Strona Główna Kwiaty Migdałek trójklapowy – subtelna i piękna ozdoba ogrodu. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Migdałek trójklapowy – subtelna i piękna ozdoba ogrodu. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Autor: Maciej
Migdałek trójklapowy – subtelna i piękna ozdoba ogrodu. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Migdałek trójklapowy to krzew cieszący się ogromną popularnością – jest piękną ozdobą każdego ogrodu czy skweru. Kwitnie wiosną, ciesząc oko pięknymi, rozłożystymi kwiatami. Chcesz mieć tę roślinę w swoim ogródku? Poznaj jej wymagania – odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem!

Migdałek trójklapowy – sadzenie

Migdałek trójklapowy przyjmuje się dość bezproblemowo, a przy tym nie jest bardzo wymagający pod względem pielęgnacji. Roślinę można sadzić na odmrożonej glebie – a więc przez większość roku. Najlepiej jednak czynność tę wykonywać wczesną wiosną lub jesienią – wówczas podłoże jest naturalnie wilgotne, a dzięki temu, że nie panują jeszcze upały, odparowywanie wilgoci z gleby jest niewielkie. W ten sposób zapewnisz temu krzewowi optymalne warunki do wzrostu, bez konieczności bardzo częstego podlewania. 

Przed posadzeniem sadzonek przygotuj odpowiednio stanowisko. Oczyść je i usuń chwasty – w przeciwnym razie będą podkradały sadzonkom wodę, światło i składniki pokarmowe z gleby. 

Wykop dołek o głębokości i szerokości większej niż sadzonka wraz z korzeniami – musi się do niego swobodnie zmieścić. Im dołek będzie głębszy, tym lepiej – dzięki temu krzew zakorzeni się głębiej. 

Migdałek trójklapowy – stanowisko

Migdałek trójklapowy preferuje jasne i ciepłe stanowiska, osłonięte od wiatru. Ten krzew preferuje również spokojne miejsca – wówczas o wiele lepiej kwitnie. Migdałek doskonale będzie czuł się na stanowisku południowym. Naturalną osłoną przed nadmiernym wiatrem może być sąsiedztwo większych krzewów lub drzew, a nawet ściana budynku. Migdałek dobrze znosi towarzystwo innych roślin, więc nie wpłynie to negatywnie na jego rozkwit. 

Koniecznie przeczytaj  Rozchodnik - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?

Musisz jednak wiedzieć o tym, że migdałek trójklapowy źle znosi duży mróz, dlatego przed nadejściem zimy powinno się go zabezpieczać. Z reguły wystarczy owinięcie rośliny agrowłókniną lub słomianą matą. 

Migdałek trójklapowy – gleba

Migdałek trójklapowy preferuje podłoże żyzne i próchnicze lub piaszczysto – gliniaste. Dobrze, jeśli będzie również wilgotne – dzięki temu roślina będzie mieć zapewnioną optymalną dawkę nawodnienia. Ten krzew nie lubi podłoża ani zbyt lekkiego i sypkiego (za szybko odparowuje z niego woda) ani bardzo zbitego i gliniastego. 

Gleba pod uprawę migdałka trójklapowego powinna być również świeża, o pH lekko kwaśnym lub zasadowym. Zapewnienie migdałkowi trójklapowemu odpowiedniego podłoża to najbardziej wymagająca kwestia w jego uprawie. 

Migdałek trójklapowy – podlewanie

Ten krzew nie jest bardzo wymagający jeśli chodzi o podlewanie. Dobrze radzi sobie na naturalnie wilgotnej glebie. Jeśli jednak jest bardzo gorąco, a do tego panuje susza, są to warunki, w których migdałek wymaga podlewania. Aby jednak ograniczyć tę konieczność, wokół rośliny warto rozłożyć ściółkę. Takie działanie ma podwójną korzyść: zredukuje odparowywanie wilgoci z gleby, a przy tym ograniczy również rozrost chwastów. Dzięki temu krzew będzie miał zapewnione lepsze warunki do wzrostu. 

Migdałek trójklapowy – nawożenie

Jeżeli migdałek trójklapowy będzie miał zapewnioną żyzną glebę, to niezbędne składniki pokarmowe będzie czerpać właśnie z niej. Jeśli jednak jest ona dość jałowa, od czasu do czasu warto zastosować nawóz. Do wzmacniania migdałka trójklapowego doskonale nadają się nawozy organiczne  – jest w nich wszystko, czego roślina potrzebuje. 

Jednak w okresie intensywnego kwitnienia (czyli wiosną) migdałek potrzebuje wspomagania. W lecie zaś migdałek zawiązuje pąki kwiatowe, które rozkwitną w kolejnym roku. W tych dwóch okresach warto stosować nawóz, najlepiej do roślin kwitnących. 

Migdałek trójklapowy – przycinanie

Przycinanie migdałka trójklapowego również jest konieczną czynnością. Na szczęście nie jest czasochłonna i nie trzeba wykonywać jej często. Migdałek wymaga przycięcia pędów o mniej więcej ⅔ ich długości. Dzięki temu będzie bujniej kwitnąć w kolejnych sezonach. 

Koniecznie przeczytaj  Oprysk na kleszcze – czy warto, kiedy pryskać, jaki najlepszy?

Trzeba wiedzieć również, że migdałek trójklapowy rośnie na pędach z poprzedniego roku. Jednoroczne pędy można skrócić solidnie – nawet do 3 lub 4 pąka. Im starsze pędy, tym mocniej można je przyciąć. Podobnie rzecz ma się w przypadku pędów chorych i uszkodzonych. Dzięki temu krzew będzie kwitnąć bujniej. 

Migdałek trójklapowy – zimowanie

Krzew migdałka trójklapowego jest dość wrażliwy na mrozy, dlatego zimą może ulec uszkodzeniu. Aby temu zapobiec, roślinę warto zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Należy owinąć ją agrowłókniną lub słomianą owijką. Na podłożu warto wysypać grubszą warstwę ściółki lub kory. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies