Strona Główna Ogród Miniaturowe drzewa ozdobne – poznaj 5 najpiękniejszych i mało wymagających gatunków!

Miniaturowe drzewa ozdobne – poznaj 5 najpiękniejszych i mało wymagających gatunków!

Autor: Maciej
Miniaturowe drzewa ozdobne – poznaj 5 najpiękniejszych i mało wymagających gatunków!

Masz do zagospodarowania niewielki kawałek ogródka, albo Twój ogród jest ogólnie niewielki? Nie musisz ograniczać się do sadzenia kwiatów ozdobnych, bylin czy niskich krzewów. Śmiało możesz posadzić również drzewka ozdobne – tyle, że w wersji mini! Przedstawiamy 5 propozycji, które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. Nie mają dużych wymagań, a przy tym stanowią oryginalną ozdobę każdego miejsca, w którym się znajdą. 

Cis pospolity 

Cis to jeden z popularnych gatunków drzew, znany (przynajmniej z wyglądu) większości z nas. W ogrodzie, w którym nie ma zbyt wiele miejsca, istotna jest nie tyle wysokość drzewa, ile jego obwód. Cis pospolity to jeden z idealnych wyborów na niewielkie przestrzenie. 

Poza niewielkimi wymiarami ma jeszcze kilka innych zalet. Po pierwsze: to roślina zimozielona, dlatego uświetni ogródek także podczas zimowych miesięcy. Po drugie: przyrost cisu pospolitego jest bardzo wolny, dlatego zawsze będziesz mieć czas na to, by dokonać cięcia korygującego. Po trzecie – do szczęścia potrzebuje w zasadzie tylko w miarę żyznej gleby. Poradzi sobie doskonale zarówno w cieniu, jak i w pełnym słońcu. Nic, tylko sadzić i cieszyć oko!

Jarzębina

Jarzębina kojarzy się przede wszystkim z typowo jesiennym, polskim krajobrazem. Kwitnie dość długo, wydając owoce przez całe lato aż do późnej jesieni. Istnieje kilka odmian jarzębiny. W małym ogrodzie doskonale sprawdzą się przede wszystkim odmiany Pendula i Fastigiata. 

Obydwie odmiany nie osiągają dużych rozmiarów i nie są bardzo szerokie, dlatego doskonale sprawdzą się w małych ogródkach. 

Lilak pospolity (bez)

Niech nie zmyli Cię nazwa “pospolity”! Lilak to przepiękny, niezwykle efektowny okaz. Jego największym atutem są przepiękne kwiaty o wielu kolorach. Lilak może kwitnąć na fioletowo (stąd nazwa), ale także na niebiesko, żółto czy biało. Oprócz tego, że rodzi piękne kwiaty, wydziela również niesamowicie przyjemny zapach. Dzięki temu stanowi niebanalny element ozdobny każdego, nawet najmniejsze ogródka. Nie rośnie wysoki – osiąga maksymalnie 3 metry wysokości. 

Koniecznie przeczytaj  Ziemia pod uprawę ziół – jaka powinna być, jak przygotować podłoże i kiedy najlepiej rozpocząć uprawę?

Podobnie jak poprzednicy, lilak także nie ma wielkich wymagań co do stanowiska czy pielęgnacji. Wystarczy mu podłoże dobrej jakości (najlepiej naturalnie wilgotne) oraz dostęp do słońca. Choć poradzi sobie również na stanowiskach zacienionych i półzacienionych, to lepiej kwitnie w słońcu. 

Wierzba japońska całolistna

Wierzba japońska całolistna wyróżnia się oryginalną koroną w kształcie kuli. To drzewo szczepione na pniu, co jeszcze bardziej dodaje mu uroku. Pędy wierzby japońskiej całolistnej przybierają barwę w odcieniach brązu i czerwieni. 

Również liście wierzby japońskiej całolistnej zachwycają kolorami. Wiosną są różowo-białe, latem przybierają barwę zielono-białą. 

Wierzba japońska całolistna jest cudowną, niecodzienną ozdobą każdego ogrodu. Doskonale prezentuje się na tle ciemnozielonych roślin – jej jasne, żywe kolory są wówczas o wiele lepiej wyeksponowane. 

Wierzba japońska całolistna nie jest bardzo wymagająca – potrzebuje słonecznego stanowiska i przestrzeni. Jej korona wymaga przycinania, by zachowała kulisty kształt. 

Wierzba babilońska 

Cechą rozpoznawczą wierzby babilońskiej są jej ciekawie poskręcane gałęzie. Nie osiąga sporych rozmiarów – wyrasta na maksymalnie 6 metrów. Równie pięknie i ciekawie co poskręcane gałęzie wyglądają kwiaty wierzby – mają postać mieniących się na srebrno kotków. Dzięki poskręcanym gałęziom drzewo jest ciekawą ozdobą ogródka nawet zimą, gdy nie ma na nim liści. 

Wierzba babilońska również nie jest wymagająca co do warunków uprawy. Preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska, ale poradzi sobie także w półcieniu. To drzewo preferuje żyzne gleby o średniej wilgotności, jednak będzie dobrze rosnąć także na uboższym podłożu. Nie można jednak zaniedbać podlewania: przesuszona wierzba babilońska będzie marniała. 

Przed zimą warto ją zabezpieczyć: pędy wierzby babilońskiej nie mają bardzo dużej odporności na mróz.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies