Strona Główna Dom Nalewka z aronii – dlaczego warto i jak ją przygotować?

Nalewka z aronii – dlaczego warto i jak ją przygotować?

Autor: Maciej
Nalewka z aronii

Aronia to bardzo popularny owoc, występujący powszechnie w Polskich ogrodach. Jest ona niezwykle łatwa w uprawie. Może występować w postaci krzewu lub drzewa. Jest odporna na zmiany temperatury, szkodniki, grzyby, pleśnie, nie wymaga też specjalnego nawożenia czy podlewania. Jednym słowem, aronia to roślina, która świetnie nadaje się do uprawy w ogrodach nawet najbardziej opornych ogrodników. Co jednak ważniejsze, owoce aronii, które pojawiają się jesienią, są zbawienne dla zdrowia całej rodziny. Nie bez powodu aronia nazywana jest naszym polskim superfood. Jej właściwości prozdrowotne wykraczają daleko poza standardowe właściwości owoców czy warzyw. Masz krzew aronii w ogrodzie? Dowiedz się, co możesz zrobić z jej owoców i dlaczego warto?

Aronia – zdrowie zamknięte w ciemnofioletowej jagodzie

Aronia w porównaniu do innych popularnych owoców ogrodowych, takich jak maliny, borówki, truskawki, a nawet porzeczki wypada dość słabo pod względem walorów smakowych. Jej owoce mają charakterystyczny gorzko kwaśny posmak, dla niektórych są zbyt cierpkie. Jednak zebrane o odpowiedniej porze, ale też odpowiednio przerobione, staną się naprawdę wartościowym składnikiem diety. To, co w aronii najistotniejsze, to bogactwo witamin i minerałów. Między innymi znajdziemy w niej witaminy z grupy B, bardzo dużą zawartość witaminy C, a także witaminy PP, A, E. Jest w niej też mnóstwo minerałów takich jak żelazo, magnez, wapń, fosfor, mangan, jod, bor, kobalt, miedź, garbniki, pektyny oraz antocyjany.

Prozdrowotne właściwości aronii

Bogactwo witamin i minerałów w tych jesiennych owocach powinno skutecznie przekonać nas do wprowadzenia ich do codziennej diety. Szczególnie jednak aronia wskazana jest osobom z problemami z układem krążenia. Badania pokazują, że już po kilku tygodniach regularnego spożywania aronii, ciśnienie krwi ulega obniżeniu. Oznacza to, że aronia jest naturalnym lekiem na nadciśnienie tętnicze. Aronia chroni też układ krwionośny przed takimi schorzeniami jak zawał serca czy miażdżyca. Owoce aronii działają pozytywnie również na układ pokarmowy. Wspierają one walkę z chorobami trzustki oraz żołądka, łagodzą stany zapalne, a także pomagają w regeneracji układu pokarmowego. Wysoka zawartość witaminy C ma też doskonały wpływ na nasz układ odpornościowy. Podczas sezonowych infekcji czy też osłabienia organizmu, warto sięgać po aronie w różnej postaci. Aronia działa też zbawiennie na układ nerwowy. Wspiera łagodzenie stanów napięcia nerwowego oraz chroni przed takimi chorobami jak Alzheimer, Parkinson, demencja czy udar mózgu.

Koniecznie przeczytaj  Pleśń w doniczce – skąd się bierze, czego może być oznaką i jak się jej pozbyć?

Dzięki dużej zawartości witamin A oraz E aronia świetnie działa też na kondycję naszej skóry, paznokci, a także oczu.

Aronia – jak wprowadzić ją do codziennej diety?

Jeżeli do tej pory aronia w naszym ogrodzie była tylko stołówką dla ptaków z sąsiedztwa, najwyższa pora, aby to zmienić. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że warto dbać o swoje zdrowie. Zdecydowanie lepiej korzystać z naturalnych dóbr, jakie oferuje nam nasz ogród, niż wydawać pieniądze na syropy i tabletki w aptece. Jeżeli więc mamy dostęp do owoców aronii, koniecznie z nich skorzystajmy. Jeżeli nie w takiej formie jak rośnie na krzaku, spróbujmy przekonać się do aronii w innej postaci. Co szczególnie ważne, aronia nie traci swoich właściwości w wysokiej temperaturze, dlatego możemy spokojnie przerobić ją np. na sok, dżem czy nalewkę. Istnieje mnóstwo możliwości przerobienia tego super zdrowego owocu, na smaczny i dobroczynny napój. Jedną z nich, jest przygotowanie nalewki z aronii.

Nalewka z aronii – jak ją przygotować?

Do przygotowania nalewki z aronii oprócz owoców aronii możemy dodać miodu, cynamonu, wanilii, imbiru, kardamonu, pomarańczy, cytryny czy goździków. Oczywiście składniki nalewki można dowolnie modyfikować, aby uzyskać optymalny dla siebie smak.

Jeżeli chodzi o przepis na nalewkę z aronii, to jeden z prostszych zawiera takie składniki jak:

  • 0,5 l wody;
  • 2 kg owoców aronii;
  • 0,5 l spirytusu;
  • 0,5 kg cukru;

Aronie dokładnie myjemy, odsączamy i suszymy, a następnie zamrażamy na co najmniej 48 godzin. Po tym czasie zamrożone owoce wsypujemy do dużego słoja i zalewamy spirytusem, wymieszanym z zagotowaną i ostudzoną wodą. Taką mieszankę odstawiamy na 4 tygodnie. Po ich upływie pierwszy nastaw zlewamy, a owoce zasypujemy cukrem i zostawiamy na kolejne 7 dni. Zlany nastaw zostawiamy w lodówce, ponieważ będzie nam jeszcze potrzebny. Słój z owocami zasypanymi cukrem potrząsamy, aby cukier dobrze się rozpuścił. Po około 7 dniach powstanie syrop z owoców aronii, który musimy zlać, przecedzając go przez gazę. Ostatnim krokiem do otrzymania nalewki jest połączenie syropu, z wcześniej zlanym nastawem i przelanie mieszanki do butelek. Butelki z gotową nalewką odstawiamy na 6 miesięcy w chłodne i ciemne miejsce.

Koniecznie przeczytaj  Ogród na dachu – wszystko, co trzeba wiedzieć, aby go zbudować

Przetwory z aronii – jak jeszcze wykorzystać polskie superfood?

Oprócz nalewki, aronie możemy wykorzystać na wiele innych sposobów. Dżemy, soki, konfitury czy przeciery, zimą będą doskonałym dodatkiem do herbaty, deserów, a także lekiem na pierwsze objawy przeziębienia. Aronia do przetworów powinna być zebrana po pierwszych przymrozkach. Przemrożenie wpływa na to, że owoce są mniej cierpkie, a co za tym idzie, są smaczniejsze.

Dżem z aronii

Do przygotowania dżemu z aronii potrzebujemy około 1 kg owoców, które zasypujemy 1 kg cukru. Delikatnie przez kilka minut podgrzewamy je, po czym zalewamy 0,5 szklanki wody. Wszystko gotujemy aż do zgęstnienia. Kiedy dżem uzyska odpowiednią konsystencję, możemy przełożyć go do słoików i odstawić do ostygnięcia. Do przygotowania dżemu z aronii nie potrzebujemy substancji żelujących. Owoce aronii mają dużą zwartość pektyny, która zagęści go w sposób naturalny.

Konfitura z aronii

Konfitura z aronii będzie doskonałym dodatkiem do zimowej wzmacniającej i ogrzewającej herbaty. Aby ją przygotować, potrzebujemy 1 kg owoców aronii, które gotujemy w gęstym cukrowym syropie przygotowanym z 2 szklanek wody i 1 kg cukru. Gotowanie powinno odbywać się w trzech turach po 20-30 minut. Po tym czasie konfitura jest gotowa do przełożenia do słoiczków.

Sok z aronii

Przygotowanie soku z aronii jest banalnie proste. 1 kilogram opłukanych i osuszonych owoców zasypujemy w słoiku 0,5 kg cukru. Słoik zakręcamy i potrząsamy, aby owoce wymieszały się cukrem. Wszystko odstawiamy w suchym i ciemnym miejscu na około 5 dni. Po tym czasie sok jest gotowy do zlania do butelek.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies