Strona Główna Ogród Magiczny ogród w stylu angielskim – jak go urządzić?

Magiczny ogród w stylu angielskim – jak go urządzić?

Autor: Maciej
Ogród angielski

Urządzanie ogrodu to bardzo przyjemna ale również czaso i pracochłonne zajęcie. Na początku musimy zrobić plan i przygotować projekt ogrodu, następnie dobrać roślinność, rozmieścić ją na działce, a dalej przejść do zasadzenia i uzupełnienia aranżacji o pozostałe elementy ogrodowej architektury. Ogród może być urządzony w różnych stylach. Styl angielski jest jednym z nich. Czym się charakteryzuje i jak urządzić ogród w stylu angielskim?

Ogród w stylu angielskim – jaki jest?

Ogród w stylu angielskim sprawia wrażenie jakby został stworzony przez naturę. Bujna roślinność, mnóstwo zieleni, kwiatów, całość sprawia wrażenie dzikości, mimo że jest starannie zaplanowana i zaaranżowana. Ogrody w stylu angielskim mają bardzo długą historię. Stały się one modne w XVIII wieku w Anglii, gdzie w otoczeniu pałaców i dworów tworzono rozległe, wspaniałe parki krajobrazowe. Wszystko w taki sposób, aby jak najbardziej odwzorować przyrodę. Ogrody w stylu angielskim aranżowane współcześnie, nawiązują właśnie do ogrodów z tamtego okresu. Rośliny oraz ich rozmieszczenie dobierane i sadzone są w taki sposób, aby tworzyły naturalny pejzaż. Ten styl ogrodu najlepiej i najłatwiej stworzyć w dużym starym ogrodzie, gdzie rosną leciwe drzewa, występują naturalne stawy czy strumyki, lub linia brzegowa nad jeziorem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby ogród o niewielkim metrażu urządzić w stylu angielskim. Trzeba tylko znaleźć sposób i zrobić plan na stworzenie miejsc bliskich naturze.

Jak stworzyć własny ogród w stylu angielskim?

Ogród w stylu angielskim najłatwiej będzie stworzyć na działce z dala od miasta. Będziemy mogli wówczas nawiązać do otaczającego ją krajobrazu, a nawet się z nim połączyć. Działka na skraju lasu, obok łąki, czy pól idealnie się do tego nadaje. Jeżeli dysponujemy taką właśnie lokalizacją czerpmy z niej jak najwięcej. Tworząc ogród w stylu angielskim tworzymy miejsce bliskie naturze. Jeżeli tuż obok natura występuje w swojej najpiękniejszej postaci, nie chowajmy się przed nią za wysokim betonowym ogrodzeniem. Zdecydowanie lepiej postawić na niski ażurowy płot, który zaprosi sąsiadującą naturę i pomoże skomponować idealny ogród angielski. Jeżeli jednak aranżujemy działkę na mocno zurbanizowanym terenie, wówczas solidne ogrodzenie pomoże nam zamknąć się na otaczające zabudowania i stworzyć własną enklawę, swój niezależny ekosystem, który pozwoli uwolnić się od sąsiadujących zabudowań.

Koniecznie przeczytaj  Kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe?

Jaki powinien być ogród w stylu angielskim?

Urządzając ogród w stylu angielskim musimy wziąć pod uwagę kilka najbardziej charakterystycznych cech wyróżniających ten właśnie styl. Jedną z nich jest ukształtowanie terenu. Ogrody naturalne pozbawione są prostych linii, ostrych cięć, kątów i regularnych kształtów. Natura obchodzi się z przyrodą delikatnie i płynnie, my musimy zrobić podobnie. W ogrodzie angielskim powinniśmy więc unikać kątów prostych i regularnych linii, lepiej postawić na delikatne łuki i subtelne przejścia. Pamiętajmy też, że rzadko kiedy w naturze możemy spotkać idealnie równą przestrzeń. Łąki, pola, lasy pełne są nierówności, pagórków, wzniesień i spadków. Jeżeli to możliwe, warto aby w ogrodzie w stylu angielskim również się one pojawiły. Kolejnym istotnym aspektem jest mała architektura w ogrodzie angielskim. Jest ona jak najbardziej wskazana, jednak nie może dominować nad roślinnością. Najlepiej wybierać elementy z naturalnych materiałów takich jak drewno czy kamień. Nawierzchnie w ogrodzie angielskim powinny również nawiązywać do natury. Sprawdzi się tutaj żwir, drewno, ziemia ewentualnie beton zamaskowany przerośniętą trawą czy płożącą roślinnością.

Architektura ogrodu angielskiego

Jeżeli chodzi o większą architekturę w ogrodzie angielskim jak najbardziej mogą znajdować się większe elementy takie jak altany, jednak dobrze aby były one drewniane, ukryte pod pnącymi roślinami, tak aby sprawiały wrażenie że stoją tu od lat, a przyroda sama je dla siebie zagospodarowała. W ogrodzie angielskim nie spotkamy zbyt wielu elementów ozdobnych, takich jak rzeźby, fontanny, czy fikuśne donice. Jako ozdoby służą raczej większe głazy rozmieszczone w różnych zakątkach ogrodu, płynnie zlewające się z krajobrazem.

Rośliny w ogrodzie angielskim

Bardzo ważnym jeśli nie najważniejszym elementem aranżacji ogrodu angielskiego jest roślinność. To rośliny będą bowiem tworzyć cały klimat ogrodu. Wybierając rośliny zwracajmy uwagę na ich wielkość, kształt, fakturę liści, a także kolory. Dbajmy o różnorodność odcieni liści, a także pokroju i wielkości roślin. Inspirujmy się naturą oraz tym, jak ona aranżuje swoją przestrzeń w lasach czy na łąkach. W ogrodzie angielskim rośliny powinny tworzyć naturalny gąszcz, powinni się przenikać, a czasami nawet wymykać spod kontroli, jakby nikt nad nimi nie panował. Oczywiście nasadzenia w ogrodzie angielskim wymagają formowania i przycinania, jednak nigdy w geometryczne idealne wzory. Chodzi raczej o subtelne prowadzenie po to, aby powstawały malownicze bryły. W ogrodzie naturalnym nie spotkamy idealnych rabat wysypanych korą, w których krzewy posadzono dokładnie co 25 cm. Ogród angielski ma naśladować naturę i jej doskonałą niedoskonałość. To przede wszystkim o tym musimy pamiętać aranżując ogród w tym stylu.

Koniecznie przeczytaj  Drewno w ogrodzie – dowiedz się co i kiedy musisz zaimpregnować?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies