Strona Główna Ogród Mrówki w ogrodzie – szkodniki czy przyjaciele?

Mrówki w ogrodzie – szkodniki czy przyjaciele?

Autor: Maciej
Mrówki w ogrodzie

Siedliska mrówek można spotkać prawdopodobnie w każdym ogrodzie. O ile żyją sobie gdzieś na uboczu i nie próbują dokonywać ekspansji na nasz dom, to nawet nie zwracamy na nie uwagi. Są jednak okresy wiosną oraz latem, kiedy możemy zaobserwować pojawienie się mrówek w domu. Prawdopodobnie każdemu z nas w tej sytuacji zapala się lampka alarmowa i zaczyna szukać źródła problemu. Czasami bardzo trudno je znaleźć, ponieważ mrówki przedostają się do wnętrza domu przez bardzo małe szczeliny. Odwiedzają nas w poszukiwaniu pożywienia. Co zatem robić w sytuacji, kiedy w ogrodzie zauważymy gniazda mrówek? Czy musimy od razu interweniować? Czy mrówki działają na niekorzyść naszego ogrodu i roślin, czy może jednak są tam niezbędną częścią ekosystemu?

Mrówki w ogrodzie – co one tam robią?

Mrówki to bardzo pracowite, silne i wytrwałe owady. W ogrodzie są naszymi sprzymierzeńcami, ponieważ niszczą wiele owadów pasożytujących na ozdobnych roślinach ogrodowych. Jednak ich dobroczynne działanie ma swoje granice. Kiedy bowiem kolonie mrówek w ogrodzie osiągają zbyt duże rozmiary, mogą przynosić więcej szkody niż pożytku, a do tego ich obecność jest mocno uciążliwa. Jak wiec pozbyć się mrówek, kiedy te opanują nasz ogród?

Szkodliwe działanie mrówek w ogrodzie

Skoro pisaliśmy o tym, że mrówki są naszymi sprzymierzeńcami w walce z wieloma szkodnikami to, dlaczego mielibyśmy się ich pozbywać z ogrodu? Otóż kluczową sprawą jest tutaj skala, w jakiej te owady występują. Małe kolonie mrówek gdzie na skraju działki rzeczywiście nie powinny nikomu przeszkadzać, a wręcz działać na naszą korzyść. Jeżeli jednak pojawia się ich coraz więcej, mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń w naszym ogrodzie. Co zatem grozi nam przy zmasowanym ataku mrówek na nasz ogród?

  • Mrowiska mogą prowadzić do usychania roślin. Jest to spowodowane powietrznymi komorami, które mrówki tworzą wokół korzeni. Przez te komory korzenie roślin tracą kontakt z podłożem, a co za tym idzie z wodą.
  • Mrówki bardzo chętnie zakładają gniazda w korzeniach małych roślin. Wiercąc swoje podziemne korytarze, uszkadzają korzenie i tym samym niszczą rośliny;
  • Mrówki bardzo chętnie zakładają gniazda w nadziemnych częściach iglaków miniaturowych. Może to prowadzić do brązowienia i chorowania iglaków;
  • Bardzo często możemy spotkać też mrowiska na trawniku, co jest niepożądane z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze zaburzają swobodny wypoczynek, a po drugie, niszczą trawę;
  • Mrówki mogą też doprowadzać do niszczenia pąków kwiatów oraz owoców;
  • Mrówki bardzo często są sprzymierzeńcami mszycy. Jest to spowodowane słodką spadzią, produkowaną przez mszyce Mrówki łase na te słodkości chętnie występują w roli obrońcy mszycy przed owadami.
Koniecznie przeczytaj  Pielęgnacja tui bez tajemnic. Jak przycinać tuje, aby rosły zdrowo i pięknie się formowały

Jak się pozbyć mrówek z ogrodu?

Jak widzimy, obecność dużych kolonii mrówek wcale nie jest pożądana i może spowodować duże szkody w naszych ogrodach. Lepiej więc w porę uwolnić się od tych pracowitych owadów. Jak to zrobić? Sposobów jest kilka. Najprostszym i najszybszym są chemiczne trutki na mrówki. Jeżeli jednak wolimy delikatniejsze, ekologiczne metody, wówczas możemy spróbować naturalnych metod takich jak:

  • Pieprz – mrówki nie przepadają za tą przyprawą, rozsypując ją, tworzymy naturalną barierę dla mrówek.
  • Cynamon – działa podobnie jak pieprz tylko mocnej. Mrówki wybitnie nie przepadają za zapachem cynamonu. Możemy do rozsypać wokół mrowiska, co spowoduje, że jego mieszkańcy zaczną szukać nowego domu
  • Świeże liście pomidorów – mrówki podobnie jak wiele innych owadów nie przepadają za ich zapachem. Mając dostęp do świeżych liści pomidorów, możemy zerwać kilka, rozgnieść je i porozkładać w miejscu, skąd chcemy pozbyć się mrówek.
  • Mąka kukurydziana – to dość skuteczny, naturalny środek na mrówki, które po jej spożyciu giną
  • Ocet spirytusowy – jego ostry zapach skutecznie odstrasza owady, możemy użyć go jako oprysku na miejscach, w których przebywają mrówki
  • Pułapki na mrówki – do walki z tymi owadami możemy też spróbować zastosować pułapki takie jak woda z miodem czy doniczka z trocinami. O ile miód podziała na mrówki jak lep, o tyle doniczka z trocinami to pewnego rodzaju alternatywa dla owadów. Panują w niej bowiem tak dobre warunki dla mrówek, że bardzo chętnie przeniosą one do niej swój dom, umożliwiając nam szybką i skuteczną wyprowadzkę całej doniczki z ogrodu.
  • Rośliny odstraszające mrówki – do walki z mrówkami możemy też użyć roślin, których mrówki wybitnie nie lubią, są to lawenda, tymianek rozmaryn, mięta czy majeranek. Ich mocne olejki eteryczne sprawiają, że mrówki wolą trzymać się z daleka.
Koniecznie przeczytaj  Kiedy i jak sadzić tulipany – poradnik

Zwalczanie mrówek z ogrodu nie jest trudne jednak dość mozolne, zwłaszcza kiedy gniazd jest dużo. Jeżeli jednak systematycznie będziemy stosować wspomniane metody, a do tego obsadzimy ogród roślinami, za którymi mrówki nie przepadają, jest szansa, że wygramy tę walkę.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies