Strona Główna Roboty koszące Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota koszącego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota koszącego?

Autor: Maciej
Robot koszący trawę przed tarasem w ogrodzie

Piękny, zielony, zawsze nieskazitelnie wymodelowany trawnik to pragnienie, a zarazem zmora każdego pasjonata ogrodnictwa. Cudowna wizja trawnika rodem z pola golfowego przeplata się brutalną rzeczywistością, w której nasz piękny trawnik z każdej strony atakowany jest przez chwasty, mrówki, krety, brak wody lub jej nadmiar. Pielęgnacja przydomowego trawnika to żmudna, regularna, ale też dająca mnóstwo satysfakcji praca. Nowoczesne technologie wyciągają jednak pomocną dłoń do strudzonych domowych ogrodników, oferując urządzenie, wykonujące lwią część pracy – czyli koszenie trawy, za nich.

Roboty koszące, bo o nich mowa to kolejne po robotach odkurzających sprzęty, zdobywające od kilku lat serca właścicieli domów jednorodzinnych i przydomowych ogrodów. Aby ten piękny sen o zawsze idealnie skoszonej trawie mógł się ziścić, musimy tylko zadać sobie jeszcze trochę trudu i z szerokiej gamy modeli robotów koszących wybrać taki, który sprosta naszym oczekiwaniom, będzie miał odpowiednią moc i wydajność do pracy w naszym ogrodzie. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę, wybierając robota koszącego? Poniżej przedstawimy najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę, wybierając automatyczny robot koszący.

Powierzchnia ogrodu

Wybierając automatyczny robot koszący musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych paramentrów. Prawdopodobnie najważniejszy z nich to powierzchnia ogrodu. W ofercie kosiarek automatycznych różnych producentów znajdziemy modele przeznaczone do użytkowania na konkretnej powierzchni. Kupując urządzenie, zwłaszcza jeżeli jesteśmy właścicielami dużego ogrodu, musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę właśnie na ten parametr, w przeciwnym razie może okazać się, że zakupiony sprzęt jest zbyt mało wydajny i nie jest w stanie za jednym podejściem wykosić całej powierzchni ogrodu. Z drugiej strony, posiadając mały trawnik, nie ma sensu przepłacać i kupować robota przeznaczonego do stosowania na dużych powierzchniach.

Koniecznie przeczytaj  Robot koszący - czym jest i jak wybrać właściwy?

Ukształtowanie terenu

Kolejną kwestią jest ukształtowanie terenu. Jeżeli nasz trawnik jest prosty jak stół i nie posiada naturalnych przeszkód w postaci pagórków, dołków, czy wzniesień, możemy założyć, że każde urządzenie, dopasowane do powierzchni ogrodu będzie odpowiednie. Jeżeli jednak nasza działka jest mocno zróżnicowana pod kątem stopnia nachylenia, a także pełna różnego rodzaju przeszkód w postaci dołków lub wystających korzeni, musimy poszukać robota, który po pierwsze, jest wyposażony w czujnik, umożliwiający mu omijanie przeszkód, a po drugie, posiada specjalne nakładki na koła, które pozwalają na bezpieczną pracę na terenie o większym nachyleniu, a także pomagają dotrzeć w miejsca trudnodostępne.

Konfiguracja ogrodu

Wybierając robot koszący, musimy także wziąć pod uwagę samą konstrukcję naszego ogrodu. W zależności od tego, czy składa się on z jednolitej powierzchni, czy może podzielony jest na kilka mniejszych, połączonych ze sobą parceli, ma dużo zakrętów, wąskich ścieżek, musimy wybrać takie urządzenie, które umożliwi na przykład ustawienie kilku punktów startowych, tak aby robot skosił cały obszar zielony, a także, aby jego wymiary nie utrudniały przejazdu.

Czas pracy, czas ładowania i głośność

Bardzo ważne parametry, na które musimy zwrócić uwagę wybierając robot koszący to czas pracy urządzenia, a także czas jego ładowania oraz poziom hałasu. Posiadając dużą powierzchnię ogrodu, warto zainwestować w robot gwarantujący jak najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Jeżeli czas pracy będzie zbyt mały, robot będzie musiał w trakcie koszenia wrócić do stacji dokującej, gdzie ładowany jest jego akumulator i tutaj również ważne jest jak dużo czasu potrzebne jest do ponownego startu robota. Jeżeli chodzi o poziom hałasu to zwykle jest on niższy niż tradycyjne kosiarki, jednak aby w pełni cieszyć się komfortem wykonywanej za nas pracy, warto dopasować poziom hałasu do własnych preferencji.

Koniecznie przeczytaj  Jaką kosiarkę automatyczną wybrać? 3 propozycje robotów Wiper - opinie

Dodatkowe parametry

Nowoczesne i innowacyjne urządzenia charakteryzują się tym, że producenci prześcigają się w zaopatrywaniu ich w dodatkowe funkcje, mające wyróżnić je na tle konkurencji i zagwarantować użytkownikowi maksymalną satysfakcję. Do takich dodatkowych funkcji, które możemy spotkać w robotach koszących zaliczamy:

  • automatyczne mulczowanie trawy
  • czujnik deszczu – robot wraca do stacji dokującej, gdy zaczyna padać deszcz
  • sterowanie głosowe
  • sterowanie za pomocą aplikacji w smartfonie
  • elektryczna regulacja wysokości koszenia
  • funkcja koszenia krawędzi – gwarantuje dokładne koszenie brzegów trawnika

Zakup robota koszącego to dość duża inwestycja w wygodę, komfort i czas. Aby rzeczywiście była ona opłacalna, musimy zadbać o to, żeby urządzenie było idealnie dopasowane do naszego ogrodu i naszych potrzeb. Warto więc przed zakupem porównać i przeanalizować różne modele od różnych producentów, pod kątem wyżej wymienionych parametrów naszego ogrodu. Kiedy to zrobimy, z pewnością uda nam się wybrać robot idealnie spełniający nasze oczekiwania.

Related Posts

1 komentarz

Robot koszący trawnik – czym jest i jak wybrać właściwy? | CzasNaOgrod.pl 21 września 2020 - 10:56

[…] należy uwzględnić decydując się na wybór robota koszącego? To przede […]

Komentarze wyłączone.

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies