Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Motyle w ogrodzie – poznaj najpopularniejsze gatunki i dowiedz się, jak zaprosić je do ogrodu!

Motyle w ogrodzie – poznaj najpopularniejsze gatunki i dowiedz się, jak zaprosić je do ogrodu!

Autor: Maciej
Motyle w ogrodzie

Motyle to jedne z najmilszych zwiastunów wiosny, a także symbol lata. Delikatne, kolorowe i piękne niczym przeniesione do rzeczywistości wprost z obrazu – zachwycają pod każdym względem. Motyle są nieinwazyjne, a przy tym są przepiękną, naturalną ozdobą ogrodów. Jakie gatunki najczęściej odwiedzają nasze ogrody? Jak stworzyć ogród przyjazny motylom? Podpowiadamy! 

Dlaczego warto zaprosić motyle do ogrodu?

Wyglądają jak małe dzieła sztuki przeniesione do rzeczywistości. Małe, delikatne, poruszające się bezszelestnie, leciutkie i kolorowe. Do tego nie robią nikomu żadnej krzywdy, latając sobie zwiewnie z rośliny na roślinę. Nieraz przysiadają na parapecie, a nawet na dłoni, sprawiając tym ogromną przyjemność. 

Motyle wyglądają niemal jak poruszające się kwiaty. Stanowią przepiękny, żywy element dekoracyjny ogrodu, wprowadzając do niego życie i kolory. Kolorowy motylek przelatujący w zasięgu wzroku zawsze wywołuje uśmiech na twarzy. 

Obecność motyli w ogrodzie nie jest jednak sprawą oczywistą! Owszem, pojedyncze sztuki zaglądną tu i ówdzie, jednak aby motylki chciały stacjonować w ogrodzie na dłużej czy na stałe, trzeba stworzyć im do tego odpowiednie warunki. Na szczęście nie są one trudne do spełnienia, a ogród przyjazny motylom można dość łatwo stworzyć. Podstawą są rośliny, które je wabią, ale to nie wszystko. 

Gatunki najczęściej występujące w Polsce

Warto wiedzieć, że motyle to najliczniejsza grupa owadów. Na całym świecie istnieje ponad 170 tysięcy (!) gatunków motyli. Tylko w Polsce jest ich ponad 3 tysiące, z czego 160 gatunków to motyle dzienne. 

Nie sposób więc wymienić wszystkie gatunki, które występują w polskich ogrodach. Kilka z nich jest jednak szczególnie aktywnych i widujemy je najczęściej. Najpopularniejsze gatunki motyli w Polsce to:

  • rusałka pawik – najbardziej charakterystyczny i najłatwiej rozpoznawalny motyl: jest brązowy, a na końcach skrzydełek ma charakterystyczne pawie oczka;
  • rusałka admirał – na ich skrzydłach przeważa czarny kolor, z domieszką białych i brązowych/rdzawych plam;
  • rusałka żałobnik – skrzydła tego motyla są brązowe, a na końcach mają białą obwódkę;
  • rusałka pokrzywnik – skrzydełka brązowe od góry i czarne od dołu, a także zakończone żółto-czarnymi plamami to znak rozpoznawczy tego gatunku motyla.
Koniecznie przeczytaj  Poidełka dla ptaków

Każdy z gatunków, a nawet poszczególnych przedstawicieli gatunku, może wyglądać nieco inaczej. Wizyty dorosłych osobników to jedna kwestia. Druga to zachęcenie ich do tego, by zechciały się rozmnażać w ogrodzie. Jak stworzyć ogród przyjazny motylom?

Jak stworzyć warunki do bytowania motyli w ogrodzie?

Im bardziej naturalny ogród (któremu blisko do ekologicznego lub w pełni taki właśnie jest), tym lepiej dla motyli! Pamiętaj, że te owady muszą jeść, a im więcej jedzenia, tym bardziej atrakcyjne dla nich miejsce. Aby motyle się rozmnażały, potrzebują do tego dogodnych warunków. Gąsienica, która jest pierwszą fazą rozwoju motyla, żywi się… chwastami. Dlatego jeśli chcesz, by w ogrodzie gościły motyle, zapewnij im łatwy dostęp do pożywienia i przynajmniej w jednym kąciku zostaw chwasty, takie jak:

  • pokrzywa;
  • oset;
  • łopian. 

Pokrzywa pełni jeszcze jedną, bardzo istotną rolę: wiele gatunków motyli składa na niej jajka.

Im więcej roślin w ogrodzie oraz im mniej toksycznych oprysków, tym większe prawdopodobieństwo tego, że motyle chętniej będą go odwiedzać. Aby zwabić dorosłe osobniki, warto sadzić również kwiaty, które je przyciągają.

Rośliny przyciągające motyle

Warto wspomnieć o tym, że podstawowym pokarmem dorosłych osobników jest nektar kwiatowy. Motyle posiadają długą ssawkę, dzięki czemu preferują kwiaty o długim kielichu. W odróżnieniu od innych owadów nie mają problemu z dostaniem się do wnętrza kwiatu i jego darów. 

Ciekawostką jest również to, że intensywne, wręcz jaskrawe kolory kwiatów działają na motyle jak magnes! Statystycznie najczęściej motyle siadają na kwiatach żółtych, niebieskich, fioletowych, różowych i lilaróż. 

Jeśli obecnością motyli chcesz cieszyć się przez długi czas, postaw na rośliny, które kwitną przez cały sezon. Dzięki temu tych kolorowych, skrzydlatych gości będziesz mieć na co dzień, od wiosny aż do późnej jesieni. 

Koniecznie przeczytaj  Bezpieczne dokarmianie ptaków. Sprawdź jak karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić

Jakie kwiaty motyle preferują najbardziej? Bez wątpienia przyciągną je:

  • pierwiosnki (prymulki);
  • wrzosiec krwisty;
  • goździki brodate;
  • astry;
  • lawenda wąskolistna;
  • cynie;
  • werbena patagońska;
  • jeżówki;
  • rozchodnik okazały;
  • floksy;
  • zioła: rumianek, oregano, lawenda;
  • dalie;
  • aksamitki;
  • bluszcz kwitnący.

Co jeszcze sprzyja obecności motyli w ogrodzie?

Kwiaty preferowane przez motyle oraz bujna roślinność i spokój w ogrodzie to nie wszystko. Oprócz tego do czynników wabiących motyle można zaliczyć:

  • sfermentowane owoce – motyle lubią przede wszystkim śliwki i gruszki. W różnych miejscach w ogrodzie pozostaw takie sfermentowane owoce, a motyle z pewnością przysiądą, by się nimi poczęstować!
  • domki dla motyli – choć pomysł na początku może wydawać się co najmniej dziwny, to warto wiedzieć o tym, że niektóre gatunki motyli (przede wszystkim różne rusałki) zimują w dorosłej postaci. Chowają się przede wszystkim do piwnic. Jeśli chcesz je zwabić i pomóc przetrwać zimę, w zacisznym miejscu pozostaw specjalne domki, w których będą mogły się skryć;
  • chwasty – to właśnie nimi odżywiają się gąsienice, zanim staną się “pełnoprawnymi” motylami. Lubią przede wszystkim pokrzywę, łopian czy podbiał. Warto więc wygospodarować kawałek ogródka, który pozostanie w pełni dziki. 

Uważaj jednak jeśli w ogródku uprawiasz warzywa kapustne. Stanowią one doskonałe źródło pożywienia dla bielnika kapustnika! Te motyle mogą niszczyć uprawy. Drugim szkodnikiem jest ćma bukszpanowa, która, jak sama nazwa wskazuje, żeruje na bukszpanie. 

Im bardziej naturalny ogród i im bujniejsza w nim roślinność, tym bardziej motyle będą czuć się jak u siebie. Równiutki, wypielęgnowany ogród, z roślinami przyciętymi jak od linijki raczej nie będzie dla nich specjalnie zachęcający. Nie będą miały się gdzie schować. Szkodzą im również opryski, dlatego jeśli chcesz cieszyć się obecnością motyli w ogrodzie, niech będzie on jak najbardziej naturalny.

Koniecznie przeczytaj  Wróble w ogrodzie

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies