćmi z drzew.
  • Floksy – te niesamowite byliny, to prawdziwa ozdoba ogrodowych rabat i klombów. Bardzo intensywnie kwitną, kiedy zapewnimy im słoneczne stanowisko. Istnieje kilka różnych odmian floksów, floksy skrzydlaste świetnie nadają się do zadarniania powierzchni między roślinami, z kolei floksy wiechowe sprawdzają się jako kwiaty cięte do flakonów.
  • Ciemierniki – to bardzo ciekawe i atrakcyjne wizualnie byliny, które świetnie sobie radzą w ogródkach naszego klimatu. Ich kwitnienie przypada wczesną wiosną, często pojawiają się zaraz po lub nawet równocześnie z przebiśniegami i krokusami.
Koniecznie przeczytaj  Przycinanie róż – jak, kiedy i po co przycinać?

Byliny na stanowiska ocienione

Nie do każdego zakamarka ogrodu dociera słońce przez cały dzień. Są takie miejsca, które niemal cały czas pozostają w cieniu, nie oznacza to jednak, że nie mogą w nich rosnąć ciekawe rośliny, upiększające te miejsca. Zaliczmy do nich między innymi:

  • Bodziszek ogrodowy – okres jego kwitnięcia przypada między czerwcem a sierpniem, świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa, dobrze czuje się w miejscach cienistych, na glebach wilgotnych i średnio żyznych. Kwiaty bodziszka występują w odcieniach fioletu i purpury.
  • Tojeść kropkowana – to niezwykle długo kwitnąca bylina, lubująca się w cienistych miejscach i wilgotnych glebach, doskonale pasuje do ogrodów naturalistycznych, świetnie prezentuje się w okolicach oczek wodnych.
  • Liriope szafirkowata – bylina ta charakteryzuje się jasnofiletowymi kwiatostanami, nieco przypominającymi szafirki. Kwitnienie tej rośliny przypada na połowę lata aż do później jesieni. Liriope jest łatwa w uprawie, jednak dość podatna na przemarzanie, dlatego na zimę warto ją okrywać.

Pielęgnacja kwiatów wieloletnich

Byliny kwitnące najczęściej kupujemy w donicach lub w formie cebulek, bulw korzeniowych czy kłączy. Pora ich sadzenia będzie przede wszystkim uzależniona od tego, w jakiej formie je zakupiliśmy. Byliny doniczkowe, można sadzić od wiosny do jesieni. Cebulki, które mają wyrosnąć wiosną, często wsadzamy w ziemię na zimę, natomiast kłącza i bulwy korzeniowe, najlepiej jest sadzić wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Byliny wieloletnie najczęściej są odporne na mróz, jednak aby pomoc im przetrwać w trudnych zimowych warunkach, warto praktykować okrywanie ich na przykład gałązkami jedliny, czy opadniętymi liści. Jeżeli chodzi o pożyteczne praktyki pielęgnacyjne bylin, to warto wspomnieć o przycinaniu uschniętych kwiatostanów, ponieważ zachęca to roślinę do wzrostu i tworzenia nowych. W celu zwiększenia obfitości i długości kwitnienia warto wspomagać rośliny odpowiednimi nawozami zawierającymi potas i fosfor.

Koniecznie przeczytaj  Czyste powietrze w domu bez oczyszczacza? Pomogą Ci w tym rośliny – zobacz jakie?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies