Strona Główna Oświetlenie Lampy do ogrodu – jakie lampy do ogrodu wybrać?

Lampy do ogrodu – jakie lampy do ogrodu wybrać?

Autor: Maciej
Lampy do ogrodu – jakie lampy do ogrodu wybrać?

Lampy ogrodowe to jeden z głównych elementów architektury ogrodowej, która nie tylko zdobi, ale też gwarantuje komfort i bezpieczeństwo z korzystania z zielonej części posesji po zmierzchu. Dobór odpowiednich lamp ogrodowych jest więc kluczowy. Musimy wziąć tutaj pod uwagę ich funkcjonalność, rolę, jaką mają pełnić, a także miejsce przeznaczenia. Istotną kwestią będzie też rodzaj zasilania lamp. Jakie lampy do ogrodu zatem wybrać i na co zwrócić uwagę podczas dobierania oświetlenia ogrodu? Odpowiedzi na te i wiele innych związanych z tym tematem pytań, znajdziecie w tym artykule.

Jakie lampy do ogrodu?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie lampy do ogrodu mamy wybrać, powinniśmy najpierw ustalić jaką rolę mają one pełnić. Lampy w ogrodzie mogą bowiem być praktycznym elementem ułatwiającym poruszanie się po zmroku, a także użytkowanie ogrodu w godzinach wieczornych, ale też mogą pełnić funkcję stricte dekoracyjną, eksponując poszczególne elementy ogrodu. Oczywiste jest, że funkcje te mogą się ze sobą łączyć, a także, że na terenie posesji możemy zastosować lampy o charakterze funkcjonalnym, a także lampy dekoracyjne. Najważniejsze, aby jedne i drugie były spójne pod względem estetycznym czy też stylistycznym i tworzyły całość wpisującą się w charakter całego budynku oraz ogrodu. Spośród najpopularniejszych lamp do ogrodu możemy wyróżnić:

 • lampy najazdowe, montowane w podłożu, najczęściej stosowane na podjazdach czy też chodniczkach,
 • lampy w formie słupków, również najczęściej używane do oświetlania podjazdów, ścieżek, wejść do domu,
 • lampy kinkietowe, montowane na fasadzie domu, czy też na słupkach ogrodzeniowych, na balkonach i tarasach,
 • lampy reflektorowe, często stosowane do oświetlania ścian domu, a także pojedynczych drzew, lub grup nasadzeń,
 • lampy solarne, pełniące funkcję dekoracyjną,
 • girlandy świetlne zdobiące altany i tarasy,
 • reflektory zmierzchowe z czujnikiem ruchu, stosowane do praktycznego oświetlenia części użytkowej takiej jak wjazd do garażu czy wejście do domu.
Koniecznie przeczytaj  Doświetlanie roślin doniczkowych – czym i jak robić to zimą?

Spośród wymienionych rodzajów lamp ogrodowych, możemy je również podzielić na lampy zasilane energią elektryczną, wymagające podłączenia do prądu, a także lampy akumulatorowe, lub solarne, niewymagające dodatkowego zasilania.

Lampy na zewnątrz domu

Lampy w ogrodzie najczęściej montowane są w kluczowych dla nas miejscach, które albo chcemy dodatkowo wyeksponować po zmierzchu, aby pełnimy funkcję dekoracyjną, albo zależy nam na zapewnieniu bezpiecznego i komfortowego użytkowania ich po zachodzie słońca. Wybierając lampki do ogrodu, musimy więc wziąć pod uwagę, gdzie chcemy je zamontować. Do najpopularniejszych miejsc, w których montowane są lampy na zewnątrz domu, zaliczamy:

 • Fasadę domu i budynku gospodarczego – tutaj najczęściej zakładamy lampy kinkietowe/pochodniowe, czasami reflektory zmierzchowe z czujką ruchu. Ich rola to przede wszystkim zapewniania bezpiecznego i wygodnego poruszania się w obrębie wejścia do domu czy garażu. W tych obszarach możemy też spotkać sufitowe plafony czy lampy zwisające, które najczęściej stosuje się nad wejściem do domu, lub na tarasie.
 • Główne ścieżki od furtki do drzwi wejściowych/podjazd do domu – lampy montowane w tym obszarze również pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną, zapewniającą komfortowe przemieszczenia się, ale również funkcję dekoracyjną, będąc eleganckim i stylowym wykończeniem części reprezentacyjnej podwórka.
 • Oczka wodne, nasadzenia – oświetlając elementy architektury krajobrazu, rośliny, czy też rabaty kwiatowe wykorzystywane są najczęściej lampy w formie reflektorów, lub lampy pływające, kaskady świetlne w przypadku zbiorników wodnych. Rolą tego typu oświetlenia jest eksponowanie poszczególnych elementów i dodawanie uroku poszczególnym częściom ogrodu nocą.
 • Balkony, tarasy, altany – oświetlenie w tych częściach ogrodu powinno łączyć funkcję praktyczną z dekoracyjną. Klimatyczne wieczory przy grillu zapewnią delikatne lampy solarne, z kolei w przypadku konieczności mocniejszego oświetlenia, dobrze, aby dostępne też było mocniejsze źródło światła w postaci wspomnianych wcześniej lamp ściennych, kinkietów czy plafonów.
Koniecznie przeczytaj  Jak zaplanować oświetlenie ogrodu?
Oświetlenie kostki brukowej przez lampy ogrodowe

Lampy w ogrodzie – dlaczego są potrzebne?

O zasadności oświetlenia w ogrodzie prawdopodobnie nie potrzeba nikogo przekonywać. Bezpieczne przemieszczanie się po zmroku to podstawa codziennego funkcjonowania na działce z ogrodem. Jednak sama funkcjonalność to nie wszystko. Projektując ogród, z pewnością zależy nam bowiem, aby prezentował się on efektownie, a przebywanie w nim było przyjemne nie tylko w dzień, ale również wieczorem, po zachodzie słońca. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie doda niebywałego uroku ogrodowi, wyeksponuje jego walory, niedostrzegalne w ciągu dnia, a także zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies