Strona Główna Ogród Łąka kwietna w ogrodzie – piękna alternatywa dla trawnika. Wysiew i pielęgnacja

Łąka kwietna w ogrodzie – piękna alternatywa dla trawnika. Wysiew i pielęgnacja

Autor: Maciej
Łąka kwietna w ogrodzie – piękna alternatywa dla trawnika. Wysiew i pielęgnacja

Trend na ekologiczne ogrody ma się coraz lepiej z każdym rokiem. To doskonała alternatywa dla wypielęgnowanych, przyciętych równiutko jak od linijki roślinek. Nie każdy ma czas i ochotę na to, by sumiennie pielęgnować każdą roślinę w ogrodzie. Łąka kwietna to estetyczne, oryginalne, a także niesamowicie przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązanie. Często łąki kwietne zastępują trawnik lub stanowią dziki zakątek ogrodu. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce w swoim ogrodzie stworzyć dziką, naturalną przestrzeń, przyjazną motylom i owadom, która w dodatku nie wymaga pielęgnacji! Sprawdź, jak wysiać łąkę kwietną i jak o nią dbać!

Łąka kwietna – naturalna dekoracja ogrodu 

Każdy ogródek charakteryzuje się czymś innym. Jedne wyglądają niczym zdjęcie reklamowe z katalogu architekta krajobrazów, inne sprawiają wrażenie dzikiej ostoi różnych gatunków zwierząt, owadów i ptaków. Masz swój zielony kawałek i zastanawiasz się, jak go urozmaicić, a jednocześnie nie masz zbyt wiele czasu na to, by zajmować się systematyczną pielęgnacją? Łąka kwietna brzmi jak rozwiązanie idealne dla Ciebie!

Łąka kwietna to specjalna kompozycja różnych nasion: traw i kwiatów, którą wysiewa się w wybranym miejscu. Nie musisz robić praktycznie nic, by już w niedługim czasie od wysiania cieszyć się przepięknym efektem wizualnym. 

Taka przydomowa łąka kwietna to nie tylko wspaniała ozdoba i oszczędność czasu (nie musisz kosić i grabić trawnika), ale również ukłon w stronę dzikiej natury. Taki improwizowany, dziki kawałek natury stwarza świetne warunki do bytowania różnych owadów latających (np. motyli) i pełzających, a także ptaków i zwierząt (myszek, nornic, jeży). Łąki kwietne to więc doskonałe – bo praktyczne i piękne – rozwiązanie dla miłośników przyrody!

Koniecznie przeczytaj  Maliny w Twoim ogrodzie. Dlaczego warto je uprawiać i jak to zrobić?

Jak założyć łąkę kwietną?

Założenie łąki kwietnej jest bardzo proste – tak samo, jak jej pielęgnacja. Gotowe mieszanki nasion kupisz w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w większych marketach, które mają swój dział ogrodniczy. W skład takich mieszanek najczęściej wchodzą najpopularniejsze gatunki kwiatów spotykanych na dzikich łąkach: maki, chabry, lucerna, bławatki czy koniczyna. Producenci dają jednak szerszy wybór: możesz kupić również określone mieszanki nasion, z których powstanie określony typ łąki. 

Łąka kwietna – wysiew

Założenie łąki kwietnej jest jeszcze łatwiejsze niż założenie trawnika. Wystarczy, że oczyścisz wybrane miejsce, a następnie wysiejesz na nie nasiona. Sprytnym sposobem na to, by wysiew był jak najbardziej równomierny, jest wymieszanie nasion z piaskiem i rozrzucenie ich w ten sposób. 

Nie ma potrzeby zakopywania nasionek. Wystarczy, jeśli delikatnie wgnieciesz je w podłoże. Najprostszym sposobem będzie spacer, najlepiej w kaloszach. Pod wpływem ludzkiego ciężaru nasionka nieco wejdą w ziemię, jednak nie na tyle głęboko, by straciły dostęp do światła. Szybszym sposobem jest wyrównanie podłoża za pomocą wału. 

Wybierając miejsce pod wysiew łąki kwietnej, weź pod uwagę to, że większość gatunków roślin potrzebuje sporo światła słonecznego do tego, by wykiełkować. Całkowicie zacienione miejsca mogą się więc nie sprawdzić. 

Łąka kwietna – pielęgnacja 

Po wysianiu nasionek nie musisz robić wiele: wystarczy, że w czasie kiełkowania zapewnisz im dostateczną ilość wody. Pilnuj, by podłoże było cały czas wilgotne. To w zasadzie jedyne, co musisz zrobić, by łąka zakwitła!

Następnie pozostanie Ci już tylko obserwowanie, jak w Twoim ogrodzie rodzi się nowe życie, które przyciągnie kolejne życie. Wybór łąki kwietnej zamiast trawnika (lub tylko do jakiejś wybranej części ogrodu) zapewni niesamowity efekt wizualny, przywodzący na myśl dzikie, nienaruszone działalnością człowieka zakątki przyrody. 

Koniecznie przeczytaj  Jak naprawić uszkodzony trawnik? Regeneracja krok po kroku

Łąka kwietna – o czym jeszcze warto pamiętać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mieszanek nasion do tworzenia łąki kwietnej. Aby była bujna i cieszyła oko, a także stwarzała dogodne warunki do bytowania różnych owadów i zwierząt, weź pod uwagę dostosowanie gatunków roślin z mieszanki do warunków, jakie panują na wybranym terenie. Chodzi o rodzaj, odczyn i wilgotność gleby, a także ukształtowanie terenu, jego ekspozycję na światło słoneczne, wiatr i opady atmosferyczne. Dzięki takiemu dopasowaniu zaoszczędzisz sobie dodatkowej pracy, jaką jest np. nawożenie łąki!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies