Strona Główna Ogród Mrówki w ogrodzie – jak je zwalczyć? Domowe i sprawdzone sposoby

Mrówki w ogrodzie – jak je zwalczyć? Domowe i sprawdzone sposoby

Autor: Maciej
Mrówki w ogrodzie – jak je zwalczyć? Domowe i sprawdzone sposoby

Mrówki w ogrodzie są powszechnym problemem. Te małe stworzenia nie tylko nas irytują swoją bytnością w naszym sąsiedztwie, ale też potrafią niszczyć uprawy warzyw i owoców w naszym ogródku. Przy tym stwarzają idealne warunki bytowania innym szkodnikom np. mszycom. Z tego też względu za wszelką cenę chcemy się ich pozbyć. Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie- dowiesz się z tego artykułu.

Mrówki w ogrodzie – jakie rodzaje ich można spotkać?

W naszym ogrodzie możemy spotkać kilka rodzajów mrówek. Każdy gatunek ma swoją upodobania. Zobacz, jakie rodzaje mrówek możesz spotkać na swojej drodze:

  • Czarne – ten gatunek najczęściej pojawia się w ogrodzie. Ich obecność  poznasz po wyrzucanych na powierzchnię ziarenkach piasku, kiedy te osobniki budują gniazda. Potrafią tworzyć duże kolonie, bo ich liczebność może sięgnąć aż do 20 tys. osobników.
  • Czerwone – to gatunek niebezpieczny dla nas. Gryzą ludzi, a ich ukąszenie jest bolesne. Gniazda na ogół robią pod kamieniami i korzeniami, lubią się chować. Ten gatunek mrówek tworzy mniej liczebne kolonie, bo do 2 tys. robotnic.
  • Żółte – od czarnej mrówki, żółta mrówka różni się tylko kolorem. Co prawda jest to dość często spotykany gatunek. Gniazda często zakładają pod chodnikami,  brukowymi drogami i w murach budynków. Zaglądają do naszych domów w poszukiwaniu pożywienia.
  • Mrówki latające- te mrówki lubią być wszędzie. Ze względu na mobilność mogą się łatwo przemieszczać. Mrówki latające to samce lub królowe czarnej mrówki, które krążą w poszukiwaniu miejsca na gniazdo.
Koniecznie przeczytaj  Miniaturowe drzewa ozdobne - poznaj 5 najpiękniejszych i mało wymagających gatunków!

Szkodliwość mrówek w ogrodzie – co robią?

Mrówki wydają się plagą w naszych domach. Natomiast w ogrodzie, o ile nam samym nie przeszkadzają i nie buszują w naszych uprawach, to raczej je tolerujemy. Niemniej jednak nie zdajemy sobie sprawy, że są one szkodnikami. Gdy założą sobie gniazdo w bliskim sąsiedztwie drzew i krzewów lub innych roślin, to niestety uszkadzają ich system korzeniowy.

Kolonie mrówek niszczą również trawę, powodując jej łysienie. Ponadto drążąc tunele i budując gniazda, przyczyniają się do przesuszenia ziemi. Mogą zniszczyć różne drewniane elementy, budując gniazda w szczelinach altanek, zakamarkach ścian budynków lub mebli ogrodowych.

W poszukiwaniu jedzenia mogą wchodzić do naszych domów, tym samym żerując na pożywieniu, które znajdą w naszej kuchni, przy tym zanieczyszczając nasze produkty spożywcze.

Mrówki żywią się produkowaną przez mszyce spadzią. Dlatego stwarzają mszycom dogodne warunki bytowania, tworząc ich swego rodzaju hodowle. Ponadto niszczą rośliny w naszym ogrodzie i to na dwa sposoby. Drążą tunele, uszkadzając ich system korzeniowy oraz żywią się młodymi pędami roślin.

Z tego też względu duża kolonia mrówek w ogrodzie może spowodować niemałe szkody. Zatem jak się ich pozbyć. W tym wypadku możemy zadziałać dwojako. Najpierw zastosować domowe sposoby na mrówki, a gdy to nie pomoże sięgnąć po środki ze sklepu.

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Przez setki lat nasi przodkowie opracowali wiele sprawdzonych sposób na zwalczanie mrówek w ogrodzie. Zatem co na mrówki w ogrodzie możemy zastosować.

Boraks na mrówki w ogrodzie

Boraks jest znanym i skutecznym środkiem na mrówki w domu, jak i w ogrodzie. Pułapki na mrówki w ogrodzie w postaci trutek z boraksu przygotujemy w parę minut. Mieszamy boraks, wodę i cukier w proporcji 1:18:7.  Przy tym należy się trzymać ściśle przepisu, ponieważ za silna trutka odstraszy mrówki, a słaba nie zadziała, jak powinna.

Koniecznie przeczytaj  Jak przycinać storczyki krok po kroku?

Ocet na mrówki w ogrodzie

Intensywny zapach octu odstrasza mrówki i zniechęca do eksploracji naszego ogrodu. Ocet mieszamy z wodą, możemy do mikstury dodać kilka kropel waleriany. Spryskujemy miejsca, w których najczęściej widujemy mrówki i tam, gdzie nie chcemy ich widzieć w swoim otoczeniu.

Cynamon na mrówki

To aromatyczna przyprawa, której nie lubią mrówki. Intensywny zapach cynamonu skutecznie je zniechęca. Rozsyp cynamon w miejscach i wokół nich, gdzie nie chcesz widzieć tych owadów. Na przykład możesz rozsypać cynamon w pobliżu grządek.

Proszek do pieczenia na mrówki w ogrodzie

Podobnie jak z cynamonem możemy postąpić z proszkiem do pieczenia. 

Kawa na mrówki w ogrodzie

Aromatyczny zapach kawy pobudza nasze zmysły, ale nie mrówek. Wręcz przeciwnie te stworzenia nie lubią tego aromatu. Kawa jest naturalną barierą zapachową, której mrówki nie będą chciały przekraczać.

Soda na mrówki w ogrodzie

Soda oczyszczona to dość znany sposób na zwalczanie mrówek w domu, który możemy równie dobrze zastosować w ogrodzie. Sodą posypujemy miejsca bytowania mrówek. Skuteczną metodą jest również posypanie sodą ścieżek wędrowania mrówek.

Wrzątek na mrówki w ogrodzie

To dość drastyczna metoda, ale i działa natychmiastowo. Otóż gniazdo mrówek można zalać wrzątkiem. Wtedy mrówki się wyniosą. Niemniej jednak jest to zabieg doraźny, ponieważ po jakimś czasie mogą pojawić się kolejni lokatorzy na tym miejscu.

Mąka kukurydziana na mrówki

Mąkę kukurydzianą rozsypujemy w miejscach przebywania mrówek. Po zjedzeniu mąki mrówki pęcznieją i giną. Ten sposób sprawdza się w ogrodzie, ale i też na balkonach i tarasach.

Miód na mrówki

Mrówki uwielbiają mąkę kukurydzianą, a jeszcze bardziej przepadają za miodem. Dlatego miód może służyć, jako pułapki na mrówki w ogrodzie. Aromat i smak miodu przyciąga te stworzenia, a jego lepka konsystencja powoduje, że nie mogą się z niego wydostać.

Koniecznie przeczytaj  15 najładniejszych drzew liściastych do ogrodu

Donica lub wiadro z trocinami

Zasyp doniczkę lub wiaderko trocinami. Trociny muszą być mocno ubite. Taki naczynie zostaw w ogrodzie. Po jakimś czasie mrówki zasiedlą je i wtedy będzie można się ich pozbyć, stosując metody powyżej.

Jakie rośliny odstraszają mrówki?

Mrówki można zlikwidować na jakiś czas, ale po pewnym okresie znowu mogą się pojawić w naszym ogrodzie. Zatem jak zapobiegać temu, aby z powrotem nie pojawiały się w naszym ogrodzie?

W tym wypadku warto posadzić rośliny odstraszające mrówki, które stanowią dla nich naturalną barierę zapachową. Do tych roślin należą: lawenda, dalia, bazylia, mięta, wrotycz, tymianek i majeranek. Dzięki nim zdecydowanie ograniczysz działalność mrówek w twoim ogrodzie i odstraszysz je na długi czas.

Oprysk na mrówki w ogrodzie – czy jest skuteczny?

Mrówki można wytępić przy pomocy oprysku. Wybrany środek w koncentracie rozrabiamy z wodą i opryskujemy gniazdo i jego okolice, a także ścieżki mrówek. Do tego najlepiej sprawdzają się preparaty mikrokapsułkowe.

Te środki dłużej pozostają na powierzchni i są odporne na wysokie temperatury. Przykładem takich produktów są Effect Microtech CS, spray na mrówki Stop owady, czy Draker 10.2.

Niemniej jednak, aby te preparaty przyniosły zamierzone efekty, trzeba przeprowadzić skuteczną dezynfekcję. To zaś oznacza trafienie w samo sedno. Likwidacja pojedynczych mrówek nie przyniesie efektu. Jedynie zlikwidowanie całej ich kolonii.

Zanim zastosujemy te preparaty, trzeba znaleźć główne siedliska mrówek. W tym celu warto zabawić się detektywa i śledzić szlaki mrówek. Gdy odkryjemy ich główne siedziby, gniazda oraz ścieżki wędrówek, to wtedy możemy zlikwidować gniazda wybranym preparatem do ich likwidacji. Przy stosowaniu preparatów owadobójczych, należy stosować się ściśle do zaleceń ich producentów.

W takiej sytuacji mamy pewność, że preparaty owadobójcze poskutkują i w pełni pozbędziemy się tych owadów z ogrodu. Gdy jednak zauważymy, że pomimo oprysków widzimy w naszym ogrodzie pojedyncze osobniki, warto prześledzić, czy wszystkie gniazda zostały rzeczywiście zlikwidowane i czy coś nie umknęło naszej uwadze. W naszym ogrodzie może być kilka kolonii mrówek. Dlatego czasem walka z mrówkami bywa pracochłonna, czasochłonna i żmudna.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies