Strona Główna Nawadnianie Linia kroplująca – budowa i montaż

Linia kroplująca – budowa i montaż

Autor: Maciej
Linia kroplująca – budowa i montaż

Popularność automatycznego nawadniania ogrodu rośnie z roku na rok, ze względu na wyraźnie zmieniający się klimat w naszym kraju. Dość suche i kapryśne lato, naraża często nasze rośliny na niekorzystne warunki glebowe, co wymaga od nas regularnego podlewania. Jednym z niezwykle pomocnych i skutecznych elementów systemów automatycznego nawadniania są linie kroplujące. Początkowo ta metoda podlewania zyskała popularność w sektorze rolnictwa uprawnego. Szklarniowi hodowcy roślin chętnie korzystają z linii kroplujących, pozwalających w sposób ekonomiczny i efektywny podlewać młode sadzonki roślin. Aktualnie podlewanie kropelkowe staje się coraz bardziej popularne w przydomowych ogrodach. Świetnie sprawdza się do podlewania szpalerów drzew, skalniaków, czy rabat kwiatowych. W niniejszym artykule podpowiadamy jak samodzielnie zaplanować i zamontować linię kroplującą do nawadniania ogrodu.

Czym jest linia kroplująca?

Linia kroplująca jest to rura polietylenowa, posiadająca tak zwane kroplowniki, czyli niewielkie otwory, służące do emisji wody. Podlewanie roślin za pomocą linii kroplującej odbywa się w następujący sposób. Linię układamy wokół drzew, krzewów, czy innych nasadzeń, które mają być podlewane. Woda wypływa z kroplowników w postaci pojedynczych kropli bezpośrednio do gleby, zapewniając roślinom równomierne nawodnienie oraz łatwy pobór wody bezpośrednio do systemu korzeniowego. Linie kroplujące pozwalają na efektywne podlewanie, ale też wpływają na znaczne oszczędności wody, dzięki minimalizacji strat wody.

Linia kroplująca schemat

Standardowa rura linii kroplującej posiada zewnętrzną średnicę fi 16 mm. Kroplowniki natomiast możemy rozstawić w następujących odstępach: 33 cm, 40 cm, 50 cm, 60 cm. Dzięki różnorodnemu rozstawowi możemy dobrać linie, które najlepiej sprawdzą się w naszym ogrodzie. Ciśnienie robocze, na którym pracują linie kroplujące, powinno zawierać się w przedziale między 0,5 – 4,5 bar. Jeżeli chodzi o długość linii kroplującej, to jest ona uzależniona od rodzaju linii, ciśnienia instalacji, a także częstotliwości emiterów. Mamy do wyboru dwa rodzaje linii kroplujących:

  • linia kroplująca z kompensacją ciśnienia – bez względu na ciśnienia w sieci, kroplownik zapewnia stałą wydajność;
  • linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia – wydajność kroplownika uzależniona jest od ciśnienia wody;
Koniecznie przeczytaj  Sprawdzone sposoby na tanie nawadnianie ogrodu

Przed zakupem linii powinniśmy upewnić się, które rozwiązanie będzie dla nas optymalne.

Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia stosowane są wtedy, kiedy w sieci zasilającej system nawadniania ciśnienie wody jest wysokie i jest ono niezbędne do zasilania pozostałych elementów systemu nawadniania. Linia kroplująca jest jednak systemem niskociśnieniowym, dlatego, aby nie uszkodzić instalacji, ciśnienie wody zasilającej linie musi być odpowiednio niskie.

Linia kroplująca – jak zrobić?

Pierwszym krokiem, jaki pozwoli nam wykonać samodzielnie nawadnianie za pomocą linii kroplujacej, jest przygotowanie projektu, czyli szkicu planowanej instalacji na planie naszej działki. Następnie wykonujemy pomiary, które pomogą dobrać odpowiednia długość linii kroplującej. Musimy dokładnie określić ujęcie wody, do którego podłączymy linię. Następnie – skompletować niezbędne rury, mikrorury, a także złącza, która pozwolą na połączenie linii kroplującej z rurami zasilającymi.

Instrukcja montażu linii kroplującej

Instrukcja montażu linii kroplującej nie jest skomplikowana. Można przyjąć, że na rabatach o dużej powierzchni powinniśmy rozłożyć linie kroplujące co 70-100 centymetrów, używając odpowiednich złączy takich jak kolanka, trójniki, czy dwuzłącza. Aby montaż linii kroplującej był bezpieczny i zapewniał estetyczny wygląd rabaty, warto zakupić specjalne szpilki do mocowania przewodu do podłoża.

Montaż linii kroplującej

Montaż linii kroplujacej będącej częścią automatycznego systemu nawadniania powinien być wykonany jako oddzielna sekcja całego systemu nawadniania. Jest to istotne ze względu na różnice w poborze wody, a także w czasie pracy tego rodzaju nawadniania. Linie kroplujące pracują wolniej, niż zraszacze wynurzalne, a czas ich pracy zależny jest od rodzaju gleby oraz stopnia nasłonecznienia. Średni czas pracy sekcji linii kroplującej wynosi około 40 minut.

Budowa linii kroplującej

Warto pamiętać podczas montażu linii kroplującej, aby układając rury otwory kroplowników ułożone były na boku, a nie pod spodem, bezpośrednio na podłożu, ponieważ będzie to powodowało zatykanie się otworów. Ważne, aby woda zasilająca linię kroplującą była odżelaziona, co uzyskanym stosując filtr piaskowo-żwirowy lub filtr piaskowy. Musimy też pamiętać o wspominanym wcześniej reduktorze ciśnienia, który jest potrzebny w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia w sieci. Linie kroplujące to instalacja niskociśnieniowa, dlatego zbyt wysokie ciśnienie wody, mogłoby doprowadzić do uszkodzenia instalacji.

Koniecznie przeczytaj  Jaki hydrofor do podlewania ogrodu?

Linia kroplująca na czy pod agrowłókniną?

Częstym pytaniem pojawiającym się wśród osób planujących ten rodzaj nawadniania jest kwestia tego, czy należy umieścić linię kroplującą na, czy pod agrowłókniną? Odpowiedź jednak zależy w dużej mierze od naszych możliwości i preferencji. Montaż linii kroplującej na agrowłókninie pozwala bowiem na jeszcze większą oszczędność wody i zapobiega szybkiemu parowaniu wody z gleby, natomiast montaż linii kroplującej pod agrowłókniną, pozwala na zachowanie lepszej estetyki ogrodu. W tej opcji linia jest niemal niewidoczna. Wobec powyższego, w zależności co jest dla nas ważniejsze, estetyka, czy funkcjonalność, taka opcja będzie dla nas najlepsza.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies