Strona Główna Kwiaty Lilia – romantyczna ozdoba ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Lilia – romantyczna ozdoba ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Autor: Maciej
Zbliżenie na lilię

Lilie to piękne, wdzięczne kwiaty, które nieodłącznie kojarzą się z latem. Zakwitają na początku czerwca, zwiastując tym samym nadejście lata w pełni. To jedne z najbardziej popularnych kwiatów, dostępnych w wielu odmianach. Zanim jednak zdecydujesz się na posadzenie lilii w swoim ogrodzie, upewnij się, czy wybrany przez Ciebie gatunek nadaje się do całorocznej uprawy. Poznaj wymagania lilii: stanowisko, nawadnianie i nawożenie.

Lilie – jakie lubią stanowisko? 

Lilie zachwycają pięknymi, rozłożystymi kwiatami o intensywnej barwie i przyjemnym, charakterystycznym zapachu. Aby jednak mogły się w pełni rozwinąć, potrzebują odpowiednich warunków. Nie są to rośliny aż tak wymagające w uprawie, jaką mają opinię, ale aby cieszyły pięknym wyglądem, trzeba pamiętać o zapewnieniu im dogodnych warunków. 

Najważniejszą kwestią jest stanowisko. Zdecydowana większość gatunków lilii preferuje jasne stanowisko: nasłonecznione lub w półcieniu. Miejsce, jakie wybierzesz na posadzenie lilii, nie powinno być narażone na silne podmuchy wiatru. Jeśli zapewnisz im słoneczne lub półcieniste miejsce osłonięte od wiatru, połowa sukcesu w uprawie tych roślin będzie za Tobą. 

Sadzenie lilii

Lilie to rośliny cebulowe – aby zakwitły, trzeba posadzić najpierw cebule. Aby cieszyć się pięknymi kwiatami latem, lilie trzeba zasadzić jesienią. Najlepszy czas na sadzenie cebul to przełom września i października. Zależy to jednak od konkretnego gatunku: niektóre odmiany późno kwitnące można spokojnie sadzić wiosną. 

Czas sadzenia to jedna kwestia, drugą jest odpowiednie przygotowanie stanowiska. Miejsce, w którym mają rosnąć lilie, trzeba oczyścić z chwastów i śmieci, przekopać oraz wymieszać z kompostem. Dzięki temu gleba będzie żyzna. Mieszanie z kompostem należy przeprowadzić na głębokość kilkudziesięciu centymetrów. Tak przygotowane miejsce pozostaw na kilkanaście dni. Po tym czasie gleba będzie gotowa do posadzenia cebulek. 

Koniecznie przeczytaj  Ślimaki w ogrodzie – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami.

Głębokość sadzenia cebuli zależy od jej wielkości. Przyjmuje się, że powinna wynosić tyle, ile obwód cebuli. Istotna jest również gleba. Jeśli jest dość zbita, cebulki można posadzić nieco płycej niż na luźnej, piaszczystej ziemi. 

Odległość między cebulami powinna wynosić nawet kilkadziesiąt centymetrów – lilie rozrastają się bowiem dość szybko i mocno, dlatego trzeba zapewnić im dostateczną ilość miejsca na to. 

Gleba odpowiednia dla lilii

Drugą bardzo ważną kwestią jest podłoże. Lilie nie będą dobrze rosnąć na każdym rodzaju gleby. Najlepsza będzie dla nich kwaśna gleba. Odczyn to bardzo ważny czynnik w zależności od konkretnego gatunku – zwróć więc na to uwagę. Zdecydowana większość gatunków dobrze czuje się w ziemi o pH między 5,5 a 6,5. Jednak na przykład białe lilie i lilie azjatyckie preferują glebę obojętną, tj. o odczynie 6,5-7.0. 

Ponadto gleba pod uprawę lilii powinna być żyzna i bogata w składniki pokarmowe, powinna być także próchnicza. Zadbaj również o to, by ziemia, w której mają rosnąć, była lekka i przepuszczalna. Uwaga – lilie, choć wymagają stale wilgotnego podłoża, nie lubią, gdy stoi ona w glebie. Dlatego wybierz takie stanowisko, z którego woda opadowa będzie mogła łatwo odpłynąć. 

Podlewanie lilii

Lilie potrzebują wilgotnego podłoża i źle znoszą suszę. Jednocześnie kiepsko radzą sobie również w sytuacji, gdy są wręcz zalane, a na rabatce zbiera się i stoi woda. Nagminne przelewanie lilii może prowadzić do gnicia cebulek – są one dość wrażliwe na wilgoć. To właśnie między innymi z tego względu gleba, w której mają rosnąć, powinna być lekka i przepuszczalna. 

Szczególną uwagę co do wilgotności podłoża lilii zwróć zimą. Wybierając miejsce, w którym lilie mają rosnąć, zwróć uwagę na to, by było ono lekko podwyższone – wówczas nie będzie problemu z nadmiarem zbierającej się wody. 

Koniecznie przeczytaj  Skrzyp polny - niepożądany gość w ogrodzie. Jak się go pozbyć?

Nawożenie lilii

Kwitnięcie lilii możesz wspomóc poprzez nawożenie ich. To istotne szczególnie w fazie intensywnego wzrostu, a także obfitego kwitnięcia. Wybierając nawóz, zwróć uwagę na to, by był wieloskładnikowy. Istotne przy tym jest również to, by był to preparat o zmniejszonej ilości azotu w składzie. 

Przycinanie lilii

Po fazie intensywnego wzrostu następuje okres obfitego kwitnięcia. Jeśli nie chcesz, aby lilie zbyt szybko przekwitły, usuwaj przekwitnięte kwiaty z pędów. W ten sposób wzmocnisz roślinę – składniki pokarmowe pójdą wówczas na wytworzenie nowych kwiatów. 

Aby zapewnić liliom atrakcyjne warunki do rozkwitu, przez cały sezon należy starannie odchwaszczać rabaty. Chwasty podbierają im bowiem składniki odżywcze, a oprócz tego są świetnym miejscem bytowania mszyc i innych szkodników, które niszczą lilie. 

Zimowanie lilii

Przygotowanie lilii do zimy zależy od konkretnego gatunku. Jedne mogą zimować w gruncie, inne należy wykopać. W przypadku lilii, które nie zimują w gruncie, cebule należy wykopać na początku jesieni, przykryć torfem lub trocinami i przechowywać w suchym i zimnym miejscu aż do wiosny. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies