Strona Główna Dom Najlepsze rośliny do biura – TOP 15 kwiatów biurowych

Najlepsze rośliny do biura – TOP 15 kwiatów biurowych

Autor: Maciej
Najlepsze rośliny do biura – TOP 15 kwiatów biurowych

Otoczenie roślinności działa pozytywnie na nasz nastrój, a nie tylko zdobi wnętrze. Należy pamiętać, iż kwiaty oczyszczają oraz nawilżają powietrze. Odmian na rynku jest naprawdę sporo i trudno wybrać spośród nich konkretny wariant. Jakie rośliny do biura są polecane? Jakie będą odporne na niekorzystne warunki? Sprawdź nasze zestawie TOP 15. Znajdziesz w nim najlepsze rośliny do biura!

Jakie rośliny wybrać do biura?

Jeśli pracujemy w biurze to wokół nas jest mnóstwo sprzętu elektronicznego, dlatego byłoby dobrze jakby umieszczone we wnętrzu rośliny skutecznie pochłaniały zanieczyszczenia powietrza, jak i fale emitowane przez monitory, czy drukarki. Co więcej w pracy nie mamy zbyt wiele czasu na skomplikowaną pielęgnację. To powoduje, że rośliny powinny być odporne na niekorzystne warunki, jak i nie wymagały zbyt zaawansowanych zabiegów by przetrwać, i cieszyć oko przez długi okres. Dodanie od czasu do czasu nawozu lub zmiana doniczki na większą z pewnością wyjdzie im na dobre!

Dobieramy rośliny do biura w zależności od warunków, a więc od oświetlenia, wilgotności i możliwości, na przykład pnącza trzeba zawiesić, a duże kwiaty zajmują sporo przestrzeni na podłodze. Niektóre odmiany mają swoje miniaturki, więc są naprawdę niewielkie. Odporne sadzonki świetnie radzą sobie z niedostatkiem wody, brakiem nasłonecznienia, jak i z suchym powietrzem. To będą wobec tego wyśmienite okazy do ustawienia w biurze.

TOP 15 roślin i kwiatów do biura

Kwiatek do biura może być mały lub duży, bowiem wiele zależy od wielkości i od układu danego pomieszczenia. Wobec tego pole możliwości jest całkiem spore w kwestii doboru gatunków i ich odmian. Zdecydowanym liderem są zielone rośliny, choć te kwitnące są dla nich poważną konkurencją. Zachwycają one wyglądem, są łatwe w pielęgnacji, a niektóre nawet intensywnie pachną. Jaki kwiat do biura wybrać? Nie masz pojęcia? Sprawdź 15 naszych propozycji:

 1. Skrzydłokwiat
Koniecznie przeczytaj  Nalewka z aronii – dlaczego warto i jak ją przygotować?

To lider, gdy chodzi o kwiaty doniczkowe do biura. Nic dziwnego, bowiem pochłania z powietrza benzen, jak i formaldehyd pochodzący z dymu papierosowego, a także co najważniejsze aceton oraz trójchloroetynel emitowany przez monitory komputerów. Skrzydłokwiat ma piękne, duże, zielone liście oraz białe kwiaty, które pachną. Przy dobrych warunkach można przez cały rok cieszyć się z obfitego kwitnienia. Ten gatunek nie potrzebuje dużo podlewania ani wielkiego nasłonecznienia. Miniaturki są drobne, ale robią mimo wszystko wrażenie niemal na każdym, za to duże okazy są wyższe, a poprzez to okazalsze.

 1. Zielistka

Ważne jest, aby rośliny biurowe oczyszczały powietrze. Zielistka właśnie taka jest! Pochłania z powietrza benzen, jak i formaldehyd pochodzący z dymu papierosowego. Z czasem wytwarza pędy rozłogowe, które po odcięciu staną się nową sadzonką. Zielistka zachwyca liśćmi z jasnym środkiem oraz z ciemnozielonym brzegiem. Nie wymaga szczególnej uwagi, a mimo to rośnie szybko.

 1. Figowiec Benjamiński nazywany potocznie Fikusem

To popularny gatunek, który często pojawia się w domach, choć równie dobrze spisuje się w biurach. W zależności od odmiany liście się nieco od siebie różnią. Jedno jednak się nie zmienia, bowiem Fikus skutecznie pochłania formaldehyd, benzen i trójchloroetylen. Podlewamy najlepiej przegotowaną wodą, czyli miękką.

 1. Zamiokulkas zamiolistny

Wyróżnia go to, że bez specjalnej pielęgnacji rośnie spory. Strzeliste łodygi są wysokie, co ważne oczyszczają powietrze i mają dodatkowo właściwości uspakajające. Ciekawostką jest to, że ten gatunek trudno „zabić”, więc idealnie sprawdza się, jako kwiatek do biura.

 1. Wężownica

Najlepsze kwiaty do biura to z pewnością Wężownice. Dlaczego? Ich wymagania pielęgnacyjne są minimalne, do tego skutecznie pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza. Cechą tej rośliny jest to, że posiada nietypowe liście, bo niektóre przypominają cienkie rurki, a inne są bardzo szerokie.

 1. Aglaonema
Koniecznie przeczytaj  Monstera: imponujący olbrzym. Co musisz wiedzieć o jej uprawie?

To niewielki kwiat do biura, dlatego że sięga około 1 metra. Zdobi bardzo mocno, więc doskonale spisze się w sekretariacie, czy w innych reprezentacyjnych lokalizacjach. Liście są stosunkowo duże, do tego widać na nich białe unerwienie.

 1. Palma koralowa

To sporych rozmiarów kwiat do biura, ale ma plus, bo świetnie pochłania różne zanieczyszczenia z powietrza. Mamy tu osobniki damskie oraz męskie. Jednak trzeba uważać, bo łatwo uszkodzić ich korzenie, dlatego że są niezwykle wrażliwe.

 1. Paprotka

Paprotki to najlepsze kwiaty do biura, bo mogą zostać powieszone na każdej wolnej ścianie. Doskonale znoszą cień, mało tego pochłaniają szkodliwe promieniowanie od monitorów komputerów. Wiszące liście są bardzo ozdobne, choć w zależności od odmiany mają pewne różnice w wyglądzie.

 1. Dracenia

W tym wypadku ozdobne liście przyciągają uwagę, aczkolwiek różne odmiany posiadają ten detal jednokolorowy bądź zdobiony barwnymi paskami. Dracenia ustawiona w jasnym pomieszczeniu będzie zachwycać, jednak wymaga wilgotnej atmosfery i stałej wilgotności gleby. Wobec tego nie sprawdzi się w każdym biurze.

 1. Zroślicha stopowcowa

Jest to kwiat do biura zwisający lub pnący. Wyróżnia go białe unerwienie oraz to, że pochłania zanieczyszczenia powietrza. To bylina łatwa w uprawie, choć dopiero po 2-3 latach zaczyna się piąć po podporze. To niewielkie pnącze, które rzadko kwitnie. Przy za dużej ilości światła liście się brzydko wybarwią.

 1. Juka

Najlepsze rośliny do biura to te pustynne, które potrzebują sporo światła, ale mało wody. Juka przypomina nieco palmę, bowiem rozety liściowe wyrastają z wierzchołka i głównie ta część rośnie. Liście są ostre, ale pozbawione kolców. Te drzewko ma kilka odmian. Ważne jest to, że to odporna roślina, ale tylko na niesprzyjające warunki, bo zdecydowanie gorzej radzi sobie ze szkodnikami.

 1. Figowiec sprężysty
Koniecznie przeczytaj  Czyste powietrze w domu bez oczyszczacza? Pomogą Ci w tym rośliny – zobacz jakie?

To nieco egzotyczna propozycja. Szybko rośnie, osiąga maksymalnie 150 centymetrów wysokości. Liście są duże, lekko podwinięte, eliptyczne o długości około 20 centymetrów. Ich wierzch jest błyszczący, a spód – matowy. Ten kwiat biurowy oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, do tego zdobi. To takie jakby niewielkie drzewko. Nie lubi dużej ilości wody, ale warto regularnie zasilać go nawozem.

 1. Szeflera

To duża roślina do biura, łatwa w uprawie. Potrzebuje słonecznej lokalizacji, w ciepłe pory roku wymaga więcej wody niż jesienią oraz zimą. Jonizuje i nawilża powietrze, a także poprawia nastrój. Szeflera drzewkowata ma liście przypominające parasolki. W uprawie doniczkowej mało kiedy owocuje.

 1. Aspidistra

Za tą tajemniczą nazwą kryje się wiecznie zielona i bardzo łatwa w uprawie roślina odporna na niekorzystne warunki. Lubi nawóz oraz niewielką ilość wody. Aspidistra wyniosła to długowieczny typ, który rośnie bardzo wolno. Jej liście są niebywale ozdobne, a kwitnienie pojawia się rzadko.

 1. Epipremnum

Jest to pnącze z kanciastymi zielono-żółtymi pędami, które mogą osiągać nawet 4-5 metrów. Z racji sercowatych liści wygląda spektakularnie. Nie ma większych problemów z uprawą, ponadto dzięki podpórce można tworzyć rozmaite kompozycje. Jasne pomieszczenie jest koniecznie, tak samo jak wilgotne, ale kwaśne podłoże.

Kwiaty doniczkowe do biura mogą kwitnąć, albo nie. Wiele odmian posiada bardzo efektowne liście, na przykład o nietypowym kształcie lub o ciekawym zabarwieniu. To wystarcza, żeby stały się nietuzinkową ozdobą sal konferencyjnych, czy sekretariatu. Ustawiamy je przy biurku, na parapecie okna, albo w kącie, czy też zawieszamy. Dzięki temu uda nam się stworzyć korzystny klimat do pracy, a zielona roślinność nie tylko ozdobi wnętrze, ale i oczyści powietrze.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies