Strona Główna Ogród Morwa biała – uprawa i pielęgnacja

Morwa biała – uprawa i pielęgnacja

Autor: Maciej
Morwa biała – uprawa i pielęgnacja

Morwa kojarzy się przede wszystkim z niewielkimi, smacznymi owocami, które mają świetne właściwości zdrowotne. Herbata z morwy jest kojarzona z właściwościami regulującymi poziom cukru w organizmie. Na tym jednak nie koniec, a korzyści dla zdrowia wynikających ze spożywania morwy w różnej postaci jest o wiele więcej. Chcesz mieć drzewko morwowe w swoim ogrodzie? Zwracamy uwagę na najważniejsze kwestie, które musisz wziąć pod uwagę! Morwa w ogrodzie: uprawa i pielęgnacja.

Morwa w ogrodzie – gatunki

Na całym świecie występuje kilkanaście gatunków morwy, jednak w Polsce uprawia się przede wszystkim dwa. To morwa biała i morwa czarna, przy czym popularniejsza jest morwa biała. 

Morwa czarna jest uprawiana rzadziej ze względu na to, że jest mniej odporna na działanie mrozów niż biała i często przemarza. Czarna morwa osiąga imponującą wysokość: dorasta nawet do 15 metrów. Rodzi smaczne owoce, przypominające wyglądem jeżyny. 

Morwa biała może osiągać podobne rozmiary co morwa czarna i również rodzi smaczne (są słodsze niż w przypadku czarnej morwy) i zdrowe owoce. Ta odmiana drzewa jest bardziej odporna na działanie mrozu, dlatego w naszych warunkach klimatycznych uprawia się ją o wiele częściej niż czarną. 

Morwa (drzewo) – sadzenie

Morwa biała może osiągać równie imponujące rozmiary co morwa czarna, dlatego wybierając dla niej stanowisko, musisz wziąć to pod uwagę. Najlepszym czasem na sadzenie morwy jest jesień, najlepiej wczesna, by roślina zdążyła się dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów. Im cieplejsza ziemia, tym lepiej i szybciej roślina się rozwinie i zdąży się uodpornić przed pierwszymi mrozami. W pierwszym roku warto jednak zabezpieczyć młode rośliny na zimę, okrywając je. 

Koniecznie przeczytaj  Bukszpan - uprawa i pielęgnacja

Morwa może zostać posadzona jako drzewo owocowe albo ozdobne. Jeśli nie zależy Ci na owocach, morwa biała może być sadzona także jako krzew ozdobny – odpowiednią wysokość i kształt uzyskasz przed cięcie. Co więcej: z morwy można formować piękne żywopłoty o niewątpliwych walorach ozdobnych, które jednak nie owocują. 

Morwa biała: podłoże i stanowisko

Morwa biała preferuje jasne i ciepłe stanowisko – lepiej czuje się w wyższych temperaturach. Zapewnienie ciepłego i słonecznego stanowiska to w zasadzie największe i najważniejsze wymaganie tej rośliny. Warto przy tym zadbać również o to, by drzewo chronić przed bezpośrednim wpływem silnego wiatru. 

Morwa biała preferuje gleby żyzne i przepuszczalne o umiarkowanej naturalnej wilgotności. Najlepiej, jeśli podłoże będzie miało obojętny odczyn. 

Podlewanie i nawożenie morwy

Jak większość roślin kwitnących, morwa biała wymaga podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia, jednak dobrze radzi sobie z okresową suszą. Latem, zwłaszcza gdy jest ono suche i upalne, morwa wymaga obfitego i regularnego podlewania. Wyraźnym sygnałem świadczącym o niedostatecznym nawodnieniu są przyschnięte liście. 

Jeśli roślina została zasadzona w żyznej glebie, to w zupełności wystarczą jej składniki pokarmowe pobierane z podłoża. W przeciwnym wypadku warto wspomóc jej wzrost nawozami płynnymi. Nie jest to jednak roślina bardzo wymagająca pod tym względem i w zupełności wystarczy jej nawożenie organiczne (np. obornikiem) lub uniwersalnymi nawozami płynnymi. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie preparatów o wydłużonym działaniu – wówczas będą one stopniowo uwalniać do gleby odżywcze składniki przez cały sezon. 

Przycinanie morwy

Jeśli na drzewo morwowe masz przeznaczone dużo miejsca i chcesz, by wydawało obfite plony, nie musisz go przycinać. Jeśli jednak nie masz aż tyle miejsca, przycinanie korony będzie nieuniknione. Musisz jednak wiedzieć o tym, że częste przycinanie morwy osłabi ją i o ile nie wpłynie to na jej dekoracyjny charakter, o tyle roślina może przestać wydawać owoce. Dlatego wybierając stanowisko dla niej, musisz mieć na uwadze to, że korona może być bardzo rozłożysta. 

Koniecznie przeczytaj  Przesadzanie roślin liściastych – jak i kiedy najlepiej to robić?

Kiedy ciąć morwę? Najlepszy czas na ten zabieg to przełom zimy i wiosny oraz końcówka lata. Jeśli zdecydujesz się na cięcie morwy pod koniec sezonu, pamiętaj o tym, by było to na tyle wcześnie, żeby roślina zdążyła się zregenerować przed nadejściem mrozów.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies