Strona Główna Kwiaty Mieczyki – pielęgnacja i uprawia

Mieczyki – pielęgnacja i uprawia

Autor: Maciej
Mieczyki – pielęgnacja i uprawia

Mieczyki nazywane są też gladiolami, ze względu na ich łacińską nazwę gladius, która oznacza miecz. Nazwa ta jest niezwykle trafna i doskonale pasuje do charakterystycznej formy tych kwiatów. Długie, proste, nierozgałęzione łodygi, z charakterystycznymi zgrubieniem u nasady mogą kojarzyć się ze średniowieczną bronią bitewną. Co ciekawsze, te piękne i bardzo efektowne kwiaty od tysięcy lat uważane są za symbol szczęścia. Dowodzi tego tradycja wręczani ich gladiatorom przed pojedynkami. Mieczyki to kwiaty o przepięknych, okazałych kwiatostanach i imponujących rozmiarach. Zachwycają formą, kolorami i kształtem. Są one bardzo chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach.

Wykorzystuje się je do bukietów, pięknie prezentują się we flakonach. Marzy Ci się uprawa mieczyków w Twoim ogródku? Zobacz jak to zrobić, jak przygotować glebę i o czym pamiętać podczas pielęgnacji, aby długo cieszyć się tymi niezwykłymi kwiatami.

Mieczyki – charakterystyka

Mieczyki to rośliny, które według botaników pochodzą z Azji lub Afryki. Wiemy jednak, że już w biblijnych czasach były rozpowszechnione na terenie Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Południowej. Do Europy te niezwykle efektowne kwiaty przywędrowały dopiero w wieku XVIII, prosto z Afryki, razem z kupcami, którzy podróżowali Indyjskim Szlakiem. W Polsce mieczyki mogą występować w stanie dzikim – jest to objęty ochroną mieczyk dachówkowy, a także w odmianach ogrodowych. To właśnie nimi porośnięte są kwiatowe rabaty w przydomowych ogrodach. Ogrodowe odmiany mieczyków wyróżnia ogromna różnorodność barwna, a także różnorodność kształtów kwiatostanów. Sklepy ogrodnicze oferują ponad 200 odmian gladioli ogrodowych. Dzięki takiej mnogości kształtów, kolorów oraz rozmiarów, mieczyki sprawdzą się w różnych kompozycjach ogrodowych i z łatwością dopasujemy je do swoich preferencji.

Koniecznie przeczytaj  Ile kosztuje założenie ogrodu — projekt i cena

Uprawa mieczyków

Pięknie i bujnie kwitnące mieczyki będą wspaniałą ozdobą każdej rabaty kwiatowej. Aby jednak było to możliwe, musimy zapewnić im odpowiednie warunki glebowe i stanowiskowe. Jeżeli chodzi o rodzaj gleby, preferowanej przez mieczyki to koniecznie musi być ona żyzna. Rośliny te są dość kapryśne w kwestii gleby, dlatego musimy zadbać, aby podłoże było przepuszczalne i w miarę lekkie. Mieczyki nie tolerują gleby gliniastej oraz zbyt zakwaszonej. Optymalne pH wynosi 6,5-7. Podłoże pod mieczyki warto też zasilić obornikiem. Najlepiej zrobić to jesienią a dopiero na wiosnę sadzić kwiaty. Bardzo ważne jest również stanowisko, w którym będą rosnąć mieczyki. Przede wszystkim powinno być ono dość dobrze nasłonecznione, ewentualnie w delikatnym półcieniu. Idealnie byłoby, gdyby było to miejsce dobrze osłonięte od wiatru. Jak widać, kwiaty te są dość wymagające jednak po odpowiednim przygotowaniu miejsca i podłoża, odwdzięczą się nam wspaniałymi i bujnymi kwiatami.

Jak i kiedy sadzić mieczyki?

Najlepszym okresem na sadzenie mieczyków jest późniejsza wiosna, mniej więcej na przełomie kwietnia i maja. Pozwoli to zakwitnąć kwiatom jeszcze w tym samym sezonie, około lipca lub sierpnia. Oczywiście możemy nieco zmodyfikować termin sadzenia gladioli i dostosować go do swoich preferencji. Przykładowo, jeśli posadzimy mieczyki końcem czerwca, będą one zdobić nasz ogród pięknymi kwiatami nawet do października. Ciekawym pomysłem jest też sadzenie mieczyków partiami w odstępie na przykład 2 czy 3 tygodni. Dzięki temu kwiaty również będą pojawiać się partiami przez znacznie dłuższy okres. Jeżeli chodzi o sposób sadzenia gladioli, to najlepiej robić to w rządkach, zachowując odległość 20 cm pomiędzy poszczególnymi bulwami. Bulwy wsadzamy płaską stroną do dołu, na głębokości około 8-10 cm. Po przysypaniu, bulwy intensywnie podlewamy. W przypadku sadzenia mieczyków w donicach czy pojemnikach możemy posadzić je nieco gęściej. Ważne jednak, aby pojemnik, w którym będą rosnąć gladiole, był dość duży i posiadał warstwę drenażu, która będzie odprowadzała nadmiar wody.

Koniecznie przeczytaj  15 najładniejszych roślin pnących

Pielęgnacja mieczyków

Kwiatostany mieczyków w okresie kwitnienia mogą być ciężkie, zwłaszcza w przypadku wyższych odmian tej rośliny. Dobrze jest więc zapewnić im podpórki, które uchronią łodygi przed złamaniem. Kiedy kwiaty przekwitną, łodygę mieczyka należy przyciąć, a liście zostawić do wyschnięcia. Około miesiąca po przekwitnięciu, cebulki gladioli wykopujemy i suszymy w temperaturze 20-25 stopni. Wyschnięte cebulki przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu. Kolejnej wiosny możemy je posadzić znowu, pamiętając, aby zmienić stanowisko. Jeżeli chodzi o pielęgnację mieczyków, to kluczową kwestią jest nawadnianie. Jest ono szczególnie potrzebne w okresie wzrostu oraz kwitnienia. Kiedy więc latem pogoda nie obfituje w deszcz, przynajmniej 1 raz w tygodniu należy solidnie podlać rabatę z mieczykami. Strumień wody kierujmy bezpośrednio w podłoże, starając się nie zmoczyć liści. Warto też wesprzeć mieczyki nawozem, który sprawi, że kwitnienie będzie bardziej intensywne. Pierwsze nawożenie możemy przeprowadzić około 2 tygodnie po posadzeniu, a kolejne, kiedy zobaczymy, że na łodydze pojawiły się pąki. Najlepszy będzie nawóz organiczny, czyli kompost lub dojrzały obornik. Możemy też zastosować nawóz mineralny w płynie.

Jak rozmnażać mieczyki?

Mieczyki do rośliny cebulowe, jednak o dość specyficznych zwyczajach. Najczęściej po jednym okresie wegetacyjnym bulwy wymierają. Jednak kiedy cebula matczyna zaczyna słabnąć, każdego roku pojawia się nowa cebula-córka. Co więcej, wokół niej pojawiają się tak zwane cebulki przybyszowe. Kiedy wiec jesienią będziemy wykopywać cebulki gladioli, możemy pozyskać nowy materiał do rozmnożenia. To właśnie cebulki przybyszowe potencjalnie mogą pozwolić nam na rozmnożenie mieczyków. Aby jednak tak się stało, musimy poświecić trochę czasu, żeby je do tego przygotować. Cebulki przybyszowe na wiosnę nie sadzimy bezpośrednio do ziemi, tylko w pierwszej kolejności do inspektu. To tam będą się wzmacniać i rozrastać do samej jesieni. Jesienią znowu musimy je wykopać, jednak do gruntu można je wsadzić ponownie dopiero dwa lata od pozyskania.

Koniecznie przeczytaj  Wiciokrzew (lonincera) - odmiany, uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Mieczyki co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Mieczyki to rośliny, których cebulki nie mają szans przetrwać zimy w gruncie. Aby więc kolejnego lata cieszyć się pięknymi kwiatami gladioli, koniecznie musimy jesienią wykopać bulwy z ziemi. Ważne jest też, jak to zrobimy. Cebulki trzeba bowiem wyjąć bardzo ostrożnie, a następnie odpowiednio je zakonserwować. Łodygę rośliny odcinamy około 1 cm nad górną powierzchnią bulwy. Całość dokładnie i delikatnie oczyszczamy z ziemi i pozostałości cebulki matki. Tak przygotowane bulwy umieszczamy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu do wyschnięcia. Po mniej więcej dwóch miesiącach od wysuszenia, bulwy możemy przenieść do piwnicy, gdzie w temperaturze od 5 do 8 stopni będą czekać na wiosenne sadzenie. W przypadku, jeśli zauważmy na cebulkach oznaki chorób grzybiczych, wówczas przed sadzeniem na wiosnę, warto je zanurzyć w specjalnym środku do zaprawiania roślin cebulkowych.

Choroby mieczyków

Jeżeli chodzi o choroby, które mogą pojawić się na mieczykach, to najczęściej jest to twarda zgnilizna lub szara pleśń. Problemem mogą też okazać się szkodniki atakujące gladiole takie jak mszyce i ślimaki. Jeżeli na liściach zauważymy ślady odchodów oraz plamy, może to świadczyć o obecności wciornastków. Są to owady, żerujące na liściach oraz kwiatach. Aby się ich pozbyć, konieczne jest zastosowanie chemicznych preparatów owadobójczych.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies