Strona Główna Nawadnianie Nawadnianie kropelkowe – czym jest i dlaczego warto je mieć?

Nawadnianie kropelkowe – czym jest i dlaczego warto je mieć?

Autor: Maciej
Nawadnianie kropelkowe – czym jest i dlaczego warto je mieć?

Nowoczesne systemy nawadniania ogrodu zawierają różnorodne rozwiązania dostosowane do architektury naszego ogrodu, a także do potrzeb i wymagań różnych typów roślin. Aby uzyskać jak najlepszą efektywność całego systemu, warto więc poznać bliżej dostępne możliwości i odpowiednio dobrać je do swojego ogrodu. Nawadnianie kropelkowe to jedna z opcji, która warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeżeli zależy nam na oszczędności wody, a nasz ogród obfituje w rabaty, skupiska krzewów, czy pasma drzewek. To właśnie przy tego typu nasadzeniach, nawadnianie kropelkowe sprawdza się najlepiej. W poniższym artykule przedstawiamy bliżej sposób działania, zastosowanie, a także zalety wykorzystania linii kroplujących w ogrodzie.

Nawadnianie kropelkowe – jak działa i gdzie najlepiej je stosować?

Nawadnianie kropelkowe składa się z linii kroplujących, w skład których wchodzą rury i mikro rury doprowadzające wodę, a także kroplowniki, emitujące wodę do gleby. Linie kroplujące mogą być instalowane na powierzchni ziemi lub mogą być zakopane na niewielkiej głębokości. Nawadnianie kropelkowe to rozwiązanie znane ogrodnikom już od dawna, jednak początkowo było ono głównie stosowane do nawadniania upraw w szklarniach i tunelach, ponieważ gwarantowało ono najlepszą efektywność uprawy roślin jadalnych. Obecnie coraz częściej stosowane jest jednak również do nawadniania ogrodowych roślin ozdobnych, takich jak żywopłoty, rabaty, skalniaki, a nawet rośliny balkonowe i tarasowe, hodowane w pojemnikach. Ten rodzaj nawadniania świetnie sprawdza się w przypadku roślin, które nie znoszą dobrze wilgoci na liściach, a także wtedy, gdy mamy do czynienia z glebą słabo przepuszczalną. Linia kroplująca pozwala na dostarczenie wody bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny, stąd doskonała efektywność tego typu podlewania.

Koniecznie przeczytaj  Nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu

Nawadnianie kropelkowe w małym ogrodzie

Podlewanie kropelkowe to świetne uzupełnienie systemu nawadniania ogrodu, może być ono stosowane zarówno w małych przydomowych ogródkach, jak i w dużych ogrodach. Nawadnianie kropelkowe w małym ogrodzie może okazać się wystarczające samo w sobie, bez konieczności montażu większej ilości zraszaczy. Mimo że do nawadniania trawnika bardziej polecane są zraszacze imitujące opady deszczu, to w przypadku małych przestrzeni, niewielkich i wąskich trawników, linia kroplująca również powinna zdać egzamin, a jej niewątpliwą zaletą będzie znaczna oszczędność wody i prostota instalacji. Naziemna linia kroplująca nie wymaga bowiem wkopywania w ziemię, a dla zachowania walorów estetycznych możemy przysypać ją korą lub kamieniem dekoracyjnym. Kropelkowe podlewanie małego ogrodu pozwoli właścicielowi niemal całkowicie zapomnieć o konieczności nawadniania roślin, a równocześnie cieszyć się ich doskonałą kondycją.

System nawodnienia ogrodu, linie kroplujące pomiędzy roślinami

Zalety rozwiązania linii z kroplownikiem

Zastosowanie nawadniania kropelkowego ma wiele zalet, a niewątpliwie jedną z największych jest oszczędność wody. Straty wody w tym systemie są o ponad 60% mniejsze niż w przypadku tradycyjnego podlewania. Kolejną zaletą tego systemu jest ochrona naziemnych części rośliny. Co jest niezwykle ważne zwłaszcza w upalne dni, kiedy moczenie liści może doprowadzić do ich poparzenia i zniszczenia, ponadto, minimalizujemy ryzyko rozwijania się chorób grzybowych. Linia kroplująca dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni, dzięki czemu efektywność nawadniania jest maksymalna. Nawadnianie kropelkowe, podobnie jak inne systemy automatycznego podlewania ogrodu oszczędzają mnóstwo naszego czasu i pracy, co również jest ogromną zaletą, podobnie jak to, że regularne i odpowiednie podlewanie, gwarantuje roślinom optymalne warunki do wzrostu.

Mikrozraszacze – zastosowanie i zalety

Mikrozraszacze to jedne z dostępnych elementów nawadniania kropelkowego, stosowane jako uzupełnienie całego systemu. Najczęściej stosowane są one do nawadniania upraw tunelowych oraz szklarniowych, spotkać je możemy również w centrach ogrodniczych. Mikrozraszacze wpinane świetnie sprawdzą się też do nawadniania rabat ogrodowych i klombów, jako element zraszania podkoronowego, z kolei mikrozraszacze na szpilce, używane są często do niewielkich upraw warzyw, czy też do nawadniania drzewek. Mikrozraszacze podwieszane, to doskonały sposób na nawodnienie roślin potrzebujących wilgoci na całej powierzchni nadziemnej rośliny. Gwarantują one odpowiedni poziom wilgotności powietrza, która jest warunkiem do hodowania niektórych gatunków roślin. Niewątpliwą zaletą stosowana mikrozraszaczy jest właśnie możliwość dopasowania sposobu i natężenia nawadniania do potrzeb poszczególnych roślin. Mikrozraszacze zapewniają delikatną, ale efektywną podaż wody, co jest szczególnie istotne w przypadku uprawy sadzonek, czy też roślin wrażliwych na ekstremalne warunki.

Koniecznie przeczytaj  Podlewanie ogrodu zimą - to nie szaleństwo, a konieczność!

Niższe rachunki za wodę w ogrodzie? W jaki sposób system nawadniania oszczędza wodę?

Inwestycja w system nawadniania ogrodu to bardzo dobra i opłacalna decyzja, która w dłuższej perspektywie przyniesie mnóstwo wymiernych korzyści, nie tylko w postaci oszczędności wody, a co za tym idzie kosztów utrzymania ogrodu, ale przede wszystkim w postaci oszczędności czasu, wygody, a także doskonałej kondycji roślin. Automatyczne systemy nawadniania umożliwiają nam bowiem planowanie i programowanie czasu podlewania w porach optymalnych, w których parowanie i utrata wody będzie najmniejsze. Co więcej, wydajność zraszaczy i ubytek wody w stosunku do efektu jest znacznie korzystniejszy niż w przypadku polewania wężem ogrodowym czy konewką. Zraszacze, linie kroplujące czy mikrozraszacze są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać najlepszą efektywność, dostosowaną do potrzeb danych grup roślin. Warto też wspomnieć o tym, że montują automatyczny system nawadniania, wyposażony jest on w czujnik deszczu, dlatego, kiedy pada, lub w naszym ogrodzie jest dostateczna ilość wilgoci, instalacja się nie uruchamia.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies