Lampy ogrodowe to jeden z głównych elementów architektury ogrodowej, która nie tylko zdobi, ale też gwarantuje komfort i bezpieczeństwo z korzystania z zielonej części posesji po zmierzchu. Dobór odpowiednich lamp ogrodowych jest więc kluczowy. Musimy wziąć tutaj pod uwagę ich funkcjonalność, rolę, jaką mają pełnić, a także miejsce przeznaczenia. Istotną kwestią będzie też rodzaj zasilania lamp. Jakie lampy do ogrodu zatem wybrać i na co zwrócić uwagę podczas dobierania oświetlenia ogrodu? Odpowiedzi na te i wiele innych związanych z tym tematem pytań, znajdziecie w tym artykule.
Spis treści
Jakie lampy do ogrodu?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie lampy do ogrodu mamy wybrać, powinniśmy najpierw ustalić jaką rolę mają one pełnić. Lampy w ogrodzie mogą bowiem być praktycznym elementem ułatwiającym poruszanie się po zmroku, a także użytkowanie ogrodu w godzinach wieczornych, ale też mogą pełnić funkcję stricte dekoracyjną, eksponując poszczególne elementy ogrodu. Oczywiste jest, że funkcje te mogą się ze sobą łączyć, a także, że na terenie posesji możemy zastosować lampy o charakterze funkcjonalnym, a także lampy dekoracyjne. Najważniejsze, aby jedne i drugie były spójne pod względem estetycznym czy też stylistycznym i tworzyły całość wpisującą się w charakter całego budynku oraz ogrodu. Spośród najpopularniejszych lamp do ogrodu możemy wyróżnić:
- lampy najazdowe, montowane w podłożu, najczęściej stosowane na podjazdach czy też chodniczkach,
- lampy w formie słupków, również najczęściej używane do oświetlania podjazdów, ścieżek, wejść do domu,
- lampy kinkietowe, montowane na fasadzie domu, czy też na słupkach ogrodzeniowych, na balkonach i tarasach,
- lampy reflektorowe, często stosowane do oświetlania ścian domu, a także pojedynczych drzew, lub grup nasadzeń,
- lampy solarne, pełniące funkcję dekoracyjną,
- girlandy świetlne zdobiące altany i tarasy,
- reflektory zmierzchowe z czujnikiem ruchu, stosowane do praktycznego oświetlenia części użytkowej takiej jak wjazd do garażu czy wejście do domu.
Spośród wymienionych rodzajów lamp ogrodowych, możemy je również podzielić na lampy zasilane energią elektryczną, wymagające podłączenia do prądu, a także lampy akumulatorowe, lub solarne, niewymagające dodatkowego zasilania.
Lampy na zewnątrz domu
Lampy w ogrodzie najczęściej montowane są w kluczowych dla nas miejscach, które albo chcemy dodatkowo wyeksponować po zmierzchu, aby pełnimy funkcję dekoracyjną, albo zależy nam na zapewnieniu bezpiecznego i komfortowego użytkowania ich po zachodzie słońca. Wybierając lampki do ogrodu, musimy więc wziąć pod uwagę, gdzie chcemy je zamontować. Do najpopularniejszych miejsc, w których montowane są lampy na zewnątrz domu, zaliczamy:
- Fasadę domu i budynku gospodarczego – tutaj najczęściej zakładamy lampy kinkietowe/pochodniowe, czasami reflektory zmierzchowe z czujką ruchu. Ich rola to przede wszystkim zapewniania bezpiecznego i wygodnego poruszania się w obrębie wejścia do domu czy garażu. W tych obszarach możemy też spotkać sufitowe plafony czy lampy zwisające, które najczęściej stosuje się nad wejściem do domu, lub na tarasie.
- Główne ścieżki od furtki do drzwi wejściowych/podjazd do domu – lampy montowane w tym obszarze również pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną, zapewniającą komfortowe przemieszczenia się, ale również funkcję dekoracyjną, będąc eleganckim i stylowym wykończeniem części reprezentacyjnej podwórka.
- Oczka wodne, nasadzenia – oświetlając elementy architektury krajobrazu, rośliny, czy też rabaty kwiatowe wykorzystywane są najczęściej lampy w formie reflektorów, lub lampy pływające, kaskady świetlne w przypadku zbiorników wodnych. Rolą tego typu oświetlenia jest eksponowanie poszczególnych elementów i dodawanie uroku poszczególnym częściom ogrodu nocą.
- Balkony, tarasy, altany – oświetlenie w tych częściach ogrodu powinno łączyć funkcję praktyczną z dekoracyjną. Klimatyczne wieczory przy grillu zapewnią delikatne lampy solarne, z kolei w przypadku konieczności mocniejszego oświetlenia, dobrze, aby dostępne też było mocniejsze źródło światła w postaci wspomnianych wcześniej lamp ściennych, kinkietów czy plafonów.
Lampy w ogrodzie – dlaczego są potrzebne?
O zasadności oświetlenia w ogrodzie prawdopodobnie nie potrzeba nikogo przekonywać. Bezpieczne przemieszczanie się po zmroku to podstawa codziennego funkcjonowania na działce z ogrodem. Jednak sama funkcjonalność to nie wszystko. Projektując ogród, z pewnością zależy nam bowiem, aby prezentował się on efektownie, a przebywanie w nim było przyjemne nie tylko w dzień, ale również wieczorem, po zachodzie słońca. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie doda niebywałego uroku ogrodowi, wyeksponuje jego walory, niedostrzegalne w ciągu dnia, a także zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo.